Soma Karaelmas Gazetesi

İş-Kur 50 Kişiye İş İmkânı Sağladı

İş-Kur 50 Kişiye İş İmkânı Sağladı
1.651 views
06 Ağustos 2014 - 7:46

Soma’da 50 kişi 9 ay boyunca 6 köyün tuvaletlerini modernleştirerek 5 sokağa park yapacak. Maaşları İş-Kur tarafından ödenecek olan 50 kişi için 625 bin TL Soma Belediyesi hesabına yatırıldı.
İş-Kur Soma Belediyesi ve İbrahim Bodur vakfı’nın katkıları ile 50 kişi 1 Ağustos tarihi ile işe başladı. İşe başlayan işçiler 9 ay boyunca Soma’nın 6 köy okulunun tuvaletleri yenilenirken belirlenen 5 yere de park yapılacak. İş Kur Manisa Hizmet Merkezi Müdürü Yüksel Uçar,Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, İş Kur Soma Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Meşeli, Soma Belediye Başkan Yardımcıları Ali Tulup, Sabır Tuna ve iş başı yapan 50 kişinin katılımıyla Korupark’ta bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Konu ile ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Hasan Ergene’Maden faciasından sonra çeşitli kurum ve kuruluşların Somamıza doğru bir katkısı meydana geldi. İbrahim Bodur Vakfı’da böyle bir istekte bulundular. Soma’da köy okullarının tuvaletlerinin modern hale getirilmesi için çalışma yapmak istediklerini belirttiler. Malzeme desteği vereceklerini belirttiler. 6 köyümüzde bulunan okulların tuvaletleri her şeyi ile yeniden yapılacak. Hijyen sağlanacak. Artan zamanlarda ise Fen işleri Müdürlüğü bünyesinde çeştili faaliyetler ve 5 tane parkın sıfırtdan düzenlenmesi konusunda çalışmalar yapılacak. 625 bin TL belediyemize katkı sağlanmış durumda. Ben Projeye destek veren herkese ve Manisa Milletvekillerimize bu kaynağı aktarmada büyük payları var. Kendilerine teşekkür ediyorum’dedi.
İş Kur Manisa Hizmet Merkezi İl Müdürü Yüksel Uçar ‘Projenin başlamasında en büyük etken Belediye başkanımızdır. Ne zaman kapısını çalsak bizleri boş çevirmedi. Türkiye’nin en büyük problemi işsizlik. Manisa’da 4 yılda istihdam %60’ı aştı. Manisa’da 133 bin sigortalı çalışanımız varken Haziran ayından ise bu sayı 214 bine ulaştı. Manisa 3 yılda Türkiye genelinde en az işsizlik olan 3. il oldu.9 ay süre ile 50 kişiye istihdam sağlanacak. İşçinin maliyeti 1,250 civarında bu toplamda 625 bin TL Bakanlığımız Soma Belediyesine aktardı. Bütün Milletvekillerimizin katkısı büyük ama Plan ve Bütçe komisyonu Başkanımız Manisa Milletvekilimiz Recai Berber’e teşekkür ediyorum. İnşallah yeni dönemde okullarda çalışmak üzere TYÇP kapsamında 500 kişi 9 ay boyunca iş imkanına kavuşacak. Okullarımız bu proje kapsamında pırıl pırıl olur. Çorbada tuzumuz olursa mutlu oluruz’dedi.
Ayrıntılı bilgi ise şöyle ;
Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz ile Soma Belediye Başkanlığı Tarafından 01.08.2014- 30.04.2015 tarihleri arasında toplam dokuz (9) ay süreli ELLİ (50) kişinin istihdam edeceği ‘’TOPLUM YARARINA PROGRAM’’ 1 Ağustos Cuma günü SOMA İlçemizde başlamıştır.
TYP(Toplum Yararına Program) programı ile SOMA İlçemizde;
Milli Eğitim Bakanlığı bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işlerinin yapılması,
Park ve çevre düzenlemesi işleri,
Beş (5) adet parkın peyzaj düzenlemesi işlerinde çalıştırılmak üzere Soma ve Kırkağaçta’ta ikamet eden 50 (ELLİ) işsiz vatandaşımızın istihdam edildiği Toplum Yararına Program 01.08.2014 tarihi itibariyle uygulanmaya başlamıştır.
Söz konusu program ile;
Soma’da altı (6) adet ilköğretim okulunun ıslak zeminlerinin yapımı-tadilatı,
Okullarının boya badana ve tamirat işlerinin yapılması;
Bayat (Köyü) Mahallesi İlköğretim Okulu,
Yırca (Köyü) Mahallesi İlköğretim Okulu,
Beyce (Köyü) Mahallesi İlköğretim Okulu,
Kayrakaltı (Köyü) Mahallesi İlköğretim Okulu,
Ularca (Köyü) Mahallesi İlköğretim Okulu,
Çerkez Hamidiye (Köyü) İlköğretim Okulu,
13 Eylül Mahallesi Eylül Sokak , Karamanlı Mahallesi Başak Sokak, Cumhuriyet Mahallesi Menekşe Sokak, 13 Eylül Mahallesi Kiraz Sokak ve Özbey Sokak’da park ve çevre düzenlemesi işlerini yapmak üzere uygulamaya konulmuştur.
Program kapsamında TOPLAM 625.117,50 TL ödenek İŞKUR Genel Müdürlüğünce MANİSA İl Müdürlüğümüze tahsis edilmiştir. Ödenek dahilinde, programa devam eden katılımcıların bu çalılmaları karşılığında kendilerine dokuz (9) aylık süre ile Sigorta Primleri yatırılarak aynı zamanda asgari ücret oranında (891,04 TL) net ücret ödemesi yapılacaktır.
Soma Belediyesi ile Dr. (h.c) İbrahim BODUR Kaleseramik Eğitim Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı arasında yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde okulların ıslak zeminlerinin yapım ve tadilatı ile gerekli tüm malzemeler Dr. (h.c) İbrahim BODUR Kaleseramik Eğitim Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından karşılanacaktır.
TYP(Toplum Yararına Program), işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde işsizlerin kısa süreli istihdam ve eğitimini amaçlayan doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesini sağlayan programlardır.
Bufaaliyetler, genellikle ekonomik kriz, özelleştirme, ekonomik yapılanma, doğal afetler ve işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde kuruma kayıtlı işsizlerin, çalışma yaşamından uzun süre ayrı kalarak maddi sıkıntıya düşmelerini önlemek, çalışma alışkanlık ve disiplinlerini yitirmemelerini, kısa süreli istihdam ve eğitimlerini sağlamak için yürütülür.
MANİSA Çalışma ve İş Kurumu olarak bundan önceki dönemlerde de SOMA BELEDİYE’miz ile bir çok TYP programları başlatılmış olup, Bu programlar hem ilçemizde işsizliğe kısa süreli de olsa çare olmuş; hem de Kamu’ya ait bir iş veya hizmet yerine getirilerek başarılı bir şekilde sonuçlandırılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!