Soma Karaelmas Gazetesi

‘Kendi ihmalleri’

‘Kendi ihmalleri’
927 views
23 Ekim 2017 - 7:34

Büyükşehir Belediyesi tarafından Atık Su Arıtma Tesisi ile ilgili yapılan açıklamalara Başkan Ergene’den cevap geldi. Ergene ‘Kendi ihmalleridir, hiç başka yerde kabahatli aramasınlar’dedi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Atık Su Arıtma Tesisi inşaatında gerekli kamulaştırmalar DSİ ve Karayollarından gerekli izinler alınmadan planlanmıştır. Kamulaştırma ve projeler için ilave 400 bin TL bedel ödenmiştir. Eğer kamulaştırma işlemi yapılmasaydı Avrupa Birliği hibe kredisi iptal olacaktı’ iddialarına açıklık getiren Başkan Ergene Hibe iptal olacak tazminat ödeyeceğiz diye tutuştular’ dedi.

Başkan Ergene açıklamasında ‘Atık Su Arıtma Tesisi deneme çalışmasına başladığını duyduk. Bu sevindirici bir haber. 30 Trilyonun üzerinde bir yatırımdı. Büyükşehir Belediyesi hibe dışında kalan 3 milyon 33 bin civarında bir ödeme yaptığını geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında belirtmişti. Bu işi biz çok iyi takip etmiştik. Türkiye’de Avrupa Birliği fonundan yararlanan 10 belediye vardı. Bunlardan biri bizdik. İhalesi 2014 yılında olunca biz her şeyi hazırlayıp teslim ettik ihalesi oldu, onlar devraldılar. Kamulaştırma eksik kalmış diyerek beni itham eden açıklamaları var. Onlara da açıklık getirmek gerekirse Biz ilk müracaat ettiğimiz ay içerisinde Atık Su Arıtma Tesisinin kurulacağı yerin 47 dönümlük arazisini satın aldık ve gönderdik. İlk Tapu’yu biz aldık. İlk tapuyu götüren belediye olduğumuz için bize plaket verdiler. 47 dönümlük araziyi 325 bin TL’ye almıştık. Açıklama bahse konu olan ise kanalizasyon şebekesi projesi hazırlanırken 1997 yılında Arıtmanın kurulacağı yer 500 metre daha beri tarafta bırakılmış. Turgutalp o tarafa doğru gelişiyor hızlı gidişat var diye bizde 450 metre öteledik. 1,5 metre çapında olan büz olan ana kollektör hattının geçiş hakkı ile alakalı en son parselde takıldılar. Avrupa Birliği hibe programına bu 450 metrelik hat da dahil edildi. En son parsel de inat birine denk geldiler. Hukuki süreç takip etmek için ise zaman kalmamıştı. Avrupa Birliği ise buradan geçemezseniz biz projeyi iptal ediyoruz, tazminat ödersiniz deyince Büyükşehir panikledi. Kaymakam, ben, Ali Başkan ile Turgutalp’te toplantı yaptık ama razı edemedik. En son şahıs benim tarlamı satın alırsanız geçersiniz deyince iyi para ödeyerek o tarlayı satın aldılar. Beni suçladıkları şey ise kendi kabahatleri. 2014 yılında bu Büyükşehir tarafından devralındı. 3 sene yattılar. Avrupa Birliği projeyi fesh edeceğim deyince tutuştular. Kamulaştırma ile ilgili bahsettikleri olay budur. Kendi ihmalleridir, hiç başka yerde kabahatli aramasınlar. Zamanında yapmadıkları içindir’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!