Soma Karaelmas Gazetesi

Hızlı ‘Bayilere neden bilgi verilmedi’

Hızlı ‘Bayilere neden bilgi verilmedi’
931 views
12 Aralık 2017 - 18:26

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile fakirlere dağıtılan kömürlere karşı olmadıklarını dile getiren Soma Kömürcüler Derneği Başkanı Nadirhan Hızlı ‘ Bizim tepkimiz önceden Bayilere bilgi verilmediği içindir’dedi.

Kömür dağıtımının Ocak ayına kadar Bayilere verilmemesine tepkiler devam ediyor. Kış ayının ortasında kömür dağıtımının durdurulması başta Soma’da bulunan kömürcü esnafını mağdur etti. Ellerinde satacak kömürü olmayan Bayiler adına Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeleri ise Ankara’da ile görüşmeye hazırlanıyor.

Bayiler Sorunlarını Ankara’ya taşıyor

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Kömürcüler Derneği Başkanı Nadirhan Hızlı Yaşanan sorunu Perşembe Günü Ankara’da taşıyacaklarını belirtti. Enerji Bakanı ve TKİ Genel Müdürü ile görüşmeler yapacaklarını sözlerine ekleyen Hızlı ‘Bilindiği üzere 07.12.2017 tarihinde ELİ tarafından sözleşmeli kömür bayilerine şöyle bir mesaj atıldı.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından gelen yoğun talep üzerine işletmemizle 2017 yılı için bayilik sözleşmesi imzalayan firmalar ve tarım kredi kooperatiflerinin +18 mm kömür sipariş ve sevkiyatı 01.01.2018 tarihine kadar durdurulmuştur.

Mesajda belirtilen sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına dağıtımı yapılan kömüre kesinlikle karşı olmadığımızı ifade etmek isteriz. Ancak bu önemli karar alınmadan önce bayilerin bilgilendirilmemesini yanlış buluyoruz. Alınan bu ani karar, Soma’da ve çevre illerde kömür ticaretiyle uğraşan bayileri zor durumda bırakmıştır.

Bunun öncesinde Ağustos 2017’de açıklanan başka bir karar sonucunda Kasım ve Aralık ayları için termine edilen +18 lavvar torba kömür (sobalık parça kömür) miktarları yarıya düşürülmüştür. Sebebi aynı olan bu kararı bayiler olarak anlayışla karşılayıp müşterilerimizle anlaşmalarımızı bu doğrultuda yapmıştık. 07.12 Tarihinde sms ile tebliğ edilen soba da kullanılan kömürün tamamen verilmeme kararını ise çok aceleci alınmış hatalı bir karar olarak değerlendiriyoruz.

Sobalık kömürün bayilere verilmemesinin ticaretimizi olumsuz etkileyeceğinin yanında başka sakıncaları da olacaktır.

Piyasada fiyat istikrarını ve kaliteyi belirleyen Soma kömürünün dağıtımının durdurulması

• Kalitesiz kömürlerin piyasaya girmesine

• Taklit torba ile kalorisi ve değerleri düşük olan kömürün son tüketiciye ulaşmasına

• Soma kömürünün adının kirletilmesine

• Fiyat yüksekliğine

• Ve en önemlisi hava kirliliğine sebebiyet verecektir.

Yukarıda sakıncalarını açıkladığımız sebepler nedeniyle, Düşük gelirli vatandaşlarımız tarafından kullanılan sobalık +18 kömürünün Bayi kanalına verilmemesi kararını çok yanlış buluyoruz bu karardan bir an önce vazgeçilmesini ve bayiye az da olsa +18 kömür verilmesini istiyoruz, bunun içinde her türlü mücadeleye hazır olacağımızı kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!