Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

KENDİNDEN VAZGEÇME

KENDİNDEN VAZGEÇME
15 views
20 Ocak 2022 - 0:08

Ebeveynlerimiz tarafından her kimlikte ve her yaşta sevilmek isteriz. Ne pahasına olursa olsun yine onlar tarafından takdir edilmeyi bekleriz.
Sevgi ihtiyacımız o denli güçlüdür ki; benliğimizin üzerini yavaşça örttüğümüzü, bedenimiz bize dur diyene kadar farkında olmayız. Bedenimiz gerçeği her zaman bilir ve özgürlük arayışı asla sona ermez.
Kendini ortaya koyamamış olmanın suçluluğu , ebeveyni tarafından sevilme arzusuyla hep çatışır. Bu nedenle çöküntüye uğramamız olası. İçine doğduğumuz kültürel yapı da, kendi tarafımızı tutmamızı engeller.
Çocuğu, istemediği biriyle evlendiği, istemediği hayatı yaşadığı için onunla görüşmeyen aileleri sık görür fakat pek rastlamayız.
Hayırlı evlat olmak çok mühimdir ama hayırlı anne/baba olmak gibi bir kavram yoktur. Örneğin çocuğunun cenazesine gelmeyen anne/babanın mutlaka haklı gerekçesi vardır fakat ebeveyninin cenazesine gelmeyen çocuk kesinlikle hayırsız evlattır.
Ebeveyn ne yapmış olursa olsun, o haliyle sevilmesi/ saygı görmesi esastır. Aksi halde nankörlük etmiş olur çocuk.
Anne/ babayı koşulsuz sevmek bize çok küçük yaşta öğretilir lakin ebeveynin çocuklarını koşulsuz sevmesi hakkında hiç bir şey duymayız.
Çocuklar şımarık, yaramaz, nankörken, ebeveynler sabırlı, şanslı ya da şansızdır.
Böyle bir kültürün içine doğduğunuzda kendinizi bulmanız çok zordur. Bedelini ruhsal zorlanmalarla ödeseniz bile terapi odalarında onları savunmaya devam edersiniz. Bu da doğaldır çünkü doğurulmuş olan insan yavrusunun ebeveyni tarafından sevilmek, bakılmak dışında hayatta kalma şansı yoktur.
Tüm bu engelleri aşıp, ebeveynin sevgisine kavuşmak için üstünü örttüğümüz benliği keşfetme yolculuğuna çıkabilmek ise acıyı göze almakla mümkün . Sonrası ferahlık mı peki?
Dikensiz gül bahçesi değil ama kendini bilmenin huzurlu vadileri bekler insanı …

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!