Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

İşsizliğe Çözüm Aranıyor

İşsizliğe Çözüm Aranıyor
2.015 views
10 Aralık 2014 - 8:19

Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, uygulanan projelerle, İmbat ve Demir Export’un da devreye girmesi ile işsizliğin Soma’da önüne geçmeyi planladıklarını belirtti.

Soma’da İşten çıkartılan 2.831 kişi iş için beklemeye devam ederken Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, çeşitli projeler, İmbat ve Demir Export’un da devreye girmesi ile işsizliğin önüne geçmeyi planladıklarını belirtti.

Kaymakam Bahattin Atçı konuşmasına şöyle devam etti :”Soma Kaymakamlığı ile TUİ  Robinson Otelcilik arasında ortaklaşa bir program uygulanacak. 13 Mayıs’ta yaşanan maden faciasının  ardından Soma’da yaşanan işsizlik nedeniyle TUİ tarafından Turizm alanında iş imkanı sunulacak.1 yıl boyunca eğitim alacak çıraklar eğitim sonunda sertifikalarını alacak. Sertifika almaya hak kazananlar Antalya Robinson Otellerinde istihdam edilecek.

Ayrıca Demir Export’a işçi alımı devam ediyor. Onlar Şubat ayında üretime başlayacaklar. İmbat’ta personel alımı için hazırlık yapıyor. Her iki firmada da bunlar yetişmiş personel olduğu için bunları tercih edecekler. Bizim de asıl beklentimiz bu işçilerinin çoğunun işe girecek olması. Zaten bir kısım işçi ise şuan da Ata bacası ocağı ve Eynez ocağı açılsa da işe başlamayacak. Benim tahminin 1000 kişi çalışmayacak. Geri kalan 1800 kişinin de yine maden ocaklarında işe gireceğini tahmin ediyorum. 1500 kişi İmbat’ta geri kalan 700- 800 civarında kişi ise Demir Export alırsa işsiz kalmayacak. Burada tabi bir kayıp var. Eğer bu insanlar hala Soma Kömür İşletmelerinde çalışıyor olsaydı İmbat’ın ve Demir Export’un alacağı kişilerle Soma’da ek istihdam imkanı sağlanacaktı. İleri de Kolin’in de devreye girmesi ise 2500 civarında Somalı işe girmiş olacaktı. Soma bir adım daha öne geçmiş olacaktı.’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!