https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Karmakarışık

Karmakarışık
860 views
09 Aralık 2015 - 9:04

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli gönül dostlarımın ve değerli okuyucularımın olması dileği ile hepinize Fethiye’den selam ve sevgilerimi sunuyorum, raporumun  bir müddet daha devam etmesi nedeni ile Soma gündeminden biraz uzak kaldığım için ancak karışık konularla gündemi değerlendirmeye çalışacağım.

Sevgili dostlarım, Malumlarımız olduğu üzere Rusya Savaş  uçağının vurulmasının arkasından  Rus hükümeti yaş sebze ve meyve ihracatını durdurdu. Domates, salatalık, kabak, üzüm mandalın dolu tırlar sınırlarda tır’lar üstünde bekliyor. Türkiye’nin sınır ihlalini yapan Rus uçaklarının pilotlarının uluslar arası krize yol açmak için sergiledikleri  tavırlar yüzünden  düşürülmeleri ile birlikte başlayan gerginliğin faturası sadece gariban çalışanlarlı ile  kalmayıp ekonominin her alanında büyük krize yol açmıştır. Türkiye’nin tarım alanında en büyük pazarlarından olan Rusya’nın ihracatı durdurması ile Antalya ve Fethiye çevresindeki sadece üreticiler değil, bunlara bağlı olarak iş yapan yan kolları’da (Ziraat, Hırdavat,Sanayi, Traktör vs.) ne yazık ki etkilemiş oldu.Bir çok ihracatçı firma kapılarına kilit vurmak zorunda kaldı. Vatandaşlar ve ihracat firmalarının günlük zararın milyonlarca lira olduğunu belirten erbaplar krizin bir an önce sonlandırarak  anlaşmanın yapılmasını ve işsiz kalan mağdurların bu soğuk havalarda evlerine bir lokma ekmek götürmeleri için mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedirler.Yoksa  üreticinin ürettiği sebze ve meyvelerin bu mallarının iç piyasada tüketilmesi mümkün  değildir. Basından takip ettiğimiz kadarı ile de işsiz kalan vatandaş sayısının beş bin civarında olduğu söylenmekte olup bunların çoluk çocukları ile yaptıkları alış verişler elbet küçük esnafıda vuracaktır. İnşallah temennimiz  vatandaşlarımızın en kısa zamanda işlerin başına dönerek  ekmeklerine kavuşmasıdır.

Son günlerde üreticiler havaların kurak gitmesi ve yağmurların yağmaması nedeni ile de mağdur olmuş durumular, bir çok yerlerde çiftçiler yağmur duasına çıkmaya başladılar. Küresel ısınmanın artması, bilinçsiz su kullanımı, orman alanlarının yok edilerek siteler haline dönüştürülmesi, kimyasal atıkların gelişigüzel ortalığa saçılması ve bilinçsiz zirai ilaç kullanımı ile baş gösteren iklim değişikleri ve kuraklık mevsim aslında tüm ülke vatandaşlarını hızla tehdit etmeye devam ediyor. Bizler ne yazık ki su kullanımı konusunda, tasarruf konusunda ne yazık ki yeterli bilgiye sahip değiliz, hatta ve hatta artan nüfus oranı karşısında hızla evlerimizdeki halılarımızı, sokakta bulunan arabalarımızı, balkonlarımızı, evdeki bulaşık tabaklarımızı bilinçsizce su tüketerek hızla tüketmeye devam ediyoruz, geçenlerde bir tv belgeselinde izlediğim Afrika ülkesinde kuyulardan yarım kova su çıkarmak için en az on dakika bakraç kovalarla su bekleyen insanları gördüğümde gerçekten kendi insanlığımdan ve bilinçsiz tüketimimizden dolayı kendimden nefret eder duruma geldim. Bakın her geçen mevsim, bir önceki mevsimi aratır hale getirdi. Bura da bize  düşen çok büyük görevler var.Hem de  çok fazla ama zamanla alışkanlık haline getirirsek kolaylaşacağı kesin.Yalnız bunu  sadece  1-2 kişinin yapması ve  uygulaması,sadece bir  kaç kişinin bilinçlenmesiyle ve duyarlılığıyla  olacak bir  şey değil. Ailenizin üyelerini mutlaka bilinçlendirmemiz gerekir.Bu konu da hem bizler karlı çıkacak hem de dünyamız için  gelecek nesiller ve çocuklarımız için çok büyük bir  iş başarmış olacağız. Yeryüzünün üçte ikisi su olduğu halde sadece %0.3 içilebilir su olduğu unutulmamalıdır. Yeryüzünde içilebilir suyun çok kısıtlı olduğunu unutmamalıyız. Gelişmiş ülkelerin çoğunda bugün günlük su tüketimi kişi başına 75-125 litre iken Bizim ülkemizde bu değer 150-200 litredir. Suyu verimli olarak kullanarak hem daha hijyenik ve temiz ortamlar sağlanabilir.

Gelecek hafta görüşünceye dek hepinize kucak dolusu selam, özlem ve sevgilerimi sunari sağlık, mutluluk dolu güzel günler dilerim.

 

 

 

 

 

 

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Somalılara aşure ikramı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Haydi bahçeye
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Başkanlar buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaz kursu sona eriyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
2. akülü araç teslim edildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Oruçlar açıldı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!