https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

ResimLink - Resim Yükle

İşçiler Eylemlerini Sürdürüyor

İşçiler Eylemlerini Sürdürüyor
1.339 views
06 Mart 2015 - 8:39

Soma Kömür İşletmeleri AŞ’de işlerine son verilen bir grup işçi, Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Müessese Müdürlüğü önünde eylemlerine devam ediyor.

Oturma eylemine Çarşamba günü öğleden sonra başlayan ve oturdukları yerde evlerinden getirdikleri battaniyelerle geceyi geçiren işçilerin oturma eylemi gündüz de devam ediyor.

İşçiler haklarını alana kadar oturma eylemine devam edeceklerini, diğer maden işçileri ile sivil toplum örgütlerinin kendilerine destek vermelerini beklediklerini söylediler.

Oturma eylemi yapan işçilerden 12 yıldır Soma Kömürleri AŞ’ye ait kömür ocaklarında çalıştığını Taner Yıldırım, son olarak facianın yaşandığı Eynez’de çalıştığını ve haklarını alamadıklarını, haklarını alana kadar oturma eylemine devam edeceğini kaydetti.

Son 3 ay önce iki satırlık yazı ile işten çıkarıldığını ve haklarını alamadığını belirten Yıldırım, “Bu bir fıtratsa, biz hep aç kalan, ölen, işten atılan, biz hakkımızı alana kadar, ölene kadar oturacağız. Madem fıtratımızda var, biz bu fıtrata katlanacağız. İlk başta çift maaş ve işsiz kalmayacaksınız, kıdem tazminatlarınız ödenecek diye söz verilmişti. Bunların hiçbiri gerçekleşmedi. Madem ki bu sözleri verdiler, nerede bizim işimiz, aşımız, tazminatlarımız, Şimdi biz ne yapacağız, evimiz kira, banka kredim var, çocuğum var. verilen 950 lira kiramı karşılamıyordu. Benim işim, aşım nerede. İş istemiyoruz, hak ettiğimiz kodem tazminatlarımızı versinler, işleri de onların olsun. Sadece hak edişimizi versinler” diye konuştu.

Soma’da yaşanan facianın ardından “Kömür bitti” kitabını yazan ve işçilerin eylemine destek veren Mehmet Metin Baş ise 8 yıldır Termik Santralde çalıştığını berilterek “Ülkemizde her şeye bir türlü çare çözüm bulunuyor ama işçinin, emekçinin hakkınıa gelince maalesef ne para ne de çözüm bulunuyor, ne de verilen sözler yerine getiriliyor” dedi.

Eynez maden ocağında 11 yıldır çalıştığını ve işten çıkartıldığını anlatan maden işçisi Hidayet Merdim ise iş istemediklerini sadece verilen sözlerin yerine getirilmesini ve hakları olan kıdem tazminatlarının kendilerine ödenmesini istediklerini vurguladı.

Karar aldıklarını ve haklarını alana kadar Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) önünden

ayrılmayacaklarını ifade eden Merdim, herkesten destek beklediklerini belirterek, “Devlet bize 6 ay çift maaş verdi, amaç çift maaş değil, amaç işçiler örgütleşmesin, birleşmesin diye çift maaşla susturmaya kalktılar.Devlet bizlere çift maaş vereceği yere, isteseydi, şu geçen 9 aylık süre içeresinde yeni sahalar, madenler açabilirdi. Ama maalesef insanlar sokağa dökülmesin, işçiler birlik güç olmasınlar diye bizlere ikişer maaş verdiler” diye konuştu.

30 Kasım 2014 tarihinde telefonlarına gelen ‘iş akdiniz feshedildi” mesajıyla işsiz kaldığını belirten Merdim, “Madenci arkadaşlarıma sesleniyorum. Kaybedecek bir şeyiniz yok, sizlerin desteklerinizi bekliyoruz. Buraya geldiğimizde 100-150 kişiydik. Şu an sayımız 30-40 arası, bu eylemimizi bir kişi kalana kadar devam ettiriceğiz. Arkadaşlarımızdan ve sivil toplum kuruluşlarından bize destek olmalarını istiyoruz” dedi.

Soma’da 13 Mayıs 2014’te 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından işlerine son verilen 2 bin 831 işçinin kurduğu Soma Maden İşçileri Komitesi, dün Soma Belediye Kültür Merkezi önünde toplanmış, ellerinde maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin isminin yer aldığı pankart ve ‘Soma’ya verilen sözler tutulsun’, ‘tazminat hakkımızdır’, ‘açız aç’ yazılı dövizler ile Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Müessese Müdürlüğü binası önüne kadar sloganlar atarak yürümüştü. Burada  oturma eylemi yapan işçiler, tazminatlarını alıncaya kadar eyleme devam edeceklerini belirtmişti.

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabı

error: Content is protected !!