Soma Karaelmas Gazetesi

Kaderine terkedildi

Kaderine terkedildi
814 views
18 Temmuz 2017 - 12:42

Türkiye Futbol Federasyonu Soma’da 6.2 Milyon liraya inşa edilen futbol okulunu kaderine terk edildi.

 

13 Mayıs 2014’te 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasının ardından  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından, Somalı çocuklar için 49 dönümlük araziye 6 milyon 200 bin TL harcamayla inşa edilen TFF Futbol Okulu açılışı yapılmadan kaderine terkedildi.

Facianın 3’üncü yıldönümü olan 13 Mayıs 2016’da açılışı planlanan fakat eksikliklerin tamamlanamaması nedeni ile açılışın ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı. Bu tarihin üzerinden geçen 14 ayda inşaatı tamamlanan tesisle ilgili hiçbir gelişme olmadı. 6 milyon 200 bin TL’ye mal olan komplekste henüz kullanılmadan mantar kapan çim sahalardan biri tamamen yenilendi. Ne  Soma’daki futbol takımlarına ne de Somalı çocuklara kapılarını açabilen atıl durumdaki tesiste bekçiler dışında kimse bulunmuyor.

Soma’da 6 milyon 200 bin TL harcamayla inşa edilen Milli Takımlar Eğitim ve  Futbol Okulu kaderine terkedilirken,  Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF), maden şehitlerinin çocukları başta olmak üzere, yöre gençliğini spora kanalize edip bölgede futbolu geliştirmek amacıyla kurduğu tesisi antrenör ve personel sorunu yüzünden açamadığı öğrenildi. Tesiste sürekli hizmet verecek bir futbol okulu için minimum 8-10 antrenör ve bir o kadar personele ihtiyaç duyulduğu, TFF’nin ise böyle bir kadrolaşmayı gerçekleştiremediği belirtildi.

Yer seçimi başından beri yanlış olan Futbol Federasyonu tesisinin Spor bakanlığına devredilmesi gündemde. Güzel ve anlamlı bir proje olmasına rağmen sürekli toz ve duman yayan termik santralin altında olması ise Somalıların tepkisine neden oluyor. Somalılar Termik Santral zaten zehir yayıyorken burada spor yapılması yanlıştı. Ancak proje Soma’dan kaçmasın diye apar topar bulunan burayı Futbol okuluna çevirdiler. Şimdi ise ha bugün açılacak ha yarın açılacak diye bekleniyor. Bina açılmadan atıl vaziyete geldi bile. Şimdi yapılan o kadar yatırım heba olmuş olacak diyerek tepki gösteriyorlar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!