Soma Karaelmas Gazetesi

Kadın Girişimciler Derneği Bayanların Elini Bırakmayacak

Kadın Girişimciler Derneği Bayanların Elini Bırakmayacak
1.732 views
18 Aralık 2014 - 9:00

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği yönetim kurulu üyeleri Soma’da bulunan bayanların ellerinden tutacak. Bayanların ürettiği el işi göz nurlarını İstanbul’da pazarlayarak para kazanmalarını sağlayacak.

KAGİDER Yönetim Kurulu Üyeleri Şule Yüksel ve Berrin Kuleli Soma Belediye Düğün Salonunda Somalı bayanlar ile bir araya geldi. Somalı bayanların genelde el işi yaptıklarını ifade eden Kagider Yönetim Kurulu üyeleri pazarlama konusunda da bizler Somalı bayanların ellerinden tutacağız’ dediler. Soma için proje yapmayı istediklerini belirten Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel ‘Bugün Sabah 6’dan beri size gelmek istiyoruz. Bugün en çok beklediğimiz toplantı ise bu toplantıydı. İstanbul’da bulunan Kagider derneğinin üyeleriyiz. Siz bu sıkıntıyı yaşadığınız günden bu yana biz sürekli Soma’dayız. Soma için bir proje yapmak istedik. Somalı kadınlar nelerden anlıyor diye araştırmalar yaptık. Somalı kadınlar tarımdan anlar dedik ancak gıda sektörü çok zor bir iş dedik. Bunu kenara ittik. İnsanlar bizden acıdıkları için bir şey almak zorunda kalmasınlar istedik. Biz düzgün bir iş yaparak paramızı kazanıp kimseye de eyvallah etmeyelim istedik. Somalı kadınlar çok güzel el işi yapar dediler. Çabuk iş yapmalıyız ki para kazanmalıyız diye düşündük. Halk Eğitim ile bir araya geldik. Makina nakışı, tel kırma, İğne oyalarının yapıldığını öğrendik. Kagider olarak el işinde belirli bir standarta getirmek için eğitimler almasını sağlayacağız. Belli kurslar alanları ve almamışları 2 gruba ayırarak Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa çalışalım. Kaymakamlık ve Belediye bizlere destek olsun istedik. Sizin Soma’dan yaptıklarınızı bir İstanbul’da iş kadınları olarak sizin siparişlerinizi alarak ne üreteceğinizi belirleyelim. Zaman içinde kooperatif modeline dönelim. Sonra ise üretim merkezine dönüştürelim. Biz de sizin ürettiklerinizi İstanbul’da satarak paranızı size getirelim. Kendi içinizde bunu üretebilir pazarlayabilir hale gelin ama biz sizin elinizi hiç bırakmayalım. Bugün toplantı yapıp sizi unutup gitmeyelim. Bu şekilde düzenli yürüyen geliri olan bir iş merkezi kuralım istedik’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!