Soma Karaelmas Gazetesi

‘İşkence ve Zulmün Karşısındayız’

‘İşkence ve Zulmün Karşısındayız’
55 views
18 Mayıs 2021 - 9:34

Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin içinde bulunduğu Millet İttifakı, İsrail’in Filistin’e, Çin’in ise Uygur Türklerine yönelik saldırılarını kınayarak basın açıklaması yayınladı.

Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin birleşimi ile oluşan Millet İttifakı basın açıklaması yaparak Filistin halkına yönelik şiddeti ve Uygur Türklerine yapılan zulmü lanetlerken, Hem İsrail hemde Çin Hükümetine karşı güçlü ve etkili bir tavır takınılmasının şart olduğunu dile getirdi.
Millet İttifakı Adına yapılan basın açıklamasında;
“Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail ‘in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye de yöneltilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.
Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail’in bu gayri insanı saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler ‘in (BM) saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz.
Kudüs ve Gazze’de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail ‘in hesap vermesi, suçların sorumluların tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçeve de Uluslararası Ceza Mahkemesi ‘nin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz.
Filistin’de yaşanan bu zulmün yanı sıra çok uzun zamandır devam eden lakin gerek ülkemiz siyasetinin gerekse uluslararası kamuoyunun gözlerini kapattığı bir diğer zulmü Uygur Türkleri, Türk kardeşlerimiz yaşamaktadır. Doğu Türkistan Uygur Türklerine yapılan zulme dünya kulaklarını tıkamış ne yazık ki Türk Dış Politikası ’da gözlerini kapatmıştır. Türk kardeşlerimize yıllardır yapılan bu soykırımı kınıyoruz. Sözde “Yeniden Eğitim Kampı” adı altında Uygur Türklerini, soydaşlarımızı yaş ve cinsiyet fark etmeksizin toplama kamplarında hapsetmişlerdir. Yediden yetmişe her Uygur Türk’üne uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddet her geçen gün artmaktadır. Filistin de yaşanana İsrail saldırganlığının son bulmasına dair yaptığımız tüm çağrıların aynılarını buradan soydaşlarımız için tekrar ediyoruz. Çin Hükümeti’nin soydaşlarımıza yaptığı bu zulmü kınıyoruz ve lanetliyoruz. Artık hem İsrail’e karşı hem de Çin Hükümeti’ne karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınmasını şarttır.
Soma ilçesi Millet İttifakı bileşenleri olarak İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, aynı şekilde Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı işkencenin ve zulmün karşısında durmaya devam edeceğimizi, Filistin davasını, kardeş Filistin halkının ve soydaşlarımız Uygur Türklerinin haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!