https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Kıpırdayacak yerimiz kalmadı

Kıpırdayacak yerimiz kalmadı
2.521 views
05 Haziran 2017 - 10:37

Arazilerinin bir çoğunu kül barajına veren geri kalan ormanlık arazileri de ellerinden alınan Küçükgüney mahallesi sakinleri ‘Çukurda kaldık. Bizi buradan kaldırsınlar imkanları yoksa üzerimizi dozerle kapatsınlar. Bizi haritadan silsinler’ sözleri ile isyan etti.

 

Küçükgüney mahalle sakinleri geçtiğimiz hafta sabah saatlerinde köylerinin yukarında bulunan ormanlık alana giden dozerleri görünce şok oldu. Akhisar Orman İşletme tarafından 1 hafta içinde köyün üst kısmında bulunan ormanlık alan dozerler tarafından düzlendi. Ne olduğunu anlamayan mahalle sakinleri asırlık zeytin ağacı ve çam ağaçlarının yerle bir edildiğini görünce gözyaşlarına hakim olamadı.

 

 

Durumu yetkililere anlatan Mahalle muhtarı Kadir Kahraman ise bir türlü çözüm bulamadı. Yaşadıklarını gazetemize anlatan mahalle muhtarı Kahraman ‘ Köyümüzde dikim sahası yapmaya başladılar. 80 yıllık zeytin ve çam ağacımız bizim için tarihi eser sayılır, köklemişler yıkmışlar. Bir tarafımızda baraj diğer tarafımız orman dikim sahası biz ortada çukurun içinde kaldık. Kıpırdayacak alanımız kalmadı. 42 hane sakini 106 kişi zeytin, tütüncülük ve hayvancılık ile geçiniyoruz. Asırlık ağacımızı Ormaniyeye ait şirket dozerleri yıktı. Dikim yapacağız dediler. Bize kimse gelip bilgi vermedi. Sabah bir kalktık ormaniye çalışma yapmaya başlamış. Köylüler sopasını alarak dozerin üzerine saldırmış dozerci buradan kaçmış gitmiş.  Kaymakam bey ile görüştüm ‘Rica edin belki bırakırlar’ dedi. Orman İşletme Şefi ile görüştüm köyün etrafı komple sürülecek dediler’dedi.

Büyükgüney Mahalle muhtarı Nazmi Saygılı ise ‘ 40 hane de benim mahallemde bulunuyor. 2 köy olarak mağdur durumdayız. Etrafta hayvan otlatacak alanlarımızın hepsi dikim için kazınıyor. Evciler mahallesine kadar buraların komple dikim için açılacağı söylendi.’dedi.

Mahalle sakinlerinden Fahri Çelik ise ‘ Kimse bize gelip bilgi vermedi. Evden baktım Zeytin ağacını yıkıyorlar. Sonra burayı kimse ellemeyecek dediler. Meğer bizim köyün yukarları yanları komple dikim yapılacakmış. Orman İşletme Şefliğinden gelecek dediler. Bekliyoruz gelip bize açıklama yapsınlar diye.’dedi.

40 keçi sahibi Bahriye Kaya ise ‘ Bu sene mal yapalım dedik. Ama bu gidişle satacağız. Hayvan güdecek yerimiz kalmadı. Orman alanları da elimizden gidince bu hayvanları nerede besleyeceğiz. Şimdi sürülen yerlere hayvan girerse tüm hayvanları satsan karşılayamazsın dediler’diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Mahalle sakinleri ise ‘ Çukurun içinde kaldık. Toprağımızın %90’ını baraj için aldılar. Her tarafımızı komple kapattılar. Biz orman köyüyüz ama orman kalmamış. Sıcaktan durulmuyor birde ormanları kaldırırlarsa biz nasıl nefes alacağız. Birşey ekmek için alanımız yok, nefes almak için alanımız yok. Biz ne yapacağız. Köyü kaldırıp başka yere taşısınlar. Yetkililere sesleniyoruz ya bizi buradan kaldırsınlar.  Kaldıramıyorlarsa dozerle bizi burada örtsünler.Zaten ölmüşüz ‘dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!