Soma Karaelmas Gazetesi

Kömürcüler Derneğinden Kenetlenme Çağrısı

Kömürcüler Derneğinden Kenetlenme Çağrısı
1.281 views
03 Temmuz 2014 - 7:45

Soma Kömür Üreticisi ve Satıcıları Derneği yeni yönetimi birbirimize kenetlenmeliyiz, çünkü yarın yalnız ve baş başa kalacağız’ diyerek kenetlenme çağrısında bulundu.
Soma Kömür Üreticisi ve Satıcıları Derneği yeni yönetimi basın açıklaması yaparak yeni yönetimini tanıttı. Kazanın ardından yaşananlara değinen Başkan Nadirhan Hızlı ‘13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’mızda yaşamış olduğumuz tarihimizin en büyük maden faciasında 301 arkadaşımızı, ağabeyimizi, kardeşimizi, evladımızı, eşimizi kaybetmenin acısıyla yüreğimiz derinden yaralandı içimiz yandı. Kadın erkek fark etmeden tüm Soma olarak, gözyaşlarımız sel oldu aktı. 40 yıl düşünsek aklımıza gelmeyecek bir olaylar zinciri ile kardeşlerimizi kaybetmenin acısı ile günlerce maden ocağında ’’acaba bugün sağ kurtulan kardeşlerimiz olur mu? Diye ocak girişlerinde bekledik. Cenab-ı Allahtan dualarımız ile isteğimiz şu dur ki, böyle bir acıyı Soma’mızda, ülkemizde ve başka diyarlarda bir daha yaşatmasın.
Facianın yaşandığı günden itibaren devletimizin varlığını Soma’mızda her zaman hissettik. Günler geçtikçe yaraların sarılmaya başlandığını gördük mutlu olduk. Tüm Türkiye olarak vatandaşlarımızın kalplerinin Soma için attığına şahit olduk. Yardım için karınca kararınca Soma dışından arabasının bagajına 3 koli su ve paketlerce gıda maddesini alıp gelen yüzlerce insanımıza müteşekkir olduk. Kazanın yaşandığı ilk günden itibaren Soma şubesi ile birlikte Kızılay’ın ve Afad’ın canla başla çalışmasına, Yetim kalan 432 çocuğumuza devletin kucak açmasına tanık olduk.
Yaralar sarılmaya devam ediyor, devletimiz burada. Devamın da madenden sağ olarak çıkan kardeşlerimiz için ve Soma’daki diğer madenlerde çalışan kardeşlerimiz için gerekli çalışmaların yapılacağına inancımız tamdır.
Bu facia bizlere bir daha gösterdi ki ülke olarak zor anlarda tek yumruk olmamız ve birlikteliğimizin devam etmesi her kesimi memnun etmiştir. İleride bu tür üzüntülere merhem olacak tedbirlerin başında ivedilikle bir vakıf kurulması düşünceleri bizlerde hâsıl olmuştur. En kısa sürede ilçemizde SOMA MADENCİLER VAKFI’nın kurulması, ilerisi için de yaşanabilirliği bulunan karanlık günlere de bir ışık olacağı kanısındayız.
Yaşadığımız bu facia’nın başka bir boyutu ise Soma ekonomisinin de yara almış olmasıdır. Ekonomimizin büyük yıkıma uğramaması için Soma işçisi, işvereni ve esnafı Soma için, Soma’nın geleceği için el birliği ile çalışılması lazım gelmektedir. Bu facia hakkındaki görüşlerini, sıkıntılarını ve ekonomik öngörülerini devlet büyüklerine anlatan oda yönetim kurulu başkanları ve sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına bu süreçte şahit olduk olmaktayız. Bu gibi girişimlerde derneğimiz adına gerekli katılım sağlanmakta ve süreç iyi bir şekilde takip edilmektedir. Önümüzdeki günlerde Soma olarak yapılan girişimlerin her kesimi tatmin edecek bir şekilde Soma’mıza geri kazanım olarak döneceği kanısındayız. Bunun yanında Soma’mızda faaliyet gösteren bazı bankaların yapmış oldukları taksit ötelemeleri Soma’mızdaki ticari işletmeleri bir nebze olsun rahatlatmıştır. Bu süreçte devletimizin de Soma’da faaliyet gösteren ticari işletmelere KOSGEB aracılığı ile kredi çıkartması bizleri memnun etmiştir. Bu süreçte emeği geçen herkese derneğimiz adına teşekkür ederim.
Yaşadığımız bu facia sonrasında doğal olarak Kömür madenlerinde üretimin azalması biz kömürcü ve nakliyeci esnafını da etkilemiştir. Bizlerin istediği ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİNİN sağlanması sonrasında da bu madenlerin sağlıklı bir biçimde üretime açılmasıdır. Buradan ekmek yiyen madenci kardeşlerimiz ile beraber biz kömürcü esnafının ve nakliyeci arkadaşlarımızın zorda kalmaması için Soma’mızın zenginliği olan madenlerimizin tekrardan çalışmaya başlaması gerekmektedir. Bu konuda üzerine görev düşen herkesin konuya duyarlı davranmasını ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.
Ülkemizin en büyük Nakliyeciler Kooperatifinin de bulunduğu ilçemizde yaşanacak olan üretimsizlik ve işsizlik çok büyük boyutlara ulaşmadan müdahale edilmesi gerekmektedir. Bunun için, öncelikli olarak üretim ve kar odaklı bir çalışma sisteminin terk edilip olağan olan ’’önce güvenlik sonra üretim ve kar’’ sıralamasıyla bir çalışma sistemine geçilmesi lazım gelmektedir. Olması gereken budur. Bizler gerekli iş güvenliği çalışmalarının yapıldığını görmek ve de bilmek istemekteyiz.
Bu süreçten Soma olarak en az zayiat ile geçmemiz Soma’nın ve Soma’da yaşayanların geleceği için önemlidir. Bu süreçte aklıselim olarak davranan, kışkırtmalara prim vermeyen provakatör eylemlere destek olmayan Soma’nın geleceğini düşünen Soma’nın evlatlarına teşekkürü bir borç biliriz.
Şu unutulmamalıdır ki birbirimize kenetlenmeliyiz, çünkü yarın yalnız ve baş başa kalacağız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BİR DAKİKA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yusuf’un mutlu günü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!