Soma Karaelmas Gazetesi

‘Maaşların Ödenmesini Bekliyoruz’

‘Maaşların Ödenmesini Bekliyoruz’
1.207 views
24 Ekim 2014 - 8:41

Soma Kaymakamı Atçı, Ocağa İnmeyen İşçiler Hakkında Açıklama Yaptı.

Soma Kaymakamı M.Bahattin Atçı, Soma Kömür İşlemeleri A.Ş.’ye ait Işıklar Maden ocağında çalışan 1200 işçinin ocağa inmemesiyle ilgili açıklama yaptı. Kaymakam Atçı, “Birkaç gün içinde maaşların ödenmesini bekliyoruz. . İnşallah maaşlar ödenirse, işçilerimiz de işlerinin başına dönmüş olacak” dedi.

Soma Kömür İşlemeleri A.Ş.’ye ait Işıklar Maden ocağında çalışan 1200 işçinin ocağa inmemesiyle ilgili açıklama yapan Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, “Bilindiği gibi Işıklar Ocağı üretime başlamıştı. Aşağı yukarı 1 hafta 10 gündür üretim yapılıyordu. Ancak aybaşı geldi, firmanın bazı sorunları olduğu için maaşları ödeyemedi. Bu birkaç aydır zaten Çalışma Bakanlığı tarafından firmadan tahsil edilmek üzere ödeniyordu. Ancak Bakanlık bu ay itibariyle bu ödemeyi yapmadığı için firma tarafından yapılması istendiği için firmada bunu yapamadığı için çünkü firmanın mal varlığına tedbirler konmuş mahkeme tarafından. Böyle bir sıkıntı ortaya çıktığı için tabi mağdur oldu. Bu mağduriyet nedeniyle de birkaç gündür bekliyorum bu maaşlar ödenmeyince dünden itibaren işçiler ocaklara inmemeye başladılar. Yine Işıklar ocağındaki üretim durdu. Dün gece sabaha kadar işçilerimiz 2 vardiya işçi yaklaşık 1200 işçi Işıklar Ocağı kapısında beklediler sabaha kadar. Bu sabah firma yetkililerinden bir arkadaşımız yönlendirdik,açıklama yaptı. O açıklama üzerine tabi Bakanlıkla da irtibata geçtik. Bakanın bu ayki maaşları firma adına ödeme ihtimali var. Bunlar yasa gereği yapılıyordu. İşçilere maaşları ödeniyor, faiziyle firmadan tahsil ediliyor. Tabi o konuda daha tam bir netlik yok ama eğer bu ay ödenirse, gelecek ay firmanın maaşları ödemesi gerekiyor artık. Eğer maaşlar ödenmezse, yine bir sıkıntılı süreç devam edecek. Burada işçilerin maaş almadan ocağa inmesi gibi bir şey zor görünüyor. Tabi ocağa üretim yapmak üzere girilmemesi durumunda ocakta bozulmalarda başlayabilir. Böyle bir sıkıntılı süreç yaşıyoruz. Birkaç gün içerisinde maaşların ödenmesini bekliyoruz. İnşallah maaşlar ödenirse, işçilerimiz de işlerinin başına dönmüş olacak” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!