Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Japon Akebi Kukla Gösteri Topluluğu Soma’da

Japon Akebi Kukla Gösteri Topluluğu Soma’da
1.971 views
29 Eylül 2014 - 7:28

Dünyaca ünlü Japon Akebi Kukla Gösteri Topluluğu Soma’da yaşanan maden faciasından etkilenen çocukların hislerine ortak olmak için Soma Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesi Çok Amaçlı salonu’nda sahne aldı.
Soma’ya gelen dünyaca ünlü Japon Akebi Kukla Gösteri Topluluğu, Soma Kaymakamlığı ve Soma Belediyesinin desteğiyle Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesi Çok Amaçlı salonu’nda sahne aldı.
1963 yılında Toyoko Ayabe tarafından kurulan topluluk, kültürel etkinliklerinin geniş kitlelerce tanınması amacıyla bu güne kadar toplam 19 farklı ülkede gönüllü olarak hiç bir ücret beklentisi olmadan gösterilerini sergilemeyi sürdürüyor. Bu kapsamda Soma’ya gelen topluluğun sunduğu gösteriyi Soma Kaymakamı M.Bahattin Atçı, Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici’nin yanı sıra yaklaşık 200 öğrenci izleme imkanını buldu.
Türkiye’ye birçok kez geldiklerini belirten grup lideri Toyoko Ayabe, “Türkiye’de Hacivat ve Karagöz oyunu bulunmakta, bu yüzden Türkiye’deki öğrenciler gölge oyununa büyük ilgi gösteriyor. Biz ülkeler arası köprüler kurmak istiyoruz. Soma’da olmaktan çok mutluyuz. ” dedi.
Sahneye çıkan üç Japon bayanın ellerinde tuttukları “sihirli çubuk’ diye adlandırdıkları tahta çubuklarla gösteriyi başlatan ekip, ışıkların kapanmasıyla beyaz perdeye yansıttıkları kağıt karakterlere hayat vererek gösterilerini sürdürdüler. Geleneksel kukla gösterilerini ve gösteride kullanılacak kartonları, renkli kağıt ve jelatinleri de kendileri hazırlayarak, kendi yöntemleriyle sunan ekipte toplam 12 kişi görev alıyor. Gösterinin akışının sağlanması için de sahne arkasında 10 kişi sürekli hareket halinde bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!