https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Hoşgeldin Cengiz Başkan

Hoşgeldin Cengiz Başkan
1.686 views
20 Nisan 2016 - 7:40

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Soma’ya çeşitli açılışlar için geliyor. Soma’ya yılda bir kez gelmeyi alışkanlık haline getiren Ergün’e Soma halkının sormak istediklerine tercüman olduk.

 

‘Nedir bu açılışlar’

Otogar açılışı, Yavuz Selim Bulvarı Cadde düzenlemesi, Bölgesel Isıtma Sistemi Pompa istasyonu ve depo açılışı, Asfalt sezonu açılışı, Bölge Isıtma Sistemi çalışması tamamlanan cadde ve sokakların incelenmesi, Bölgesel Isıtma Sistemi ile ısıtılacak yeni yerlerin açılışı, Bölgesel Isıtma Sistemi çalışma ofisi açılışı, Mabem ve Gıda bankası açılışı.

‘Soma’ya neden gelmiyor’

Diğer ilçelere sık sık ziyaretlerde bulunan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Soma’ya neden böyle yılda bir kez geldiği merak ediliyor. Somalı vatandaşlar ise Cengiz Başkan’ın seçimlerden önce de daha sonra geldiği zaman verdiği sözleri yerine getirmediği için mi Soma’ya gelmediğini soruyor.

‘Bölge Isıtma Sistemi ile ısınmak hayal oldu’

Başkan Cengiz Ergün Bölgesel Isıtma Sisteminin Soma Belediyesinin yaptığı fiyatın daha da altında yapma sözü vermişti. Ancak yapılan incelemelerde bu ücrete bu projenin yapılmayacağı belirtildi. %80 zam ile Fiyat ise KDV dahil 3.245 TL’ye yapılmaya başlandı. Bölgesel Isıtma Sisteminin Soma’ya yapılması ile hava kirliliğinin önüne geçilmesi planlanıyordu. Ancak Soma Belediyesinin yaptığı 1.800 TL’nin de üzerinde bir rakamla yapılmaya başlanması Soma halkının bu hayallerinin gerçekleşmeyeceğini gösterdi. Soma halkı bu fiyatı duyunca Bölge Isıtma Sistemi yerine aynı şekilde ısınmaya devam edecek.

’46 milyonluk yatırımla 29 bin konut ısınacak’

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Fuat Uzun ‘Cityfied’ projesinin İtalya toplantısında Soma’da Bölgesel Isıtma Sistemi tamamlandığında yaklaşık  46 milyonluk yatırımı gerçekleştirmiş olacağız’demişti. Soma’da toplam konut sayısı resmi rakamlara göre 29 bin olduğuna göre neden rakamların bu kadar yüksek olduğu merak ediliyor. Hesaplandığında 1.586 bin TL konut başına fiyat çıkmasına rağmen neden fiyatların 3. 245 bin TL’ye çıkarılması dikkat çekiyor. Cengiz Başkanın bazı yerlerde ise ‘Soma Belediyesinin abone bağlantı ücretini çok aldığını bu ücretleri ise düşüreceğim’ sözleri akıllara geldi.

‘Bölgesel Isıtma sistemi değil, eziyet’

Bölgesel Isıtma Sisteminde Soma en zor zamanlarını yaşıyor. Bir çok sokak ve cadde kazılmış vaziyette. Kazılan yerlerin düzenli olmadığından şikayet eden vatandaşlar bir sokak bitirilmeden diğerine geçiliyor. Sokaklar resmen delik deşik oldu. Araç park edemez yağan yağmurlarda ise çamurdan kurtulamadık. Hızlı ve planlı çalışma yapılmasını istiyorlar.

‘Kamyon garajı muamması’

İstasyon Mahallesi halkına Kamyon garajı yaptırmayacağı sözünü veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün bu sözünü unuttu. Kamyoncular Kooperatifine hayır diyemeyen Ergün Esnaf ile halkı birbirine düşürdü.

‘Toplu taşıma değil, toplu eziyet’

Toplu Taşıma ile vatandaş rahat bir nefes aldım derken alınan kartlar daha senesi dolmadan ihalenin iptal edilmesi ile değiştirilmek zorunda kaldı. Vatandaş Manisa genelinde bu kartlar ile rahatça dolaşacağım derken kartı olmayan vatandaş ise yayan yürümeye mahkum edildi. Artık kartı olmayan yolcular para verse dahi otobüslere alınmıyor. Soma dışından kısa bir süreliğine gelip otobüse binmeye kalkan veya otobüsleri sık kullanmayan vatandaşlar bile kart almak zorunda bırakılıyor. Vatandaş pazar arabası ile otobüse binemiyor. Toplu taşıma değil, vatandaşlar için toplu eziyet dönemi başladı.

‘Akıllı sayaçlar ile aklımızı yitirdik’

Akıllı sayaç uygulaması daha önceleri sadece kiralık daireler için geçerliydi veya isteyen vatandaş taktırıyordu. Ancak Büyükşehir uygulaması ile 10 yılını dolduran bütün daire sahiplerinin saatleri habersizce sökülerek yerine akıllı sayaçlar takıldı. Zor durumda kalan vatandaş gidip parasını ödeyerek akıllı sayaç uygulamasını kullanmak zorunda bırakıldı. Vatandaş suyun ne zaman biteceğini kestiremez duruma geldi. Bu yetmiyormuş gibi artık kart yüklemek için uzun kuyruklara girmek zorunda bırakıldı. Sökülen saatler ise vatandaşlara teslim edilmek yerine Manisa Büyükşehir Belediyesine kaldı. Alınan su saatlerinin ne yapıldığı ise bilinmiyor.

Soma halkı ise bir çok şikayeti ard arda sıralıyor. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün açılış yapacağı bir çok projenin Soma Belediyesinin başlattığını dile getiren Soma halkı ‘Manisa Büyükşehir Belediyesinden diğer ilçelere gösterdiği yaklaşımı Soma’ya da yapmasını bekliyoruz. Soma’dan Manisa Büyükşehir Belediyesi kasasına giden gelirin Soma’ya geri gelmesini istiyoruz. Soma olarak artık gözle görülür bir yatırım bekliyoruz’diyorlar.

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!