Soma Karaelmas Gazetesi

Linyit Lisesi Mezunları Okullarına Sahip Çıkıyor

Linyit Lisesi Mezunları Okullarına Sahip Çıkıyor
3.110 views
10 Eylül 2014 - 7:33

Linyit Anadolu Lisesinin, Yunus Emre İmam Hatip Ortaokuluna tahsis edilecek olması ve Soma’nın ilk Lisesi olan Linyit Lisesinin ise Sanayi Devlet Hastanesi altındaki okula taşınacağına Eski mezunlar, öğrenciler ve veliler tepki gösterdi.
Soma Sanayi Devlet Hastanesi altında İmam Hatip Lisesi olarak yapımına başlanan 24 derslikli okula Linyit Lisesinin taşınacağını öğrenen öğrenciler, eski mezunlar ve veliler yürüyüş düzenleyerek okullarının yerinde kalmasını istediklerini belirttiler.
Linyit Lisesi bahçesinde imza toplayan tepkililer, ellerindeki “Linyit lisesinin her tuğlasında madencinin alın teri var”, “tarihimize, hafızamıza, okulumuza dokunma”, “ Soma okuluna sahip çık” yazılı pankartlar ile Cengiz Topel Meydanına yürüyüşe geçti.
“ Linyit Lisesi bizimdir, bizim kalacak”  sloganları ile Atatürk Caddesinden Cengiz Topel Meydanına yürüyen grup, burada oturma eylemi ile tepkisini sürdürdü. Grup adına açıklama yapan Beden eğitimi öğretmeni Ayşegül Ersoy, “Soma Linyit Anadolu Lisesinin, Soma ve Soma halkı için anlamı ve önemi çok büyüktür.
Adını Soma’nın Linyitinden almıştır. Soma’nın okulumuz Linyit Lisesi, 19.06.1966 yılında kurulan lise yaptırma ve yaşatma cemiyeti tarafından aşağıda başkan ve üyeleri ile beraber Cemalettin Çandarlı, Yusuf Hilmi Bektaş, Süheyl Büket, Takiyyittin Atav, Metin Karadayı, Abdullah Çakırefe, Ahmet Şehit tarafından 03.06.1967 yılında temeli atılmış 25.09.1968 yılında Linyit Lisesi olarak eğitim ve öğretime açılmıştır.
Söz konusu sıradan bir binanın başka bir yere taşınması değil, o okula ilk harcı koyanların, öğretmenliğe ilk kez bu okulda başlayanların, somanın ilk defa liseye adım atan öğrencilerin el birliğiyle kurdukları bir dünyanın ve okula ait anılarının da bir kalemde silinip atılması anlamına gelmektedir. Maden işçilerinin alın teri Soma halkının katkıları var bu okulda, somanın tarihi var, anıları ve bellekleri var. Bellekleri ve değerleri, simgeleri yok edilen kentler nereye savrulacağını bilmeyen beton yığınları haline dönüşür.
Her tuğlasında yetiştirdiği binlerce doktor, hakim, mühendis, öğretmen, hemşire, işadamı ve birçoklarının anılan, emeği ve alın teri olan okulumuz linyit lisesi etkinsizleştirilip yok edilmek isteniyor. Bunu veliler, öğrenciler, memurlar, öğretmenler ve soma halkı olarak istemiyoruz. Bu taşınma kararından geri dönülmesini istiyoruz. Ben yaptım oldu zihniyeti ile linyit Anadolu lisesini tercih eden 630 veli ve öğrencinin tercihi hiç’e sayılmaktadır.
Soma halkı madende 301 insanını kaybederek acıların en büyüğünü yaşamaktadır. Yeni bir acıyı ve hüznü, kaldıracak durumda değildir. Acilen bu karardan geri dönülmelidir” dedi.
Okulun tahsisi konusunda açıklama yapan Soma Kaymakamı M.Bahatin Atçı ise, “ Linyit Lisesinin, Yunus Emre İmam Hatip ortaokuluna tahsis edileceği yönündeki karar netleşmedi. Siz neredeyseniz biz oradayız. Öğrencilerin istediği şekilde olmasını istiyoruz” dedi.
Açıklamaların ardından toplanan grup sessizce dağıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!