https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

‘Kömür üretimi 2 katına çıkarılacak’

‘Kömür üretimi 2 katına çıkarılacak’
1.539 views
31 Ekim 2017 - 6:30

Belediye Başkanı Hasan Ergene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile yapılan görüşmeyi Basın mensuplarına anlattı.

‘Tazminatlar gündeme getirildi’

Belediye Başkanı Hasan Ergene, İşsiz kalan madencilerin kıdem tazminatlarını ilk ağızdan Bakanımıza ilettik’ dedi.

Ergene, olumlu geçen görüşme sonrasında yaptığı açıklamasında ‘Enerji Bakanımız ile randevu talebimiz vardı. Geçtiğimiz Cuma günü randevu verilince bizde Ankara’ya gittik. İlçe Başkan adayımız Mehmet Ali Aksoy ve Bakanımızın hemşehrisi de olan Belediye Meclis Üyemiz Abdullah Ekşi ile birlikte Bakanlıkta bizleri kabul ettiler. Soma ile ilgili genel bir durum değerlendirmesi yaptık. Sayın Bakanımız Soma ile ilgili konuları yakından takip ediyor. Soma ile ilgili sıkıntıları özellikle Maden Faciasından sonra yaşadığımız olumsuzlukları gerçekten yakından biliyor ve takip ediyor. Soma’nın eski gücüne kavuşabilmesi için her fırsatta ifade ettiği Türkiye’mizin ihtiyacı olan yerli kömürün yerli kaynaklardan üretilmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını bizlere ifade etti. Hatta iddialı bir söz Soma’daki kömür üretiminin yakın bir gelecekte 2 katına çıkarılmasını arzu ettiklerini bununla ilgili olarak ta hem Bakanlık nezdinde hem de TKİ Genel Müdürlüğünde ortaklaşa çalışma yürüttüklerini belirtti. Soma’daki işçi kardeşlerimizin sorunlarından bahsettik. Özellikle Soma kömürlerinden ilişiği kesilen işçi arkadaşlarımızın kıdem tazminatlarının tamamının ödenmediğini, bir kaç defa protokol imzalanmasına rağmen bir türlü bu protokolün gereklerinin yerine getirilemediğini, bu sıkıntının Soma’da devam ettiğini Bakanımıza ilk ağızdan iletme fırsatını bulmuş olduk. Soma havzasındaki üretimin artması demek buradaki istihdamın da dolayısı ile artması demektir. Daha çok madencinin iş sahibi ekmek sahibi olması demektir. Bizde Bakanlığımızın bu yürüttüğü çalışmaları canı gönülden destekliyoruz. Soma’ya yeni yatırımların yapılabilmesi için, yeni termik santraller kurulabilmesi için taleplerimizi sayın Bakanımıza iletme fırsatı bulduk.’ dedi.

‘Sosyal Site, ELİ’ye verilebilir’

Son günlerde gündemde olan SEAŞ Sosyal Tesisleri ve 85 Evler’in Belediyeye devredilme konusunu Enerji Bakanı Albayrak ile görüştüklerini belirten Başkan Ergene ‘ SEAŞ Sosyal Tesislere ELİ’de talip’dedi.

Ergene yaptığı açıklamasında ‘Belediyemiz ile ilgili olan kısımda kamuoyunun son dönemde yakından takip ettiği özellikle 85 evler, Seaş sosyal site, Nazım Yavuz stadı, Isı merkezinin bulunduğu 4 adet arazinin Belediyemize devrini talep etmiştik. 3’ünde bir sıkıntı yok. Sadece Seaş Sosyal Site ile ilgili TKİ Genel Müdürlüğünün de bizden önce talebi olduğunu, Soma’ya Genel Müdürün yaptığı ilk ziyarette de buraları gezdiğini, Ege Linyitleri İşletmesi’nin işçilerinin barınması için bu lojmanların değerlendirileceğini bize ifade etti. 85 Evler, Nazım Yavuz Stadyumu ve Isı Merkezi ve Kapalı Halı Sahanın bulunduğu parseller olsun buralarla ilgili olumsuzluk yok. Sayın bakanımız ile belli bir mutabakata vardık. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı müsteşarı Sayın Fatih Bey’de görüşmede bizimle beraberdi. Gerekli işlemleri başlatacağını bize ifade etti.

‘Meslek Yüksekokulu

‘Yüksekokul 10 yıl daha aynı yerinde’

2018 yılında Meslek Yüksekokulu binalarının tahsis süresinin dolduğunu ifade eden Başkan Ergene konuyu Enerji Bakanına ilettiklerini söyledi. Ergene ‘Diğer bir husus ise Meslek Yüksek Okulumuzun malumunuz TEİAŞ içinde bulunan 3 adet binayı kullanmaktalar. Bu binaların tahsis süresi de 2018 Mart ayında sona eriyor. Meslek Yüksek Okulumuzda bu tahsisin uzatılması için resmen müracaatlarını yapmıştı. Bu konuda TEİAŞ Genel Müdürlüğünde incelemede idi. Bu hususu da Bakanımıza bildirdik. Ankara’dan biz daha dönmeden buradaki ilgili müdürleri aramak sureti ile bu işlerin hızlandırılması için talimat vermiş. Bu da Meslek Yüksek Okulumuz için olumlu bir gelişme. 10 yıl daha bu binanın kullanılma hakkının verilmesi önemli bir gelişme olacaktır. Bizim önümüzdeki

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!