Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

İlahiyatçı Bulut’tan ‘Namazla Diriliş’ konferansı

İlahiyatçı Bulut’tan ‘Namazla Diriliş’ konferansı
31 views
16 Ocak 2022 - 12:40

Soma Belediyesi ile İmam Hatip Okulları işbirliği ile İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut, Somalılara “Namazla Diriliş” konulu konferans verdi.

“Namazla Diriliş” konulu konferans Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirildi. Soma Belediyesi ve İmam Hatip Okulları işbirliği ile yapılan konferansa Somalılar yoğun ilgi gösterdi.
Kur’an tilaveti, Şiir ve ilahilerin ardından başlayan “Namazla Diriliş” konulu konferansın konuşmacısı İlahiyatçı-Yazar Ahmet Bulut, salonu dolduran Somalılara namaz konusunda bilgiler aktardı.
Bir grup hoca ile birlikte 10 yıldan beri Müslüman’lara namazı anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Ahmet Bulut, “Garip bir durum ki yüzde 99’u Müslüman olan şu cennet vatanımızda yüzde 70’i namaz kılmıyor.
Yüzde 30 namaz kılan bizler ne kadar namazın hakkını verebiliyoruz? Namazda seccadenin üzerinde Allah’la beraber olduğumuz gibi, çarşıda, pazarda, siyasette, ticarette, okulda, evde Allah’la beraber olabiliyor muyuz?
Namaz bizim hayatımıza karışıyor mu?
Böyle bir problem var. Namaz kıldığımız halde daha camiden çıkmadan cami imamının gıybetini ediyorsak bu namaz, ne kadar namaz?
Diğer bir husus çocuklarımızı, yarınlarımızı, kapanmayacak amel defterimizi seccademizin varisi kılabiliyor muyuz?
Namaz kılan bizlerin namazında tadili erkan var mı?
Huşu gündemimizin kaçıncı sırasında?
Kardeşlerim sizi bilmem ama ben namazı yeni keşfetmeye başladım. Namaz öyle bir hazine ki eğer hakkı verilse gerçekten eşkıyayı evliya yapacak muhteşem bir nimet. Fakat birçok noktada olduğu gibi namazında içini boşaltmışız. Maalesef sıkıntılarımız büyük, ama “iman varsa, imkan vardır” diyoruz.
Allah’la aramız açılmış, yani imanımızda problem var. Peygamberimiz buyuruyor ki! “Elbisenizin eskidiği gibi imanınız da eskir.” İmanınızı kelime-i tevhid ile yenileyin buyuruyor. Allah gündemimizin kaçıncı sırasında?
Bizim gündemimizi Allah’mı, yoksa nefsimiz mi belirliyor?
Allah’a ne kadar değer verdiğimizin en somut ifadesi namazdadır. Bugün namaza gitmemek için kendimizce çok önemli mazeretler üretiyoruz. Yarın Rabbimize kavuştuğumuzda bunların hangisi kabul edilir dersiniz?
Okullardaki konferanslarımda gördüğüm manzara daha da ürkütücü. Gençlerimizin ciddi manada Allah’la arası açılmış.”diye konuştu.
Konferans sonunda İlahiyatçı Yazar Bulut’a, Başkan Yardımcısı Sabır Tuna tarafından çiçek verildi.
İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut, konferansın ardından kitaplarını imzaladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!