https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

‘Kul Hakkı Haram İse Taşeron İşçiye Bu Zulüm Niye?’

‘Kul Hakkı Haram İse Taşeron İşçiye Bu Zulüm Niye?’
1.501 views
04 Şubat 2014 - 8:07

Ülkücü İşçiler Derneği Soma Şube Başkanı  Mehmet Çayır, “Ülkücü İşçiler Derneği, Tandır ateşinde pişen ekmeğin kokusuyla yetişen, helal kazanmanın onurlu hamurunda yoğrulan hareketin adıdır. Her zerresinden Şüheda fışkıran maneviyat dolu bu topraklarda ekmeğini alın teri ile kazanan, rızkını dua ile besleyenlerin adıdır.
Kimi zaman yerin en dip kuyusunda kömür karası ömürlerine katık olurcasına nefes almaksızın ter döken, hanesine götüreceği rızkın bereketi adına taş eriten, dağ delen, gün batımında gülümseyip, yağmurlarda yaş dökenlerin adıdır.
İşçi demek emek veren demek, emek veren de hak sahibi olan demektir. Hakkın hak sahibine teslim edilmesi hususunda ‘’ İŞÇİNİN HAKKINI ALIN TERİ KURUMADAN’’ veriniz diyen bir Peygamberin ümmeti olarak sizce bu Hadis-i Şerife riayet ediyor muyuz?
Emeğinin karşılığında hak ettiği muameleyi görmeyen, hakları ödenmeyen ve buna karşılık olarak hak talebinde bulunduğunda da hor görülen, dünyaya geldiğine pişman edilen binlerce kardeşimizin var olduğunu biliyor musunuz?
‘’Devlet millet içindir’’ anlayışının hiç durmadan zikredildiği bir ülkede yaşıyoruz, eğer devlet millet için varsa, milletine huzurlu ve namerde muhtaç etmeyecek bir yaşam sunmak zorundadır. Nüfusunun nerdeyse tamamına yakınının Müslüman olduğu bir ülkede siyasi ve sosyal gelişmelerden ötürü vicdani bir duruş sergilediğini ifade ediyormuşçasına görünüp halkın karşısında hüngür hüngür ağlayarak gözyaşı dökenlerin bu garabeti bizleri düşündürmektedir. Siyasi entrikalar uğruna göz pınarları kururcasına ağlayanlar, memleketimizin mihenk taşı olan işçi ve emekçinin bir köle gibi çalıştırılmasına, haklarının göz ardı edilmesine ve yaşadığı mağduriyetten dolayı yüreği yanarak sessizce ağlamalarına göz yummaya devammı edecektir.
Yürekleri burkan içimizi parçalayan bunca eza ve cefadan öte bizleri mutlu eden hal ve durumlarda oluyor elbet. Fikir olarak birlikte olmadığımız insanların düşmüş oldukları durum bizleri mutlu etmese de, yapılan yanlışları ve suiistimalleri halkın görmesi ve anlaması hepimizi memnun ve mutlu etmektedir. Çünkü yanlışını anlayan, yalanı ve hataları gören milletler hala daha ayaktadır demektir. İşte bizi mutlu kılan da bu milletin her türlü zorluğa rağmen hala daha ayakta olduğunu sergilemesidir.
TAŞERON İŞÇİ SINIFINA UYGULANAN EN BÜYÜK ve EN ADALETSİZ OYUNA KARŞI, TÜM TÜRK MİLLETİNİ EN GÜÇLÜ MÜCADELEYİ VERMEYE DAVET EDİYORUZ.
Bilindiği gibi 4857 sayılı İş Kanunu’ nun 2. maddesine göre asıl işveren ancak işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde taşeron işçi çalıştırabilir. Bakanlığın hazırladığı UİS’ de de yer aldığı gibi, patronlar asıl işte taşeron çalıştırılmasına ilişkin bu gibi kısıtlamaların kaldırılarak, taşeron uygulamasını birçok alanda yaygınlaştırılmasını talep ediyor. Açık ve net bir biçimde görülmektedir ki amaç taşeron uygulamasına ilişkin tüm engelleri, sınırları yok etmek, hâlihazırda bir kanser gibi tüm Türkiye’ yi sarmış olan taşeron uygulamasını daha da yaygınlaştırmaktır. İstisna olan ‘’ taşeron ilişkisini çalışma ilişkilerinde kural haline getirmektir’’. Amaç taşeron işçilerin derdine çare bulmak değil, Türkiye işçi sınıfını taşeron sistemine mahkum etmektir. Bakan ÇELİK’ in açıklamaları ve kamuoyuna sızan yasa tasarısı taslağı bütün adaletsizliği aşikare ortaya çıkarmıştır. Soma Ülkücü İşçiler Derneği olarak Türkiye Cumhuriyeti’ ni Taşeron Cehennemine dönüştürecek olan bu ve bunun gibi değişiklikleri kesinlikle kabul etmiyoruz. Çünkü biliyoruz ki Ulusal istihdam stratejisinin bir parçası olan bu değişikliği, kiralık işçilik, kıdem tazminatının fona devredilmesi, esnek ve güvencesiz istihdam modellerinin yaygınlaştırılması gibi yeni saldırılar izleyecektir.
Sonuç olarak Türkiye İşçi Sınıfı tarihindeki en büyük saldırı ile karşı karşıyadır. Bakanlık ve işveren örgütleri, işçi sınıfına karşı uyguladıkları bunun gibi bir saldırılar karşısında şunu çok iyi bilmelidir ki İşçi Sınıfı gereken yanıtı hiçbir tehdit ve baskıdan çekinmeden her platform da verecektir. Ülkenin refahı ve huzuru eşit hakların sağlanması ve korunması ile baki olacaktır.
İşçi memleketi emekçi yurdu olan Soma da Ülkücü İşçiler Derneği Soma ilçe temsilciliği olarak işçi kardeşlerimizin kadro haklarının verilmesi adına gereken tüm girişimleri yapacağımızı ve takipçisi olacağımızı saygı ve sevgilerimizle halkımıza ilan ederiz” dedi.

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!