https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

KALDIRIMLAR PARK YERİ DEĞİLDİR!

KALDIRIMLAR PARK YERİ DEĞİLDİR!
29.938 views
14 Şubat 2017 - 8:57

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli dostlarımın ve sosyal medya üzerinden beni takip ederek onurlandıran değerli okurlarımın olması dileği ile hepiniz güzel bir hafta geçirmenizi diliyorum.

Bu hafta konu başlığından da anlaşılacağı üzere cadde üzerine park eden, kaldırımların geçişini kapatan araç sürücülerini ele almak istedim. Atalarımızın güzel bir sözü vardır, “ Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az” . Geçtiğimiz haftalarda bu konu ile ilgili Soma basınımızda görsel olarak yayınlanmış haberler yer aldı, ve bununla ilgili vatandaşların görüşlerine de yer verildi.

Sevgili dostlarım, toplumda yaşayan bireyler olarak hepimiz aslında birer engelli adayı olduğumuzu unutmamalıyız, çünkü kimin ne zaman, ne olacağımızı ve ne zaman engelli olacağımızı kısaca geleceğimizi hiç birimiz bilemeyiz. En basit örneği daha önce de yazmış olduğum üzere bu engellilik olayı geçirmiş olduğum talihsiz bir kaza sonucunda benim başıma geldi, gelmeyecek diye bir şey de yok. Şimdilerde engelli kardeşlerimin durumunu daha iyi anlamaya başladım, ve onların zaman zaman neden bu kadar isyan ettiklerini ve çaresiz duruma düştüklerinde ne yaptıklarını daha iyi hissetmeye başladım. Geçtiğimiz günlerde KKTC’ ye gitmek üzere İzmir Adnan Menderes Hava limanı Dış Hatlar limanına vardım, valizimi vermek,çekinimi yaptırmak üzere sıraya girmek üzere yanaştım, yanıma gelen bir görevli yan taraftaki bariyeri açarak kontrollerimi yaparak geçmemi sağladı, ve chekin esnasında da beni özel olarak bekletmeden uçağa alarak en ön sıraya yerleşirdiler. Pasaport polisi ve güvenlik görevlileri mutat kontrollerini yaptıktan sonra en iyi şekilde güler yüzle bana yardımcı oldular. KKTC ‘ye yaklaştığım anda Ercan Hava limanının görünmesi ile acaba burada nasıl bir durum ile karşılaşacağım diye düşünmeye başlarken, aynen Türkiye’de olduğu gibi, aynı sorumluluk ve hassasiyet duyguları çerçevesinde burada da bana verilen bir yardımcı sayesinde gerekli kontrolleri en kısa süresinde hiç bekletilmeden yaptırdıktan sonra bineceğim araca, valizlerimi yerleştirene kadar kendileri ilgilendiler, gerçekten ne kadar teşekkür etsem azdır. Burada bir not daha yazmak istiyorum, gerçekten KKTC halkı engelli konusunda çok hassaslar ve çok bilinçli davranıyorlar, ne zaman bir markette veya caddede elimde bir poşet görseler, yardımcı olmamı isterimsiniz ? diye güler yüzle yaklaştılar, yine sürücüler yayalara karşı son derece saygılı ve en ufak bir ihlal söz konusu değil, hiçbir araç sürücüsü yayalara karşı yol vermemek veya korna çalmak gibi bir saygısızlık içerisinde değiller, zaten KKTC de korna sesini duymanızda pek mümkün değil, hiçbir kaldırım üzerinde park edilmiş araç göremeyeceğiniz gibi, trafik magandasına da rastlayamazsınız.

Sevgili, dostlarım, bizler yazmaktan, çizmekten, çekmekten usandık ama sürücülerimiz maşallah halen araçlarını kaldırım ve cadde üzerlerine park etmekten usanmadılar.Geçenlerde engelli bir kardeşim yaptığımız haber sonrasında her gün geçmiş olduğum cadde üzerine park eden araçlardan kurtulmak için, kağıtlara “ Bu kaldırımlar, araçlar içindir, sürücüler için değil “ yazan kağıtlar hazırlayarak araçların sileceklerine iliştirdiğini belirterek ne yürüyebiliyoruz, ne yola inebiliyoruz, sadece bekliyoruz diyerek yerel yönetimlere olan sitemini belirtti. Maalesef bu kardeşimizin haklı serzenişine katılmamak mümkün değil, çünkü aynı sıkıntıyı çeken yüzlerce engelli kardeşimiz, yaşlı insanımız, öğrenci kardeşlerimiz aynı sıkıntıyı yaşamaktadırlar. Daha önce de dile getirmiştim, Soma belki de bu konu da en şanssız ilçelerden birisidir, nüfus sayısı fazla, personel sıkıntısı ve denetim eleman sayısı yetersizdir.Sürücülerimiz yeteri kadar yayalara saygılı ve bilinçli değillerdir, saygılı olanları tenzih ediyorum ama bu konuda gerçekten sıkıntımız büyüktür. Siz okuyucularımın ilçenin en büyük pazarı olan Çarşamba günü 85 Evler, ve Beş yoldaki hastanenin oradaki yerleri gezerek bir göz atmanızı istiyorum. Yaklaşık bir ay önce merak ettiğim için Emniyet Müdürlüğü ve Adliye Binasının arasındaki kaldırım üzerlerine park eden araçları saydım ve inanın 79 tane araç vardı, bunların içerisinde en üzücü taraf ise yeni yapılan kaldırımların kamyonet ve minibüslerin olduğu , parke taşlarının üç ay içerisinde yamuk yılık yürünemeyecek hale geldiğidir, burada oturan insanlar çocuklarını bahçeye dahi çıkaramadığı gibi, veliler öğrencilerini okula gönderirlilerken tedirginlik yaşamaktadırlar. Bu yerleşim yeri Şehir içi öğrenci minibüsleri ve maden servislerinin garajı haline gelmiştir.

Sevgili dostlarım, Burada önemli olan ceza değil, sürücülerimizin bilinçlenmesi ve yayalara karşı saygılı olmayı öğrenmesidir. Marifet kaldırımda motor sürmek değil, yayaların yanından yağmur yağarken dikkat etmeden çamur sıçratmak değil, marifet caddelere araç park etmek değil,başkalarının hayatına mal olacak şekilde alkollü şekilde araç kullanmak değil, Kanunların ve yasaların elverdiği ölçüde,vicdanınızın sesini de esas alarak trafik kurallarına riayet etmenizdir, burada mağdur olan, hayatını kaybeden yarın sizin çocuğunuz, sizin ananız,babanız bir yakınınız da olabilir, sizde aynı acıyı yıllarca yaşayabilir veya sizde engelli olarak hayata tutunmaya çalışabilirsiniz, öyleyse çuvaldızı önce kendinize sonra başkasına batırın lütfen.

Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, sevgi iğle kalın, muhabbet ve sağlıcakla kalın sevgili dostlarım, Allaha emanet olun.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!