Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Küresel Sendikalardan Soma’ya Destek Ve Taziye Ziyareti

Küresel Sendikalardan Soma’ya Destek Ve Taziye Ziyareti
1.248 views
21 Haziran 2014 - 7:28

IndustriALL Küresel ve Avrupa Sendikaları Yönetim Kurulu üyeleri Soma maden şehitliği ve Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesini ziyaret ederek taziyede bulundular.
Dünya çapında 142 ülkede madencilik , enerji ve imalat sanayinde çalışan elli milyon işçiyi temsil eden IndustriALL Küresel ve Avrupa Sendikaları Yönetim Kurulu üyeleri ve aynı zamanda dünyanın en büyük maden ve enerji işçileri sendikalarının temsilcileri Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Yönetim Kurulunu ziyaret ederek taziyelerini iletti.
Ziyarete gelenler arasında Michael Mersmann,, IG BCE Alman Maden Ejıerji ve Kimya Sendikası Küreselleşme ve Avrupa Müdürü, Andrew Vickers, IndustriAll Küresel Sendikası Başkanı ve CFMEU Avustralya Maden ve Enerji Sendikası Genel Sekreteri, Joe Drexler, USW, Kanada Birleşik Çelik İşçileri Sendikası Stratejik Kampanyalar Başkanı, Erick Gcilitshana, NUM, Güney Afrika-Birleşik Maden İşçileri Sendikası İşçi Sağlığı ve Güvenliği Ulusal Sekreteri, Martha Llale (Ms), NUM, Güney Afrika Birleşik Maden İşçileri Sendikası İşçi Sağlığı ve Güvenliği Hukuk Başkanı, Ivan Mokhnachuk, Rusya ROSUGLEPROF Maden İşçileri Sendikası Başkanı, Katcrina Mizina (Ms), Rusya ROSUGLEPROF Maden İşçileri Sendikası Uluslar arası ilişkiler Sekreteri, Kemal Özkan, IndustriAll Küresel Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı, Glen Mpufanc, IndustriAll Küresel Sendikası Madencilik Müdürü, Ulrich Eckelmann, IndustriAll Avrupa Sendikası Genel Sekreteri bulundu. Ziyarette Soma’da yaşanan kazayı duyduklarında büyük bir şok yaşadıklarını belirten Küresel Sendikalar temsilcileri Aileleri de tek tek ziyaret ederek taziye ziyaretinde bulunacaklarını belirttiler. Soma Şehitlik ziyareti, Kaymakamlık ziyareti ve şehitlik ziyareti yapan Küresel ve Avrupa Sendikaları Yönetim Kurulu üyeleri yaptırılacak okul için yer talebi ve kazanın olduğu maden ocağını da ziyaret etmek istediklerini ifade ettiler.
IndustriAll Küresel Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan, “Tüm dünya özellikle buradaki maden işçilerinin ailelerinin acılarını yürekten paylaşıyor. Buraya gelmeden önce tabii ki çok duygusal anlar yaşadık. Madenci şehitliğini ziyaret ettik, hüzünlendik,ağladık onların acılarını tekrar içimizde hissettik ruhları şad olsun, nur içinde yatsınlar anılarını her zaman içimizde yaşatacağız, onları hiç unutamayacağız. Onlar büyük bir mücadele ailelerinin, kendilerinin gelecekleri için mücadele ettiler ama gerçekten çok büyük bir facianın katliamın sonunda hayatlarını kaybettiler” dedi.
Avustralya Maden ve Enerji Sendikası Genel Sekreteri Andrew Vickers, “ bizim ziyaretlerimizin en önemli amaçlarından başında burada kaybettiğimiz madenci kardeşlerimize taziyelerimizi, başsağlıklarımızı dilemek, onların ruhları önünde eğilmek. Bildiğiniz gibi madenciler arasındaki dayanışma bütün dünyada son derece yaygındır, bilinir. Biz bütün dünyadaki madenciler olarak buradaki kazayı duyduğumuzda hepimiz büyük bir şoka girdik, büyük bir üzüntüye darp olduk.
Buraya az önce maden şehitliğinden geldik. 43madencimizin kabilelerini ziyaret ettik, onarla karanfil bıraktık ve kendilerinin ruhlarına hep beraber dua ettik ve önlerinde eğildik” şeklinde konuştu.
Türk-iş bünyesinde açılan yardım kampanyasına da katılan sendikalardan IGBCE Alman Sendikası ayrıca kendi bünyesinde de yardım kampanyası gerçekleştirmiş ve Soma’da şehit madenci çocukları için bir okul yaptırmayı planlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!