Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Maaşlarını Alamayan İşçiler Yolu Trafiğe Kapattı

Maaşlarını Alamayan İşçiler Yolu Trafiğe Kapattı
1.599 views
18 Haziran 2014 - 6:44

Soma’da facianın yaşandığı madeni işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. çalışanı bir grup işçi, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Soma-Bergama yolunu trafiğe kapattı.
Şirkete ait Atabacası, Işıklar ve maden faciasının meydana geldiği Eynez ocaklarında çalışan ve maaşlarının ödenmediğini öne süren işçiler, Cengiz Topel Meydanı’ndan yürüyüşe başlayarak Beşyol Meydanı’na geldi.
Maaşlarının yatırılmadığını, konuyla ilgili şirket temsilcilerinin açıklama yapmasını istediklerini belirten işçiler, maaşlar yatırılıncaya kadar yolu trafiğe kapatacaklarını belirtti.
Soma ve Bergama arasındaki karayolunu işçilerin trafiğe kapatması üzerine olay yerine gelen Kaymakam Bahattin Atçı, gruba yönelik bir konuşma yaptı.
Atçı, şirket yöneticileriyle yaptığı görüşmede işçilerin maaş bordrolarının bugün verileceği, maaşların ise en geç Cuma günü banka hesaplarına yatırılacağının söylendiğini belirterek, “Haklıyken haksız duruma düşmeyin. Yol kapatmak suçtur” dedi.
Kaymakam Atçı’nın görüştüğü işçilerden bekleyişlerini Cengiz Topel Meydanı’nda devam ettirmelerini istemesine rağmen işçiler yoldaki eylemlerini sorun çözüme kavuşuncaya kadar devam ettireceklerini belirtti. Bazı işçilerin maaşları ödenmediği için elektriklerinin kesildiğini anlatmak için elektrik faturalarını Kaymakam Atçı’ya göstermesi dikkati çekti.
Yola oturarak slogan atan işçiler, araç geçişine izin vermiyor. Kavşak üzerinde önlem alan polis ekipleri, araçları alternatif güzergahlara yönlendiriyor.
Eylemin başlaması sırasında yolu kapatan işçilerle, yoldan geçmek isteyen bazı araç sürücüsü arasında kısa süreli arbede yaşandı.
Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Ak Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ile telefon görüşmesi yaptığını belirterek, Recai Berber’in “maaşların devlet tarafından ödenmesi konusunda komisyon kurulacağını ve bu konuyu çözeceklerini söylediğini işçilere iletti. İşçiler daha sonra Kaymakam Atçı, Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren ve Soma İlçe Emniyet Müdürü Okan Arslan ile birlikte Cengiz Topel meydanına doğru yürüyerek, bekleyişlerini sürdürdü. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Ayan da meydanda bekleyen işçilere su dağıttı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!