Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

İmam Nikahlı Eşin Hukuk Mücadelesi

İmam Nikahlı Eşin Hukuk Mücadelesi
3.342 views
18 Temmuz 2014 - 7:36

Soma’da yaşanan faciada hayatını kaybeden Ramazan Sökmen’in imam nikahlı eşi olduğunu belirten Emine Elibol, hukuku mücadelesi başlattığını ve dava açtığını söyledi.
Elibol, yaptığı açıklamada, maden faciasında hayatını kaybeden Ramazan Sökmen ile geçen sene haziran ayından bun yana birlikte yaşadıklarını ancak resmi nikah yapamadıklarını söyledi.
Ramazan Sökmen’in açtığı boşanma davasının geç sonuçlandığını ifade eden Elibol, şöyle konuştu:
”Onun boşanma süreci biraz geç oldu, müddet süresini kaldırmam biraz geç oldu, o yüzden nikahımızı kıyamadık. Eşim ölmeden 3 gün önce nüfus dairesine gitti, oradana daha nüfustan düşmediğini öğrendi. Ardından 3 gün sonra da vefat etti. yani isteyerek böyle bir nikahsız yaşama durumu yok. Eşim öldükten sonra kağıtlarım geldi. Müddet süresi kağıdı öldükten sonra geldi, Nisan’ın 25’inde onaylandıktan sonra da onun kağıdı öldükten sonra geldi. Şimdi bana diyorlar ki, resmi nikah, resmi nikah. Ben hiç bir şey alamıyorum. Ne evlerden yararlanabiliyorum, ne de biriken paradan. Şu an ne verdikleri, ne verecekleri hiçbir şey belli değil. Zaten aylık yok, o zaman bende diyorum, çıkarın kocamı mezardan ben nikah kıyayım. Onun bana baktığına dair belgelerim var, bilirkişi raporlarım var. Şahitliyeceğim şeyler var. Bana baktığına dair bir sürü kanıtım var. Ama bu kanıtların aylık almak için yetersiz olduğunu söylüyorlar. ille nikah, nikah başka bir şey demiyorlar.”
– Hakkını almak için dava açtı
Ekonomik açıdan zor durumda olduğunu, evinin kira olduğunu belirten Elibol, hakkını alabilmek için gerekli hukuk mücadelesi başlattığını belirtti.
Manisa Barosu gönüllü avukatlarından Akhisar’dan bir avukat aracılığıyla dava açtığını anlatan Elibol, ”davayı açtık, işte manevi tazminat, destekten yoksunluk tazminatı açabileceğimizi, maddi tazminatı biraz zor dedi, ama ben onun da açılmasını istedim. Biraz zorlayalım bakalım, sonuç ne olacak uğraşalım bakalım, dedim. Benim dosyam verildi, dava açıldı, dosyamızı hakime sunduk. Nabıl sonuçlanır dava bilemem. Davanın en ez 5 sene süreceğini söylüyorlar, 5 sene sürerse ben neyle geçinirim. Evimi çok az gönüllülerin verdiği bir miktar para var, o parayla ben nereye kadar geçineceğim. Şimdiye kadar devletten bana 2 bin lira geldi. Ben bu kadar parayla nereye kadar yaşamımı idame ettirebilirim. Evim kira, 2 çocuğum var, okuyorlar” diye konuştu.
Eşinden Kalan Çizmeler Var
Bir ev verilmesini ve asgari ücretle de olsa bir işe yerleştirilmeyi beklediğini vurgulayan Elibol, ama başvurduğu yerlerden sonuç alamadığını ve çaresizlik içerisinde olduğunu söyledi.
Evde mutfağa yemek yapmaya girdiğinde eşinin sevdiği yemekleri yapamadığını belirten Elibol, eşinden kendisine sadece madende giydiği çizmelerinin kaldığını, her gün çizmelere sarılarak ağladığını sözlerine ekledi.
Kaymakam’ın Açıklaması
Soma Kaymakamı Bahattin atçı ise durumu bildiğini, Elibol’un kendisini ziyaret ederek yardımcı olmasını istediğini hatırlatarak, şöyle konuştu:
”Eşiyle fiilen evlenmişler ama resmen evlenememişler. Tabi resmen evlenemedikleri için bazı haklardan faydalanamıyor bildiğiniz gibi. İdari olarak yapılacak bir şey yok. Artık adli olarak başvurması durumunda ne gibi bir hak elde edebiliri, tabi yargı karar verecek. Resmen evli olmadıkları için idari olarak yapılacak olanları yaptık, ama emeklilik işlemleri gibi kanuni mirasçılık gibi haklar gibi olanlara da artık yargı karar verecek” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!