Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Köylüler ve Güvenlikçiler Arasında Arbede Yaşandı

Köylüler ve Güvenlikçiler Arasında Arbede Yaşandı
1.825 views
22 Ekim 2014 - 7:36

İlçemiz Yırca Mahallesinde, zeytin kıyımında köylüler ile güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbede hastane de son buldu. Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, olayla ilgili “Maalesef sabah Yırca Mahallesinde yaşanan olayı bende duydum ve olay yerine gittim. Olay savcılığa intikal etti.Artık burada bir suç işlenmişse, bunun gereği adli makamlarca yerine getirilecek” dedi.

Zeytin kıyımında köylüler ile şirketin güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı.Yırca Mahallesinde yapılacak olan Termik Santral’in yapılacağı bölgede bulunan zeytin ağaçlarının kesilmemesi için köylüler tarafından nöbet tutuluyordu. Edinilen bilgiye göre bugün sabah saatlerinde Kolin Şirketine ait tarafından ağaçların kesilmesi için çalışma başlatıldı. Yırcalıların buna izin vermemesi üzerine köylüler ve şirketin güvenlik görevlileri arasında arbede çıktı. Yırca mahallesi sakinleri darp edildikleri iddiası ile Soma Beşyol Devlet Hastanesinde müşahede altına alındı.

  -Olay Savcılığa İntikal Etti.- 

İddialar üzerine açıklama yapan Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, “Maalesef sabah Yırca Mahallesinde yaşanan olayı bende duydum ve olay yerine gittim. Malumunuz orada bir termik santral yapılacak. 19 Mart 2014 tarihinde temeli atılmıştı. Bununla İlgili olarak çalışmalar bugüne kadar sürdü. Bakanlar Kurulumuzun acele kamulaştırma kararı da çıktı. Bu acele kamulaştırma kararı üzerine orada acele kamulaştırma işlemleri yapıldı, bitti.Mahkeme kararı ile oraya el koyma gerçekleşti.Bu karar üzerine oradaki 500 dönüm yer hazineye geçti. Hazine firmaya teslim etti. Firma orada çalışmalar yapıyor. Bu yapılan çalışmalar da işte bir kısım köylüler buna rıza göstermiyor. Bazı köylüler anlaştı firmayla ama bazı köylüler de termik santral istemediklerini söylüyor. Tabi ki İstanbul’dan gelen gereenpace ekibi de var köyde. Birkaç defa biz köye gittik. Köylümüzün ne istediğini bu isteklerin nasıl gerçekleşebileceği ile ilgili görüşmeler yaptık. Bugün de firmanın özel güvenlikten görevlilerle kavga etmişler. Karşılıklı darp olduğunu söylediler. Ve karşılıklı şikayetler oldu. Jandarmamız da ordaydı, bende gitmiştim. Orada bütün şikayetçi olanlar ve darp edildiğini söyleyen köylülerin, özel güvenlikçilerin raporları alındıktan sonra savcılığa götürüldü. Tabi adli süreç başladı, devam edecek. Orada toplumsal olay olmadan bu işlemleri hukuk çerçevesi içerisinde yürümesini arzu ediyoruz. Böyle fiili durumlarla kimsenin böyle bir şey yapmasını onaylamıyoruz, arzu etmiyoruz. Ancak böyle bir durum var. Bizde bunlarla ilgili hukukun çizdiği sınırlar içerisinde hareket etmeye çalışıyoruz. Şuanda daha süreç devam ediyor” dedi.

Kaymakam Atçı, “Acele kamulaştırma işlemi para yatmadan el koyma işlemi olmuyor. Paralar yattı, daha sonra bu firma bazı köylülerle anlaşarak, kamulaştırma bedellerine ek bir paralar da ödediler.Ama bazı köylüler de burada termik santral istemediklerini belirtiyorlar. Öyle bir sıkıntı, süreç yaşanıyor. Özel Güvenlikçilerden 4-5 kişi darp edildiğini söylüyor. Köylülerden de 4-5 kişi var.Karşılıklı şikayet ettiler birbirlerini. Olay savcılığa intikal etti.Artık burada bir suç işlenmişse, bunun gereği adli makamlarca yerine getirilecek” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!