https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Kim Bu Bayır-Bucak Türkmenleri?

Kim Bu Bayır-Bucak Türkmenleri?
1.959 views
06 Nisan 2016 - 8:23

İyi haftalar diliyorum sevgili okurlar.

Aranızda muhakkak yardım eden ve duyanlarınız olmuştur. Bayır Bucak Türkmenlerine geçtiğimiz hafta Soma Memur Sen Temsilciliği ve İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) işbirliğinde Soma’dan 25ton gıda ve erzak yardımı yapıldı. Geçtiğimiz aylarda ise Soma Ak Parti İlçe Temsilciliği de büyük emek harcayarak benzer bir yardım yapmıştı. Medyadan takip edenler bilecektir ki Türkiye’nin pek çok il ve ilçesinden kamu kurum ve kuruluşlardan ve dernek ve vakıflardan Bayır-Bucak için pek çok yardım toplanıyor.

Peki kim bu Bayır-Bucak Türkmenleri?

Öncelikle bilmeliyiz ki Suriye’de bulunan Bayır-Bucak; Hatay’ın Yayladağı ilçesine komşu ve bu sebeple de Türkiye için stratejik öneme sahip bir bölgedir. Esad rejimi Bayır-Bucak bölgesini tamamen kontrol altına alırsa; Türkiye güvenliği için önemli sorunların doğacağı kesindir. Nitekim Rejim bu bölgeyi kontrol altına alırsa ilk hedefi; Suriye’ye giden insani yardım koridorlarını da tamamen kapatmaktır.

Osmanlı Döneminde buradaki Türkmenler, güven duyulan bir grup olduğu için, Hac yolunu korumak üzere Suriye’ye yerleştirilmiştir.20Ekim 1921 tarihinde Fransa ile Ankara Hükümeti arasında imzalanan Ankara Anlaşması ile Hatay gibi Bayır-Bucak bölgesi de Suriye’de kalmıştır.

Türkmen; Müslüman Oğuz demektir. Bu kavramı öğrendiğimiz kaynak ise ; Orhun Yazıtlarıdır.

Türk ve Türkmen kavramları, farklı zamanlarda tanımlanan fakat aynı kimliği ifade eden kavramlardır. Suriye’de 2011 yılında başlayan savaş öncesinde bilinen Türkmen Nüfusu 3Milyona yakındı.

Peki Bayır Bucak Türkmenlerinin, Suriye’deki diğer Türkmenlerden farkı nedir?

Bayır-Bucak Türkmenleri Arap asimilasyonuna direnen, Arap kültüründen en az etkilenen gruptur. Çoğu Arapça bilmemekte, Türkçe konuşmaktadırlar. Ayrıca diğer Türkmenlere göre daha cesur, savaşçı ve de inançlıdırlar.

Türkiye’yi ve bizleri çok seven Bayır-Bucak Türkmen kardeşlerimizin, çocuklarına en çok koydukları erkek ismi Osman’dır. Bu hala Osmanlı’ya duydukları derin sevgi yüzündendir. Sünni Hanefilerdir. Hatta bu mezhebe, bir din kadar bağlılıkları vardır.

Bayır-Bucak iki ayrı kısımdır. Bayır; Türkmen Dağları diye bilinen engebeli bölümdür. Bucak ise sahil ve deniz kıyısındaki bölümdür. Bucak’ta 21köy,1mezra; Bayır’da ise 22köy ve 25mezra olmak üzere toplam 79 yerleşim yeri bulunmaktadır.

Suriye savaşı başladığından beri; Bucak, Esad rejiminin kontrolündedir. İş ve gelir imkânı olmayan Türkmen kardeşlerimize Türkiye sahip çıkmaktadır. Yaralanan ve ölenleri, enkaz altından kaldırabilecek bir teknik donanım dahi olmadan, Türkmen Kardeşlerimiz topraklarını savunmaktadır. Rusya’nın müdahalesi ile çok daha zor durumda kalan Türkmen kardeşlerimize; birçok belediye, dernek, cami cemaati vb olmak üzere yardım gönderilmektedir.

Yaralananlar için gönüllü doktorlarımız seferber olmuş, Türkiye sınırına yakın Yamadı Köyünde ‘’Sahra Hastanesi’’ kurulmuştur. Ağır yaralı olan Türkmen kardeşlerimizi ise karayolu ile Türkiye’deki hastanelere getirmeye çalışan nice gönüldaşımız vardır.

Hayrı duyurmak, bazen hayra vesile olmaktır. Bu sebeple Bayır Bucak Türkmen kardeşlerimizi bizlere duyuran, yardım konusunda en büyük çabayı gösteren İHH’ ya, ayrıca gönüllü sağlık yardımı ve kontrolü yapan Yeryüzü Doktorları ekibine canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu vesileyle Soma’da toplanan yardımları da Allah kabul eylesin. Hassasiyetleri sebebiyle Aracı olan Memur Sen Temsilciliği’ni ve Ahmet Açar’ı ve Belediyemizi de tebrik ediyorum.

Son olarak Soma Bahar Roman Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Soma Karamanlı mahallesinden de yardım toplayarak, bu güzel faaliyete destek vermiştir. Dernek Başkanı Şaban Köymen’i de roman vatandaşlarımızı böyle bir faaliyete ortak ettiği için kutluyorum.

Bayır-Bucaktaki Türkmen kardeşlerimizi Yüce Yaradan korusun.

Sağlıcakla kalın.

site logo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!