Soma Karaelmas Gazetesi

Karar çıktı; Linyit Lisesi Taşınıyor

Karar çıktı; Linyit Lisesi Taşınıyor
4.714 views
04 Eylül 2014 - 21:17

Soma Linyit Anadolu Lisesinin taşınması yönünde Valilik onayı çıktı. Soma Linyit Anadolu Lisesi Sanayi Devlet Hastanesi altında yapılan 24 derslikli okulda 2014-2015 Eğitim Öğretim yılını açacak.
Linyit Lisesinin binasının Yunus Emre İmam Hatip Ortaokuluna tahsisinin uygun olacağı yönünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yazılan yazıya Vali Erdoğan Bektaş onay verdi. Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulunda 750 öğrencinin eğitim gördüğü ve binanın yeterli olmadığını bu nedenle Linyit Lisesinin bulunduğu binanın yıkılmadan ve tarihi dokusuna zarar verilmeden Ortaokul olarak eğitime devam edeceği belirtildi. 8 derslikli binada eğitim gören Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu Linyit Lisesinin 28 dersliği ile birlikte 36 derslikte eğitime devam edecek. 24 Derslikli yeni binanın ise 632 öğrenci sayısına yeterli geleceği belirtiliyor. Konu ile ilgili bilgi aldığımız Kaymakam Bahattin Atçı ise ‘Valilik onayı çıktı. Milli Eğitim bu şekilde istiyor. Yunus Emre İmam Hatip ortaokuluna çok talep olduğu için bu binanın uygun olacağı belirtilmiş. İmam Hatip Lisesinin binasının yeterli geldiği bu binanın elden gitmemesi için bu şekilde bir çalışma yapılmış. Milli Eğitim bu gibi eğitim konularında yetkili. Benim hayır demem için bir gerekçe olması lazım. İl Milli Eğitim böyle uygun görmüş, Valilikte kabul etti. Bu şekilde olacak’ dedi.
Önceki gün İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Valilik onayına sunulan yazı ise şu şekilde;
‘İlimiz Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 01.08.2014 tarih ve 3425 sayılı yazısı ile Soma Fatih Mahallesi İmam Hatip Sokak No:2 Turgutalp adresinde bulunan ve 49 yıllığına tahsisi yapılan 24 derslikli binanın Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak kullanılmaya devam edilmesi, Cuma Mahallesi Çakır Efe Sokak’ta İmam Hatip Lisesi olarak yapılan 24 derslikli binanın Soma Linyit Anadolu Lisesine tahsisi ile Nihat Danışman Mahallesi Atatürk Caddesi Eğitim Sokak No:1’de toplamda 36 dersliği bulunan Soma Linyit Anadolu Lisesi binasının Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulna tahsis edilmesi talep edilmiş olup,
Konu ile ilgili Müdürlüğümüz Maarif Müfettişleri Başkanlığının 05.08.2014 tarih ve 3229884 sayılı yazısı ekinde gönderilen inceleme raporunda; ‘ İlimiz Soma İlçesi Fatih Mahallesi İmam Hatip Sokak No:2 Turgutalp adresinde bulunan ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından sadece İmam Hatip Lisesi olarak ‘kullanılmak üzere tahsisi yapılan 24 derslikli binanın Soma ilçemizin derslik ihtiyacının katkısının olduğu ve eğitime tahsisinin devam etmesi için Soma Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak kullanılmaya devam edilmesinin, İlimiz Soma ilçesi Cuma Mahallesi Çakır Efe Sokakta Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak yapılan 24 derslikli binanın Soma Linyit Anadolu Lisesinin ihtiyacını karşılayacak sayıda dersliğinin bulunması ve Lise öğrencilerine uygun bir mimariye sahip olması, Lise öğrencileri için daha verimli bir eğitim ortamı sağlaması sebepleri ile tahsisinin Soma Linyit Anadolu Lisesine yapılmasının, Soma İlçesi Nihat Danışman Mahallesi Lise Caddesi No:8′ adresinde bulunan Soma Linyit Anadolu Lisesi binasının, Soma Yunus Emre İmam Hatip Ortaokuluna çevre mahallelerden yoğun taleple öğrenci kayıt ve nakil başvurusu olması, ortaokul öğrencileri için ulaşımın kolay olması, normal eğitime geçiş için derslik ihtiyacını karşılayacak olması ve İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri için daha verimli bir eğitim öğretim ortamı sağlaması sebepleri ile Soma Yunus Emre İmam Hatip Ortaokuluna tahsisinin yapılmasının Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 31.01.2012 tarih ve 2012/10 sayılı genelge hükümlerine göre uygun olacağı belirtilmektedir.
Soma Fatih Mahallesi İmam Hatip Sokak No:2 Turgutalp adresinde bulunan ve 49 yıllığına tahsisi yapılan 24 derslikli binanın Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak kullanılmaya devam edilmesi, Cuma mahallesi Çakır Efe Sokakta İmam Hatip Lisesi olarak yapılan 24 derslikli binanın Soma Linyit Anadolu Lisesine tahsisi ile Nihat Danışman Mahallesi Atatürk Caddesi Eğitim Sokak No:1’de toplamda 36 derslik bulunan Soma Linyit Anadolu Lisesi binalarının Yunus Emre İmam Hatip Ortaokuluna tahsis edilmesi müdürlüğümüzce uygun görülmektedir.’

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!