https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

İnsan Hakları Günü

İnsan Hakları Günü
1.660 views
11 Aralık 2013 - 7:57

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası çerçevesinde Soma Belediyesi Konferans Salonunda program düzenlendi. Programda savaşlarda yaşanan insan hakları ihlaleleri anlatıldı. Soma Kaymakamı Bahattin Atçı Soma’da insan hakları kuruluna başvuru olmadığını belirtti.
Soma Milli Eğitim Müdürlüğü önderliğinde Soma Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından düzenlenen programda konuşma yapan Kaymakam M. Bahattin Atçı ‘Dünyamız geçtiğimiz asrın başında büyük bir savaş geçirdi. Bu savaşlar sonunda görüldü ki özellikle savaşlar sırasında işlenen insanlık suçları, insanın vicdanını sızlatan cinsten olaylar olarak görüldü. İnsan hakları konusu insanlığı en çok uğraştıran ve ilgilendiren hususlardan biri oldu. 1946 yılında Birleşmiş Milletler tarafından İnsan Hakları komisyonu kuruldu. Bu komisyon çok ciddi çalışmalar yaparak 10 Aralık 1949 yılında İnsan Hakları Bildirgesi yayınladı. Ertesi yıl Türkiye’de bu bildirgeye katıldı. Bu bildirgenin ilk maddesinde İnsanların el ele özgür olduğunu, haklar olarak eşit olduğu ifade edildi. Türkiye’de illerde İl İnsan Hakları Kurulu, İlçelerde ise İnsan Hakları Kurulları kuruldu. Bu kurullarda sivil toplum kuruluşları ve sivil kesimden gelen üyelerden oluşturuldu. Bu kurulların olması önemlidir. Ancak bunların işlerlik kazanması için biliniyor olması ve başvuruların olması gerekiyor. Soma’da bu konuda istediğimiz seviyede değiliz.  Ya hak ihlali meydana gelmiyor yada vatandaşlarımız bu kurulu bilmiyorlar. Kurulun başvuruların olması ve kararların alınması çok önemlidir. İnsan hakları bilincinin aktarılması gerekiyor. Ve bu şuurun bütün insanlara aktarılması amaçlanıyor. Kurulun çalışmalarını yapabilmesi için basının gerekli önem vermesi ile toplumumuzun gündeminde olması gerekiyor. Kurullar kurulduktan sonra Türkiye’de bir çok gelişmeler olduğunu görüyoruz’dedi.
“Nerde kaldı sözde insan hakları” adlı şiir okul öğrencileri Burcu Akdemir ve Safiye Yılmaz tarafından okundu. İnsan Hakları ile ilgili özlü sözler ise okul öğrencileri Gizem Helvacı ve Damla Ezgin tarafından katılanlara aktarıldı.
Anadolu Lisesi Kütüphane Klübü öğrencileri tarafından İnsan hakları Evrensel Beyannamesi konulu oratoryo sergilendi. Okulun Kültür Edebiyat Klübü tarafından hazırlanan Günümüzde yaşanan bazı insan hakları ihlalleri ile ilgili slayt gösterisi salondakilere sunuldu. Günün anlam ve önemine uygun şarkıların hikayeleri anlatıldı. Ardından şarkıları Anadolu Lisesi öğrencisi Merve Şimşir tarafından söylendi.
Program şarkılarla birlikte sona erdi.

DSC2586.jpg

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!