https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

‘İHALELERDE YETERLİLİK KRİTERLERİ ARANSIN’

‘İHALELERDE YETERLİLİK KRİTERLERİ ARANSIN’
1.881 views
17 Temmuz 2013 - 1:43

İmbat İşletme Müdürü Gökalp Büyükyıldız, Yeraltı sektörünün farklı bir sektör olduğuna değinerek ihalelerde aranan şartların önem taşıdığını ifade etti. Büyükyıldız ‘Yeraltı sektörü olarak yeterlilik kriterleri aranmalı’ dedi.

Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, İmbat Madencilik A.Ş.’yi ziyaret etti. İmbat Madencilik İşletme Müdürü Gökalp Büyükyıldız, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene,  Ak Parti Soma İlçe Teşkilatı, Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Soma Şubesi Yönetimi ile bir araya geldi. Aydemir Uzun zamandan beri gelmeyi düşünüyorduk. Ancak bu güne nasipmiş. Hem sizleri görmek hem de işçi kardeşlerimizle bir araya gelerek onlara teşekkür etmeye geldik. Soma sizlerin emekleri ile her zaman büyüyor. Sizler her zaman özverili bir şekilde çalışıyorsunuz. Sizlerin alın teri ve emeği ile Soma büyüyünce Manisa büyüyor. Bizim en büyük açığımız enerji açığımız. Sizler karaelmasımızı yer üstüne çıkardıkça cari açığımız ve enerji açığımız azalacak. Soma madenlerine teşekkür ediyoruz.’dedi.

‘26,5 Milyon Kömür TKİ’ye Teslim Ettik’

İşletme Müdürü Gökalp Büyükyıldız 2004’den beri Soma’da hizmet veriyoruz. Bilindiği gibi kömür rezervleri uzun yıllar önce oluşmuştur. Üretimi yapılmamıştı. Üretime açılıp bizlere fırsat tanındı. İşçilerimizin emeği alın teri büyük. Bizde karşılığını 4500 kişi ile can siparene çalışmaktayız. 2004’den 2013 Mayıs ayı itibari ile 26,5 milyon ton kömürü TKİ’ye teslim ettik. Yaklaşık 2 milyar TL’lik kömür demektir. Taş kömürü ithal ediliyor. Biz burada yaptığımız çalışma ile 1 milyar 250 milyon dolarlık ithalatın önüne geçmiş oluyoruz. Yer altı madenciliği kamu ile yapılıyordu. TKİ’nin geliştirdiği program ile bizlere bu imkan sağlandı. Biz çalışanlarımıza da en yüksek ücreti veren bir firmayız. Ancak tabi ki verdiğimiz ücretten memnun değiliz. Toplu sözleşmemiz ile yıllık olarak %22 oranında işçimize zam verdik. TKİ’den ise %6 zam alarak bunu verdik. Bu zammı vermemizin sebebi ise özellikle çalışanlarımız, teknoloji yakından takip ederek teknolojik yatırımlar yaptık. Buna ise 45 trilyonluk yatırım yaptık. Karşılığını görünce işçilerimize verdik. Yer altında üretim yapmamış firmalar ihalelere giriyor. Bizlerin isteği ise yer altına özgü yeterlilik kriterlerine önem verilmesini istiyoruz. İhaleyi alanlar hangi birim fiyatı ve işçiye bunun dönüşü çok önemli. Madenciliğin en nankör yönü ise yaptığınız bir çok işin yanında Allah korusun bir kaza her şeyinizi sıfırlar. Sürekli dinamik olmamız gerekiyor. Bizim en büyük görevlerimiz Kazasız bu işi yapmak, devletin kazanması ve herkesin hakkını teslim etmektir. ‘dedi.

‘Mükemmel Bir İmbat Beklentimiz Var’

Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Tamer Küçükgençay ise ‘ Ben 2009 yılından beri bu sendikanın başındayım. Bu tür firmalarda bu şekilde bir ücret yok. Soma’da ise İmbat üretimi ile yaptığı iş ile sendika ile 17-18 yıldan beri çalışması ile örgütlü topluma inanması ile bir örnek. Günlük üretimi 20 binleri buldu. İş Sağlığı ve güvenliği ile birlikte yürütüyor. Bizim sendikal anlayışımız ile güçlü firmada örgütlü olabilmek, firma için bir şeyler yapmak ve güçlü firmadan da arkadaşlarımızın haklarını isteyebilmek. Güçsüz firmalarda arkadaşlarımız için hiçbir şey alamıyor ve kötü bir sendikacı imajı çiziyoruz. Rödevans sistemi çok mantıklı sistem. Soma Grubu ve İmbat ise İş Sağlığı konusunda yol kat ettiler. Ortalama zam %16,5 oranında bitti. En düşük işçimiz 950 TL alırken 1.200 TL’ye çıktı. Sosyal hakları da iyileştiriliyor. Mükemmel bir İmbat beklentimiz var.’ dedi.

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 

   “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!