https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Kadınlar Günü Kutlandı

Kadınlar Günü Kutlandı
2.223 views
09 Mart 2016 - 8:50

8 Mart Dünya Kadınlar Günü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı etkinlikleri çerçevesinde, Cengiz Topel Meydanında

Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Programa Soma Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Demiraslan, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, Daire Amirleri, Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma Soma Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Aynur Çiler tarafından yapıldı. Aynur Çiler, “New York kentinde çalışan yüzlerce kadının insanlık dışı çalışma koşullarım protesto etmek için grev sırasında çıkan yangında yaşamını yitirmesi ile başlayan bir süreç sonunda 8 MART dünya emekçi kadınlar günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış Uluslar arası bir gündür. Ülkemizde kadınlar günü büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 1921 yılında kabul edilmiştir. Dünya ekonomik forumu her yıl cinsiyet eşitlik endekslerini açıklıyor. Ben yalnızca iki endeksi sizlere aktarmak istiyorum.2012-2015 yılları arasında en az 5 bin 406 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Türkiye’de çocuk gelin sayısı 181 bini aştı.

23 Şubat’da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da ”kadın insan mıdır.?” Konulu bir seminer düzenlenmiş, Sizce bizler insan mıyız? Hemen burada Neşet Ertaş’ın bir sözünü aktarmak istiyorum.”Kadınlar insandır, biz insanoğlu.”Nazım Hikmet’in bir sözü “‘Yürekli bir kadının başı. yüreksiz bir erkeğin omzuna ağır gelir “. Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü İ-Bir milletin medeniyetini ölçmek istiyor musunuz; kadınlarına nasıl muamele edildiğine bakınız.”Şimdi söyleyeceğim sözlerde biraz yüzümüzde buruk bir tebessüm oluşacak ve diyeceğiz ki bu zihniyeti taşıyan insanların hücrelerde tek başlarına terk edilmelidir. Cinsiyetin açılımı kız ve erkektir. Erkek olmak ayrıdır.” Erkek egemen! kafa yapısına sahip olmak ayrıdır. İki asır önce mücadele ederek canını veren yiğit kadın işçileri ve ülkemizde erkek egemen toplum tarafından öldürülen kadınlarımızı saygıyla anarken tüm emekçi kadınlar gününü kutlar, bizlerle birlikte olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Konuşmaların ardından, etkinlik çerçevesinde sivil halktan oluşan Soma Belediyesi Halk Oyunları Eğitmeni Ahmet Sis’in organize ettiği halk oyunları gösterisi de büyük ilgi gördü. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Soma Belediyesi tarafından bayanlara çiçek dağıtımı gerçekleştirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!