Soma Karaelmas Gazetesi

‘İstismar değil cinayettir’

‘İstismar değil cinayettir’
1.122 views
27 Şubat 2018 - 6:27

Cumhuriyet Halk Partisi Soma Kadın Kolları yönetimi Basın açıklaması yaparak ‘Çocuklar susar ama biz kadınlar susmayacağız’ dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Soma Kadın Kolları Başkanı Nebile Nilgün Demirhan basın açıklaması yaparak Çocuk istismarına sessiz kalmayacaklarını dile getirdi.
CHP Soma İlçe Başkanlığında yapılan basın açıklamasına CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy ve yönetim kurulu ile Kadın kolları katıldı.
Çocuk istismarını övenlere ve özendirenlere ağır cezai işlem uygulanması gerektiğinin altını çizen Kadın Kolları Başkanı Nebile Nilgün Demirhan açıklamasında Çocuk İstismarını kadınlar durduracak’dedi.
Ellerinde Coçuk istismarına karşı olduklarını belirten yazılar ile tepkilerini gösteren CHP’li kadınlar adına Demirhan yaptığı açıklamasında ‘Özellikle son günlerde gündeme gelen çocuk istismarlarını dehşete düşmüş bir şekilde kanımız donarak ve içimiz sızlayarak artmış olduğunu görüyoruz. Çocuklar susar ama biz kadınlar susmayacağız.

Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğu iken , her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı çıkmış “ çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir” diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı her zamanki gibi “söylediği başka yaptığı başka “ olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübyan mektepleri ile mevcut iktidar, “ Çocuk İstismarı” mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir.“Çocuk İstismarı” ile ilgili mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır.
1-Hukuk dışı, insanlık suçu, çağ dışı uygulama olan “Kimyasal Hadım” önerisi yerine “İyi hal indirimi” ve “ haksız tahrik indirimi” olan kanun maddesinde düzenleme yaparak indirimler kaldırılmalı, istismarcıları aklayanlar soruşturulmalıdır. Cezalar arttırılmalı ve ağırlaştırılmalıdır.
2-İstismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmalıdır.
İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur. İstismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır.
Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmelerine izin vermeyeceğiz.
Çocuklarımız için endişe duyuyoruz. Çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz;
1-Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar , mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmelidir.
2-Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz.
3-Çocuk istismarını öven “ 6 yaşında çocukla evlenilebilir” “9 yaşında kız çocuğu hamile kalabilir” “bir kereden bir şey olmaz” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere , küçükyaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.
Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortam oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.
“İstismar Değil Cinayettir.” “Çocuklar Susar Biz Susmayacağız.”’dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!