https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

İdeolojiler Ve Toplumlar

İdeolojiler Ve Toplumlar
696 views
19 Ağustos 2013 - 22:09

Selam ve saygılarımla hepinize güzel bir hafta geçirmeniz dileği ile bu haftaki yazıma başlamak istiyorum. Sevgili dostlarım, değerli okurlarım;
Toplumlar farklı düşünce ve inançlardan meydana gelmiştir. Özellikle yaşadığımız çağ için daha fazla geçerlidir bu. Eğer insanların birbirlerine tahammülü olmaz ise o zaman toplumlar kutuplaşır ve kavga kaçınılmaz olur ki bu sadece milletin kendisine zarar verir. Özellikle Son zamanlarda yaşanan gezi olaylarını incelediğimizde ülkemizde kutuplaşmalar görülüyor ki aslında bu çok önceden var olan bir kutuplaşma…
Bunun sebebi olarak ideolojileri “öcü” olarak etiketlenmesi ve çarpıştırılmasını görüyorum. Güç kaybeden ideoloji fırsatını bulunca ayaklanıyor ve gücünü geri kazanmaya çalışıyor. Kazanan ise gücünü korumaya çalışıyor. Siyasi kanadın başlattığı, halkın destek verdiği bir olgu. Aileler içinde bile birbirine tahammülsüzlüğün ve kavgaların sebebi, ideolojilerden kaynaklanan alt şablonların çatışmasıdır; Anarşist, irticacı, yobaz, faşist vs.
Şu bir gerçek ki hiçbir siyasi görüş, parti, ideoloji sütten çıkma ak kaşık değildir. Hepsi kusurlu, hatalıdır ama destekçileri bunu görmezler veya o şekilde görmek istemezler. Bunun yerine karşı ideolojilerinkini görürler ve dile getirirler ki bu da düşünceyi savunma psikolojisidir zaten; doğru ve ak olmanın önemi yok!
Örneğin, yeni tanıştığınız bir kişinin ya da ilk kez gördüğünüz bir siyasinin, siyasi görüşünü öğrendiğinizde sizinkine ters olduğunu gördüğünüzde, doğrudan o kişi “kötü” değil midir? (Veya sizin görüşünüzden ise “iyi” değil midir?) Hemen, vatan haini, Atatürk düşmanı, İslam düşmanı olmaz mı? Oysa yakından tanıdığınızda “İyi bir insanmış” dersiniz. Demek, insanların iyi ya da kötü kişiler olması, ideolojileri ile ölçülemezmiş? Bu ön yargıların ne denli saçma olduğunu artık görebilmemiz gerekir.
Bu durum nasıl aşılabilir? En az 50 yıl gerektiren bir süreç bu, çünkü en az o kadar bir süre de bu hale geldik! Hoşgörülü, tahammüllü ve demokrasinin ne olup olmadığını bilip, özümseyen gençliğe ihtiyacımız var. İdeolojileri “öcü” olarak görmeyecek bir gençlik… Eğitim düzenimiz bu yönde olmalı. İşimize geleni değil, doğru olanı savunmamız gerektiğini öğretmeliyiz. Kimseye “siyaset dışı” bir yaşam tarzınız olsun demiyorum ama hayata ve olaylara “siyasi” bakmaktan vazgeçmeyi öğrenmek gerektiğini düşünüyorum. Hayat ve olaylar, siyasi olmaktan çok öte şeylerdir. İnsanların, bizden farklı düşünme özgürlüğü olduğunu ve bunun o kişileri kötü yapmak için yeterli olmadığını öğrenmeli ve çocuklarımıza öğretmeliyiz. Ancak bu şekilde “tahammülsüzlük ve darbe destekçiliği” ortadan kalkar veya en az seviyeye iner.
Gelecek hafta bir başka konu veya gündemde buluşuncaya dek hepinize sağlık, sıhhat ve esenlik dolu günler diliyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!