Soma Karaelmas Gazetesi

Kömürcüler Gergin

Kömürcüler Gergin
1.653 views
13 Ocak 2018 - 10:43

Kömürcülere yapılan bilgilendirme toplantısı sakin başladı ama gergin sona erdi. Sosyal Yardımlaşma Kömürünün önümüzdeki yıl daha da artacak olması Soma’da kömürcülerin uykusunu kaçıracağa benziyor. Kömürcüler şimdiden ne yapacağını şaşırmış durumda.

Soma Belediye Meclis Toplantı Salonunda Kömürcülerin katılımı ile bilgilendirme toplantısı yapıldı. TKİ ile yapılan görüşmelerde alınan sonuçlar Kömürcülere anlatıldı. Ancak kömürcüler dertlerinin çözülmediğini belirterek kesin sonuç istediklerini dile getirdiler.

Toplantı başlangıcında söz alan Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘ Kömürcü esnafımız son 1 ay içinde ilçemizde kömür ticareti ile uğraşan esnaflarımızın sıkıntıları vardı. Enerji bakanımızın TKİ Müdürümüze verdiği talimat vardı. Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gönderilen kömürlerle ilgili dağıtımın 31 Aralık 2017 itibari ile tamamlanması belirtilmişti. Bu talimat verildiğinde ise %60 gibi bir süreç tamamlanmıştı. Piyasaya kömür satışı durdurulunca Kömürcüler Derneği, Sanayi ve Ticaret Odası ile birlikte girişimlerde bulunuldu. Yılbaşı öncesinde Kit Komisyonu Başkanı Uğur Aydemir’e konu iletildi. 10 Ocak’ta TKİ Müdürümüz ile toplantı yapıldı. Yapılan görüşme sonrasında bazı gelişmeler oldu. Bu gelişmeler burada aktarılacak. Soma’dan aktarılan talepler doğrultusunda Kömür ticareti ile Somalılara yönelik bazı imkanlar tanındı. Olumlu gelişme sizlerle paylaşılacak’ dedi.

‘Stok yapalım, sıkıntı yaşamayalım’

Kömürcüler Derneği Başkanı Nadirhan Hızlı ise konuyu kömürcülere açıkladı.

Hızlı ‘Sıkıntılarımızı TKİ Genel Müdürümüz ile toplantı yapma fırsatı bulduk. 05-10 kömür vermeme gibi bir durum söz konusu idi. Bu konudan dönüş oldu, bayilere dağıtımı belli bir miktar verilecek. Önümüzdeki süreçte üretimin artacağı söyleniyor. Toplantı esnasında kiremit tuğla üreticileri de katıldı. Sıkıntılarını onlarda dile getirdiler. Ortak bir noktada buluşuldu ve bu kömür bizlere verilecek. Kömür işi ile ilgilenen arkadaşların bayi sayısı ile ilgili sıkıntılarını da dile getirdik. Bayi sayısının fazla olduğuna baktığımızda 12 ayda 100-150 ton kömür alan arkadaşlarımızın bunların elenmesi konusunda fikir birliğine vardık. Sayının yüksek olması bazı konularda etken. Önümüzdeki süreçte bunlar düzeltilecek. Yazın işlerimizin iyi olacağı konusunda kanaatim var. Sizlere önümüzdeki dönem Şubat, Mart, Nisan, Mayıs aylarında alt bayilerimizi uyararak ileriye dönük stok yapmayı tavsiye ediyorum. SYDV kömürlerinin bu yıl 1 milyon tonu bulması bekleniyor. Çan ve GLİ’de kükürtten kaynaklanan sorunlar var. Kömür giden yerlerden şikayetler artmış. Üretimde ise %50 artış bekleniyor. Soma Kömürleri üretime başlayacak, İmbat %30 artış sağlayacağı ve üretimin yeterli seviyeye geleceği konuşuldu. Bunlar proje henüz. Yaz aylarında stoklama yapalım ve depolarda saklayalım. Fiyatlarda zam olacağını ancak yüksek olduğunu dile getirdiğimizde 1. ay ve 7. ayda 2’ye bölünmesini dile getirdik. Bu konuda henüz bir gelişme yok.’dedi.

‘Stok yapamazsak ne yapacağız?’

MHP İlçe Başkanı Murat Maan ‘Bizleri temsil etmek için gittiniz, teşekkür ediyorum. Bayilerde eleme usulüne gidileceğini söylüyorsunuz. Bu eleme yapılacak bayilerin çoğu Somalı. Ben buraya kömürcü olarak geldim. 3-5 ay kömür satarak 7 ay yatarak ticaret yapılmaz. Kömür üretimin artacağını söylüyorsunuz, Temmuz ayında biz kömür istediğimizde Enerji Bakanımız bize Temmuz ayında kömürü ne yapacaksınız demişti. Şimdi diyorsun ki gücün varsa stok yap. Yoksa ne yapacağız. Toz kömür verilecek diyorsun, %50 zam yaparlarsa yani henüz var olmayan bir malın satışı yapılıyor. Bunu da anlamış değiliz. Kalitesiz kömürlerin SYDV olarak dağıtılması, Kalitesi düşük kömürler ne olacak? Bu durumda Soma’ya yüklenilecek. Soma’nın enerjisi ile para kazanır, ürettiğimiz ile karnımızı doyururuz. Soma kendine fazlası ile bakarız. Biz emek veriyoruz ama Ankara’dan bir şey almadık. Üretimin ne kadar artacağı belli değil ancak Sosyal Yardımlaşmaya verilecek kömür belli. Söyleyecek söz bulamıyorum. Ancak Sosyal Yardımlaşma Kömürlerinin satıldığını hepimiz biliyoruz. Satılamaz ibaresi olan bir kömür satılamaz’dedi.

‘Fakirler Soma Kömürü istiyor’

Kömürcü Fikret Eren’ Ankara’ya gidildi ancak Sanayi kömürünün devam edileceğini +18 ile ilgili henüz net bir bilgi yok sanırım. Bayilere verilen 05-10 kömür neden kesildi ve neden geri verildi? Zaten alıyorduk ama neden niye kesildiği belli değil. Sözleşme tek taraflı fesh edildi. Bakmadan imzalıyoruz. Aralık ayında sana kömür vermeyeceğim deniyor sebep ne fakirler Kütahya kömürünü beğenmiyormuş. Soma kömürü olsun deniyor. Ben sözleşmeyi 1 yıl öncesinden yapıyorum. Sen 6. ayda yarısını kesiyorsun, Aralık ayında da hepsini kesiyorsun. Bu yanlış bir uygulamadır. Soma kömürünün kalitesi güzel, Soma’ya talep var. Bunun için fiyatını arttır olacak şey değil. Eğer Soma kömürü bu kadar isteniyor ve talep varsa o zaman üretime yönelik bir şeyler yapılmalı. Bu sorunlar dolaylı olarak bize yansıyor. Burada emek sarf eden arkadaşlar bir politika belirlensin. Biz ne istiyoruz bunlar masada çözülsün’dedi.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!