Soma Karaelmas Gazetesi

İHD Soma’da İş Kazalarını Protesto Etti

İHD Soma’da İş Kazalarını Protesto Etti
1.010 views
18 Aralık 2014 - 9:06

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi tarafından Cengiz Topel Meydanında İş kazalarına yönelik basın açıklaması düzenlendi.

Soma’da İş Kazalarının cinayet olduğunun altını çizen İnsan Hakları Derneği İzmir Şube Başkanı Avukat Gurbet Uçar ‘Altı ayda 2 büyük maden faciasının yaşandığını ve yaşananların kaza değil cinayet olduğunu, İnsan Haklarını ortadan kaldıran uygulamalara son verilmesini istedi.

Uçar açıklamasında ‘ İş cinayetlerinin yoğunluğu ile dikkat çeken Soma Bölgesi Kömür İşletmelerinin bir meclis komisyonuyla denetlenmesi talebinin iktidar partisi tarafından reddedilmesinin hemen ardından 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği 2014 yılının en kara günü yaşandı. Yaşanan facia ülke gündemini sarsmış, 301 ailenin ocağına ateş düşmüş, insanlar sokağa dökülmüş buna karşın devlet yetkilileri ‘ Bu işin fıtratında var’ demekle yetinmişti.

Henüz Soma katliamının sorumluları adalet önünde hesap vermemişken 6 Eylül 2014 tarihinde Torunlar İnşaat Şirketi tarafından Mecidiyeköy’de yaptırılan rezidans inşaatı 10 işçinin mezarı oldu. 10 işçinin yaşam hakkı sorgusuz sualsiz elinden alındı. Asansör faciası ile ilgili açılan soruşturma dosyasında Torunlar İnşaat Sahipleri hakkında takipsizlik kararı verildi. Yaşanan katliam gibi verilen takipsizlik kararı da aslında bu işin fıtratı gereği verildi.

Yaralar henüz sarılmamıştı ki bir acı haber de 28 Ekim 2014 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinden geldi. 18 Maden işçisi Has Şekerler’e ait kömür madeninde sular altında mahsur kaldı. Maden ocağında bekleyen aileler gün geçtikçe umutlarını yitirdi. Yakınlarından gelecek iyi haber bekleyişi yerini, cenazelerine ulaşma bekleyişine bıraktı.

Ülkemizde 6 ay içerisinde iki büyük maden ocağı faciası yaşandı. İş cinayetleri dünya sıralamasında Türkiye ön sıralarda yer almaktadır. 2014 yılının ilk 11 ayında tüm iş alanlarında 1723 işçi yaşamını yitirmişti.

Yaşanan kaza değil cinayet

İnsan Haklarına saygılı, herkesi göz göre göre yaşanan bu cinayetlerin sorumlularından hesap sormaya çağırıyor, insan haklarını tümüyle ortadan kaldıran çalışma koşullarına yol açan politika ve uygulamalara son verilmesini istiyoruz’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!