Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Işıklar Açılıyor

Işıklar Açılıyor
1.939 views
15 Ekim 2014 - 7:23

Soma Kaymakamı Cengiz Topel meydanda toplanan işçilere müjdeli haberi verdi. Yaklaşık 200 işçiye müjdeli haberi veren Kaymakam Bahattin Atçı Işıklar Ocağının eksikliklerinin giderildiğini ve raporun bugün ellerine ulaştığı taktirde firmaya tebliğ edileceğini belirtti.

Kaymakam M. Bahattin Atçı açıklamasında ‘Zor günler yaşıyoruz maalesef. O nedenle sizlerde durumumuz ne olacak , geleceğimiz ne olacak düşüncesi ile geliyorsunuz. Evvela sukunet içerisinde ağırbaşlı bir biçimde makul bir biçimde hakkını arayan vatandaşların gösterdiği o güzel tavrı takınarak burada bir kaç gündür beklediğiniz ve gelip gittiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Her hangi bir sıkıntımız yok. Esnafımız vatandaşımız buraya Hükümet konağına gelen gidenler her hangi bir şikayet yok. Tabi ki bir şekilde sizi burada toplu bir halde görünce de en azından soruyorlar nedir bu, niye toplanmışlar. Durumu öğrenince hak veriyor, tabi ki bizde size hak veriyoruz.

Şimdi bizim bu bir kaç defadır bir araya geliyoruz neticede bu çabalarımız sonuç vardı. Malumunuz Maden İşçileri Genel Müdürlüğünün görevlileri Işıklar Ocağında üretimin başlamasında bir sakınca olmadığı yönünde bir rapor vermişti. Ancak İş Güvenliği müfettişleri raporu yoktu. Eksikler tespit etmişlerdi. Ancak Firma bu eksiklikleri nihayetinde geçen hafta itibari ile giderdiğini ifade etti. Cuma günü görüşmelerimiz olmuştu. Pazartesi günü giderdikleri eksiklikler ile ilgili dilekçe ve başvurularını hazırladılar ve dün (Pazartesi) İzmir’e götürdüler. Oradan öğleden sonra  müfettişlerimiz geldi. Gece 22.00’ye kadar müfettişler çalışmalarını yaptı. Bizde takip ettik. Bugün 3 itibari ile raporlarını yazacaklardı. Raporda yazıldı. Rapor şuanda Valiliğimize doğru oradan da bize doğru geliyor. Gelince bizde tebliğ edeceğiz. Ancak ben Teftiş Kurulu Başkanımız ile görüştüm. Rapor olumlu. Artık rapor bize intikal ettiği saatten itibaren üretim izni çıktı. Işıklar Ocağında sizler işlerinize dönebileceksiniz.  Burada her hangi bir sıkıntının olmadığı ortaya çıktı. Çalışma Bakanlığı İş Güvenliği Müfettişlerinin tespit ettiği çalışma koşullarını riske edebilecek eksiklerin hepsinin giderildiği bu şekilde tespit edilmiş oldu. Dolayısı ile burada yeniden bir faaliyet başlayacak. Tabi bir kaç gündür firma sizlere işe gelmeyin demişti. Ancak yarından itibaren bu çalışma başlayacak Işıklar Ocağında. Tabi gitmediğiniz bu bir kaç gün içinde yevmiyelerinizde her hangi bir kesinti her hangi bir eksilme olmayacak. Özellikle firmadaki arkadaşlar ile bunu konuştum. Her hangi bir sıkıntı olmayacak. Aynı şekilde Eynez Ocağında ve Ata bacası Ocağındaki o daha önceki tamirat ve tadilat işleri de devam edecek. Işıklar bir eşikti bu eşik aşılmış oldu. Diğerlerinde de devam edecek. Her iki ocakta da eğer üretime geçilmek isteniyorsa aynı prosedürler işleyecek. Hem Maden İşçilerince hem Çalışma Bakanlığı müfettişlerince kontrol edilecek. Eksiklik olmadığı veya tespit edilen eksikliklerin giderildiği ortaya çıkarsa oralarda da güvenli bir ortam oluştuğu tespit edilirse de üretime geçilecek.’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!