https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Halk Eğitim Merkezi 7500 kişiye eğitim verdi

Halk Eğitim Merkezi 7500 kişiye eğitim verdi
1.169 views
24 Mayıs 2016 - 7:38

Her zaman, her yerde ve herkes için eğitim sloganı ile yola çıkan Halk Eğitim Merkezi 2015-2016 eğitim yılında 7500 vatandaşa çeşitli kurslar açarak bilgilendirerek belgelendirdi.

 

Halk Eğitim Merkezi 2015-2016 Eğitim yılı yıl sonu sergisi ile birlikte toplu kermes açılışı yapıldı. Bülent Ecevit parkı içinde bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü önünde yapılan açılışa Kaymakam Ahmet Altıntaş olmak üzere protokol mensupları, eşleri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

 

Açılışta konuşma yapan Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Erdinç ‘ Burada gördüğünüz işler faaliyetlerimizin sadece %15’ini kapsamaktadır. Halk Eğitim Merkezi kurslarımız iki ana başlıkta toplanmaktadır. Mesleki ve teknik kurslarımızın yanı sıra kişinin kendi el becerisini geliştirmesi için verilen kurslarımızda bulunmaktadır. 2015-2016 Eğitim yılında 52 kurs çeşidinde 343 kurs açılmış, 3919 bayan, 3595 erkek toplam 7514 vatandaşımız bu kurslardan yararlanmıştır. Ayrıca Okullar hayat olsun projesi kapsamında 640 kişi kurslara katılmıştır. İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile yaptığımız işbirliği ile açtığımız zeytin budama ve yetiştiriciliği kursunda 739 vatandaşımız belgelenmiştir. Kursa katılan vatandaşlarımız doğru bildikleri yanlışların çok olduğunu ifade ederek keşke bu kursların daha önce açılsaydı şeklinde sözleri olmuştur. Bunun yanı sıra öğrenci sayısı ile büyük lise ve ortaokul olduğumuzu ifade etmek isterim. Açık lise öğrenci sayımız 827, Açık ortaokul 227 toplam ise 1.054 öğrencimiz bulunmaktadır. Ayrıca yapılan çeşitli protokoller ile 753 adet kursiyere belge verilmiştir. İş Sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında 289 kursiyer mesleki eğitim belgesine kavuşturulmuştur.’dedi.

‘Halk Eğitim Merkezinin Arsası Soma Belediyesinden’

Belediye Başkanı Hasan Ergene yaptığı konuşmasında ‘İçinde bulunduğunuz Halk Eğitim Merkezimiz Soma Belediyemizin tahsis ettiği bir binada uzun yıllardır hizmet vermektedir. Sadece burası değil Somamızın değişik yerlerinde belde ve mahallelerinde bu kursları sürdürmekte. Her yıl bir çok vatandaşımız burada eğitim alarak beceri kazanmaktadır. İşte burada yapılan çok güzel çalışmaların sadece bir kısmını burada sergileme şansını yakalıyoruz.  Bu kurslara katılan tüm öğrencileri tebrik ediyorum. Onları eğiten bu becerileri kazandıran Halk Eğitim Merkezi personeline de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu binamız yetersiz geliyor ve günün şartlarına da cevap veremeyecek bir durumda. Ama çok yakın bir yerde yine belediyemizin tahsis ettiği arsa üzerinde 3 trilyonluk bir yatırımla herşeyi düşünülmüş mükemmel bir abide eser yükselmekte. El birliği ile bu işi gerçekleştiriyoruz. Kaymakamımız, Valimiz, sendikalarımız, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımız 1,5 trilyon para gönderdi. Soma Belediyesi de hem arsayı hemde 200 milyar katkıda bulunmuş oldu. Binamız bitti. Somamızın en güzel binalarından bir tanesi oldu. Önümüzdeki dönem kursları yeni binamızda verilecek. Somamıza hayırlı uğurlu olsun’dedi.

‘Kermeslere katkıda bulunun’

Belediye Başkanı Hasan Ergene konuşmasına ‘ Halk Eğitim Merkezimiz gibi topluma hizmet eden Somamızda çok sayıda sivil toplum örgütlerimiz bulunuyor. Yüzlerle ifade edebileceğimiz, her alanda faaliyet gösteren, kadınlara yönelik, çocuklara yönelik, Özürlülerimize yönelik hizmetleri olan, yaşlılarımıza yönelik aklınıza ne gelirse çocuklarımızı okutan onlara burs veren, Kur’an kurslarına yardım eden, Kur’an kursları yapılması için gayret eden Somamız hamdolsun bu konuda canlı. Tebrik ediyorum çok sayıda hayırseverimiz bulunuyor. Ne kadar hayırseverimiz varsa da o kadar da yardım bekleyen vatandaşımız bulunuyor onları unutmamız lazım. Bu derneklerimizin çalışmaları ne kadar canlı ve hareketli olursa yardım bekleyen insanlara da biz o kadar çabuk ulaşmış oluruz. Bu gayretlerinden ötürü bütün derneklerimizde çalışan onların yöneticileri  ve emek veren destekçilerini de teşekkür ediyorum. Bütün Soma halkını 1 hafta boyunca parkın içinde devam edecek olan bu kermeslerden alışveriş yapmaya davet ediyorum. Nedne bir haftaya sıkıştırdık derseniz eskiden bu derneklerimiz kendileri ferdi olarak tek tek bu kermesleri yaparlardı.  Şehir merkezinde açıldığı zaman bu da maalesef esnaflarımız arasında özellikle mağduriyetlere neden oluyor ve yakınmalara sebep oluyordu. Bunu da gidermek ve kimsenin nasibini engellememek için hepsini toplu bir şekilde 1 haftaya sıkıştırdık. Bu parkın içinde açılışını gerçekleştiriyoruz. Kermeslerin içine gerekli olan standlar belediye tarafından temin ettik. Renklendirmek için küçük hediyelik eşya satan bir kaç sergi de ilave ettik. İlgi çekeceğini düşündük. Soma’da yaşayan burada ne olup bittiğini merak eden büyük bir kısım vatandaşımız parkımızı ziyaret edeceklerdir. Hepsini buradan davet ediyor, karınca kararınca bir tost ve gözleme dahi olsa buradan alsınlar ve afiyetle yesinler. Kermesimiz gece ve gündüz açıktır. Başarılı geçeceğine inanıyorum’dedi.

El emekleri görücüye çıktı

Soma Belediyesi Halk Dansları topluluğunun halk oyunları gösterisinin ardından açılış yapıldı. Sergide 2015-2016 eğitim yılında yapılan el emeği ve göznuru el işleri sergilendi. Sergiyi gezerek kurs öğreticilerinden bilgiler alan Kaymakam Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Hasan Ergene ve eşlerine el emeği ürünlerden oluşan çeşitli hediyeler verildi.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!