Soma Karaelmas Gazetesi

‘Haketmediğimiz şekilde suçlandık’

‘Haketmediğimiz şekilde suçlandık’
1.085 views
28 Ağustos 2017 - 8:33

Ege Linyitleri İşletmesi’nin 100 Evler ve 300 Evlerin bulunduğu bölgedeki arsa karşılığı ihalesini alan GÜRTAŞ İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. Soma’da tanıtım yemeği düzenledi.

GÜRTAŞ İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Başalma, “35 yıllık firmayız. Bugüne kadar hiç bir soruşturma, geçirmedik. Hiçbir işimizden dolayı mahkemelik olmadık. Hiçbir işimiz yarım kalmadı. Hiçbir kimseyle ihaleden önce görüşmedik. Bizler ihaleye gireceksek, Teknik ve ekonomik hesaplarımızı yaparız şirket olarak bize uyuyorsa gireriz” Dedi.

GÜRTAŞ İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Başalma’nın ev sahipliği yaptığı ELİ Sosyal Tesisleri’ndeki tanıtım yemeğine Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Hasan Ergene, Başkan Yardımcıları Ali Tulup, Şeref Kavruk ve İbrahim Demiraslan, ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran, Nakliyeciler Kooperatifi Başkanı Mehmet Yağcı, TEİAŞ Müdürü Hayrullah Saraç, Emniyet Müdürü Saim Başaran, MHP İlçe Başkanı Murat Maan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) Müdürlüğü ile birlikte Soma’da gerçekleştireceği yatırım ile ilgili açıklama yapan GÜRTAŞ İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Başalma konuşmasında, “Vatanımızın her köşesini kutsal sayan Şirketimiz, ülkemizin enerji havzası olan Soma İlçemize inşaat alanında hizmet edecek olmaktan ötürü heyecan ve mutluluk duymaktadır.

Soma İlçemize ilk olarak, ihale konusu parselleri yerinde görmek için yaklaşık üç ay önce geldim. Gördüğüm Soma, bende şehircilik alanında yeterli sevgiyi göremeyen üvey evlat izlenimi bıraktı.

Soma İlçemiz maalesef ülke ekonomisine katkısına rağmen şehircilik anlamında özel sektörce yeterli ilgiyi görmemiş ve bundan kaynaklı olarak yeterli gelişmeyi gösterememiştir.

Ekonomik olarak gelişen, ancak gelişmiş ekonomilerde var olan modern yaşam alanlarından yoksun olduğunu gözlemlediğim İlçemize, Şirket olarak olumlu yönde bir nebze katkımız olursa bundan mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim.

Ticari faaliyet gösteren her işletme gibi, şirketimiz de doğal olarak, helalinden kâr elde etmeyi amaçlamaktadır. Bizler, her işimizde olduğu gibi, Soma Projemizde de karşılıklı kazanç anlayışı ile makul olan bir hedef belirledik. Şirketimiz öncelikle İdare’ye taahhüt ettiği İdari Bina, Lojman ve Lokal inşaatlarını tamamladıktan sonra Soma İlçemizin ihtiyaç duyduğu nitelikleri haiz Konut, Alışveriş Merkezi, Otel, Ofis Bloğu ve Çok Amaçlı Salonları inşa ederek siz değerli vatandaşlarımızın istifadesine sunmayı planlamaktadır.

Bizlerin bir diğer hedefi de Somalılara kalite ve konforu ekonomik olarak sunmaktır.

Bizler iş adamları olarak, siyasetten değil, ticaret ve teknikten anlarız, asıl işimiz üretmektir. Kişisel menfaatlerini her ulvi değerin üstünde gören bazı kişilerin menfi yöndeki bir takım girişimleri, bizleri bu hedeflerimizden alıkoymadığı gibi, tam tersine mücadele azmimizi daha da pekiştirmiştir.

Ülkemize yapılan her doğrudan yatırımda olduğu gibi, Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü ile birlikte Soma’da gerçekleştireceğimiz yatırımın tamamı da Soma Halkı ve Ülkemiz içindir. Burada yapacağımız yatırımları, işin bitiminde başka bir şehre veya başka bir ülkeye götüremeyeceğimize göre, Ülkemiz içinde bölge ve şehir ayrımı yapmanın hiç birimizin hayrına olmadığını herkesin iyi bilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yeni başlayacağımız çalışmalarımız esnasında sizlerin bizlere vereceği desteğin son derece değerli olduğunu belirtmek isterim. Yapacağımız yatırımın Soma’ya ve Somalılara hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Daha sonraları Şirket ve ELİ  ve GÜRTAŞ İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. çıkan haber, sosyal medya haberlerine değinen Başalma,”Hepimizin bir hastalığı var. Maalesef Bunları hepimiz yapıyoruz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyoruz. Bu fikirleri de çok doğruymuş gibi çok çok ünvanlı kişiler kullanıyor. Doğru bilgileri elde edelim. Bizler şirket olarak eleştiriye sonuna kadar açığız. Hata yapabiliriz. Hatadan döneriz. Bu bir erdemdir. Yeter ki, söylenen söz doğru olsun. Doğru bilgiye dayalı olsun. Maalesef geçtiğimiz 15 gün içerisinde atılan iftiraların ne mesneti var, ne tekniğe uygun, ne hukuka uygun ne gerçek bilgiye dayalı. Bunun ünvanı çok olan, çok çok yüksek mevkilerde ki insanlar Soma’da ve Soma’nın dışında iddia ettiler. Bu kişiler, Soma’yı düşünen Soma’ya bir çivi çakan destek olan bunlardan gerçek bilgileri alsınlar.

Kişisel menfaati için bir ünvanı bir makamı kullanarak, bürokratları tehdit ederek, kişisel menfaat elde edemediği zaman onlara her türlü çamur atmayı kendilerine meslek edinmiş kişileri dinlemeden önce bu işin başında olan bürokratlar, bu işin sorumlusu olan özel sektörden doğru bilgiyi alsınlar. Burada görülen bir yanlış varsa, herkesin eleştiri yapma hakkı vardır. Kimseyi bundan dolayı kınamayız. Kınadığımız tek şey, hak etmediğimiz şekilde suçlandık. Ne ile suçlandık. Bir tezgah yapıp, Adrese Teslim ve kamuyu zarara uğratan bir ihalenin içerisinde olmakla itham edildik.

Kurum, olarak şirket olarak söylüyoruz. 35 yıllık firmayız. Bugüne kadar hiç bir soruşturma, geçirmedik. Hiçbir işimizden dolayı mahkemelik olmadık. Hiçbir işimiz yarım kalmadı. Hiçbir kimseyle ihaleden önce görüşmedik. Bizler ihaleye gireceksek, Teknik ve ekonomik hesaplarımızı yaparız şirket olarak bize uyuyorsa gireriz. Kazanırız, kazanırsak “hayrını görün” deriz. İhaleyi de kaybedersek, geriye dönmeyiz bakmayız gideriz, “kısmette yokmuş” deriz. Kendi çıkarımız için, kimseye Manipülasyon ilişki içinde olmadık. Olmamızda mümkün değil. Bu konuları Soma’da iş edinen arkadaşlar var. Biz ilk değiliz, demek ki son da olmayacağız. Biz Soma’da olduğumuz sürece bizim kendi işimizle ilgili yine bu tip bir çamur atma olursa, misliyle karşılık vereceğiz. Mücadeleden yılan bir tip değilim. Şirket olarak bizim felsefemiz bu, haksızlığa karşı sonuna kadar mücadele ederiz. Ama hakikaten bir yanlışımız olursa uyarılırsak, bunu baş üstünde alır, hatayı da yanlışı da hem şirketimize adına hem de kurumumuz adına hem de ilçe adına bu yanlıştan geri döneriz. Ama çamur at izi kalsın politikasıyla insanların şirketlerin kurumların, namusuyla şerefiyle, haysiyetiyle oynamak bu kadar ucuz olmamalı. Bizleri ne tanıyorsunuz. Ne biliyorsunuz. Burada yeni tanışıyoruz. Hiç tanımadığınız, şirketlere kurumlara insanlara böyle bir itham da bulunmak, Çok kötü bir tavırdır. Namuslu insanların yapacağı şey, bunları belgelendirmeleridir. Biz bunları belgelendirmeleri istedik. Bu konuda da savcılığa suç duyurusunda bulunduk. İnşallah dava açılır, mahkemede belgeler bilgiler ortaya çıkacaktır. Adalet  bu konuda en doğru kararı verecektir.  İhalelerde insanların şirketlerin hangi konuda üstünse, o konuda ihaleye girerler. Yapamayacağı iş için ihaleye girmezler. Böyle basit bir şey yüzünden  haksız yere kurumu ve bizleri yıpratmaya kimsenin hakkı yoktur. Böyle olumsuz bir şeyle ihaleye başlamış olduk. Ama bundan sonra sizlerin de katkılarıyla bu olumsuzlukları sileceğiz. Ve bu insanlar Soma’da alınları-başları yerde eğik gezecekler.  Çünkü bu attıkları iftira ve kendi kişisel menfaatleriyle ilgili her şeyi ispat edebilecek durumdayız. Ama onlar bir tanesini ispat etsin, ben bu sözleşmeden feragat edeceğim, hepinizden çıkıp özür dileyeceğim. O kadar şerefli insanlarız biz” dedi.

 

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!