Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

‘Hepimiz Sokağa Atılmış Durumdayız’

‘Hepimiz Sokağa Atılmış Durumdayız’
1.313 views
02 Aralık 2014 - 8:47

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait Eynez ve Atabacası maden ocağında çalışan işçilerin işten çıkarılmasıyla ilgili Türkiye Maden işçileri Sendikası 3 Nolu Şube Müteşebbis Heyet Başkanı Cafer Bülbül, “Yıllardır biz bu kömür ocaklarında çalıştık. Düşük ücretlerle çalıştık, devlete-şirkete çok güzel paralar kazandırdık. Ama şuan da görünen o ki, hepimiz sokağa atılmış durumdayız. Devletten bu konulara bir an önce çare bulmasını istiyoruz, iş imkanı istiyoruz” dedi.

Türkiye Maden işçileri Sendikası 3 Nolu Şube Müteşebbis Heyet Başkanı Cafer Bülbül, “Türkiye’nin ve dünyanın bildiği üzere 13 Mayıs’ta bir facia yaşadık.O günden beri bu süreçte çok sorunlarla karşılaştık.Ama en büyük sorunumuz bugün ortaya çıktı. Soma Kömürleri A.Ş.’de çalışan yaklaşık 3 bin civarında işçimiz şuan da işsiz kaldı. Biz bunu olay olduğu günden beri hep dile getirdik. Devletin burada yeni projeler, yeni sahalar üretmesi gerektiğini, yeni iş sahalarının açılması gerektiğini defalarca dile getirdik. Bu sorunu o günlerde gördük ama bizden başka bunu gören olmadı. Devletin düşündüğü şuydu; ben bunu işçilerin belirli bir kısmını Demir Export’a, belirli bir kısmını da İmbat A.ş. veya diğer şirketlerde değerlendiririm. Ama bizim talebimiz o yönde değil. Biz bu 5 bin işçiyi bir arada tutmanın bu işçilerin geleceğini görmesini istiyoruz. Devletin bu saatten itibaren yapacağı bir şey var.Bu işçileri kendi bünyesine alıp, kamuya alıp istihdam etmenin yeni sahaları üretime açmalı ve bu işçilere iş imkanı sağlamalı. Yani kimse mağdur edilmeyecek, o olacak-bu olacak hepsi hikaye. Neden hikaye; Tazminatlarını veririz, kimse mağdur olmaz. Sen benim hakkımı bana ödeyerek, benim mağduriyetimi kurtaramazsın. Sen bana iş imkanı sunmak zorundasın. Ben çalışmak istiyorum. Biz üreterek, kazanarak geleceğimizi görmek istiyoruz.  Şu süreçte çok sıkıntılar yaşıyoruz. Herkesin belirli bir harcaması var, ev kirası var, kredi taksidi var, çocuğu okula gidiyor masrafları var. Üniversite de okuyan insanlar var. Bunlar İş Kur’dan alınmazsa telafi edilmez. Muhakkak bu işçi arkadaşların çalışması gerekiyor.Yıllardır devlet bu işçi arkadaşların üzerinden çok güzel para kazandı. Kurumlar Vergisinde dereceye girdi. Düşük ücretle çalıştırıldılar. Şimdi ise bu arkadaşlarımız sokağa atıldı. Devlet burada acilen ivedilikle bu sorunları çözmeli.Tazminatını ödettireceğiz veya biz ödeyeceğiz, mağdur olmayacak. Bu zihniyet yanlış. Çünkü o benim hakkım. Sen benim hakkımı bana vererek, beni mağdur etmedim diyemezsin. Bana iş imkanı sağlamak zorundasın. Yıllardır biz bu kömür ocaklarında çalıştık. Düşük ücretlerle çalıştık, devlete-şirkete çok güzel paralar kazandırdık. Ama şuan da görünen o ki, hepimiz sokağa atılmış durumdayız. Devletten bu konulara bir an önce çare bulmasını istiyoruz, iş imkanı istiyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!