Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan!

Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan!
885 views
01 Temmuz 2014 - 7:18

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli dostlarımın olması dileği ile hepinize sağlık ve sıhhat dolu güzel günler geçirmeniz dileği ile Mübarek Ramazanı Şerifinizi tebrik ediyorum, sağlık ve sıhhat içerisinde bir ramazan geçirmemiz dileği ile s sevgilerimi sunarak sizlere seslenmek istiyorum.
Ramazan geldi hoş geldi, sefalar getirdi, inşallah bolluk berekette getirir. Mübarek aylara başladığımız şu günlerde yine sokaklardaki iftar çadırları kurulmaya, belediyelerin aş evleri hizmet vermeye başladılar, bunları iyi niyet ve inanç çevresinde yapanlara hiçbir sözümüz yok, Allah kabul etsin, ancak bazı firma veya iş adamlarının kendi reklamlarını yapmak , sizi seviyoruz mesajı vererek orada toplanan halkın bu oyunun parçası olarak alet edilmek ne derece doğrudur , veya kabul edilebilir bilmiyorum. Ramazan ayının başlaması ile yazılı, görsel ve sosyal medyada yer almaya başlayan hiç mi hiç tasvip etmediğim reklam kokan bu yemekler bence vatandaşın duyguları ve iyi niyeti ile alay etmektir, bunun hiçbir vicdani masumiyeti yoktur. Özellikle altını çizerek belirtmek istiyorum ki, koltuk makamını çok tatlı hiç kalkılmayacak kadar tatlı olduğunu düşünerek, makam hevesinden kurtulamayanlar, yalnız başına bir yerlere dayanmadan hiçbir makam, mevki, ticaret, yönetici, olunmayacağına inanan zavallılar, bir değil, bin iftar sofrası kurmakla bile bağışlamayacak kadar vahimdir. Hiç kimsenin duyguları, inançları, ibadetlerini baz alarak onlara şirin gözükmek üzere yapılan yardım ve yakınlaşmalar istismardan başka bir şey olarak görülmemektedir, çünkü yaklaşık iki hafta önceki bir yazımda Soma’daki bir maden şehidimizin eşinin hiç kimse görmeden Ankara’da bir iş adamı tarafından davet edildiğini, maddi ve manevi yardım yapıldıktan sonra tekrar uçakla geri gönderildiğini ve özellikle iş adamımızın bizlere lütfen bu konuda herhangi bir isim veya yardım konusunda bir şey söylememizi isteyerek, bunun tamamen kendi vicdani yükümlülüğü olduğunu belirtmişti. İnanın hayatımda şimdiye kadar duymak istediğim ve en çok arzu ettiğim bir olayı bizaati yaşamamın inanılmaz sevinci beni son derece mutlu etti.
Sevgili dostlarım, bazen bakıyoruz, filanca iş adamı kaç tane fakir çocuğu sünnet ettirdi, işte şu kadar sayı çocukları giydirdi, iyi Allah kabul etsin de bunu kalkıp medya önüne çıkarıp, ilan ve ifşa etmenin ne anlamı var ki, madem yaptın bir iyilik, bırak da Allah bilsin. Bu konuda din kitaplarımızda yardım ve yardımlaşmanın sınırları ile ahlaki çerçevelerini belirtmiş olmakla beraber, sevgili peygamberimiz de sağ elin verdiğini sol el görmeyecektir diyerek, gösteriş ve reklamdan uzak durulmasını her hayrın ve yapılan yardımın sadece Allah rızası için yapılması gerektiğini açıkça belirtmiştir. Gittikçe Ayyuka çıkan ve inanılması güç olan bu “Güya” yardımlaşma hikayesi yanı sıra birde şimdi sanal alemde Hac ibadeti veya umre ibadetine giden iş adamları, zenginler, siyasilerin resimlerini izlemeye başladık, normal Soma’nın herhangi bir köyünden veya içerisinden kaç kişi umreye ve hac farizasını yerine getirmeye gittiğinde bu görüntülerini yayınlamıştır, bence yok denilecek kadar azdır, peki yayınlanmasına eş ve dostun haberdar edilmesine karşı mıyım hayır, ancak
bunun bütün medyada ifşa edilmesine ,gösteriş haline getirilmesine, söylenirken “Hacı” unvanının eklenerek masumiyet gölgesine sığınılmasına tamamen karşıyım. Vatandaşımız, kutsal topraklarda ailesi ile veya yalnız resim çekmiş, taaaaa oradan sevdiklerine bizler sağ salim geldik, demek için birkaç resim koyar sevenlerini mutlu eder, eyvallah, sonuna kadar hemfikiriz.
Resmi kurum ve kuruluşların iftar sofralarına bakın, her zaman için en önde ilçenin ileri gelen siyasi parti yöneticileri, yanlarında üst tabaka yöneticiler, evcilik oynar gibi bugün bizdeyiz, ama yarın sizdeyiz , evcilik oynar misali bir ayı doldururuz. Ondan sonra bayram, ondan sonra tatil, ondan sonra, ondan sonraaaaaaa!
Sonuç da biz ne kadar yazıp çizsek de değişen bir şey olmayacağı kesin. “Böyle gelmiş böyle, böyle geçer dünya” İnşallah bir gün gelir, çalışanlarla beraber aynı sofrada yemek yiyebilen, iftiharını açan, madencilerini en ön sıraya oturtan, yöneticiler görebiliriz.
Şimdiden mübarek ramazan ayını tebrik eder, sağlık, mutluluk ve afiyet içerisinde geçirmeniz dileği ile sevgiler, saygılar sunarım.Allaha emanet olun.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!