https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

GÜRTAŞ İnşaat’tan açıklama

GÜRTAŞ İnşaat’tan açıklama
1.694 views
22 Ağustos 2017 - 8:51

Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ihaleye katılan Gürtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Başalma basın açıklaması yayınlayarak,  “Teftiş kurulu müfettişlerinin tespitleri neticesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bakanlığa bağlı faaliyet sürdüren Türkiye Kömür İşletmeleri kurum yetkilileri; kanunları hiçe sayan, teknik bilgi ve belgelerden yoksun, asılsız suçlama ve ithamlar karşısında ihalenin iptaline değil, aksine, ihaleyi kazanan şirketimizle sözleşme yapılması yönünde karar vermişlerdir.”

BASIN AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere Türkiye Kömür İşletmelerine bağlı Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü tarafından 31.07.2017 tarihinde icra edilen ve gerek yerel gerekse de çeşitli şehirlerden toplam yedi inşaat firmasının ihale şartnamesi almasına rağmen yalnızca şirketimizce teklif verilen ihale gerçekleştirilmiş ve ihale konusu idari binalar, lojmanlar ve sair sosyal donatılardan oluşan ihale konusu iş şirketimiz uhdesinde kalmıştır. Şirket olarak, ihale şartnamesinde asgari olarak talep edilen inşaatlara ilave olarak 80 adet lojman nitelikli konut ve 101.000 TL nakit vermek üzere uhdemize aldığımız ihaleye dair yaklaşık iki haftadan bu yana Soma İlçemizin gündemini meşgul eden Anayasal hak ve hürriyetlerimizi, Yasalarımızı ihale mevzuatımızı hiçe sayan, akılla, mantıkla, izan ve vicdanla izah edilemeyecek gerçek dışı bir takım iddia ve ithamlarda bulunmak suretiyle, esasen gerçek niyetinin ne olduğu Soma halkımız tarafından gayet iyi bilinen sayın Vedat ERDEM tarafından ortaya atılan iftira ve karalama kampanyası niteliğindeki açıklamaları baz alarak, salt bu açıklamalardan hareketle bu iddia ve ithamları hiçbir şekilde araştırma ve nesnel olarak teyit etme ihtiyacı dahi duymadan doğru kabul ederek Yüce Milletimizin Meclisinde dile getiren iki siyasi partimizin temsilcileri tarafından Sayın Başbakan’ın ve Sayın Enerji Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verilmiştir.

Bu gelişmeler üzerine Sayın Başbakan ve Sayın Enerji Bakanı’nın talimatlarıyla bakanlığın teftiş kurulu ve ayrıca Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü eliyle görevlendirilen müfettişler iddiaları araştırmış ve neticeten ana çıkış kaynağı sayın Vedat ERDEM olan iddia ve ithamların tamamının asılsız ve mesnetsiz olduğu gibi ihalenin adrese teslim yapılmadığı hususu açıklıkla değerlendirilmiş, asıl kamu zararının, ihalenin iptal edilmesi halinde gerçekleşeceği hususu tespit ve rapor edilmiştir.

Teftiş kurulu müfettişlerinin bu tespitleri neticesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bakanlığa bağlı faaliyet sürdüren Türkiye Kömür İşletmeleri kurum yetkilileri; kanunları hiçe sayan, teknik bilgi ve belgelerden yoksun, asılsız suçlama ve ithamlar karşısında ihalenin iptaline değil, aksine, ihaleyi kazanan şirketimizle sözleşme yapılması yönünde karar vermişlerdir.

Enerji Bakanlığı’nın ve TKİ Genel Müdürlüğü’nün onayları neticesinde şirketimiz uhdesinde kalan ihalenin sözleşmesi 18.08.2017 tarihinde Ankara’da noter huzurunda akdedilmiş bulunmaktadır.

Bu hususlara ilişkin olmak üzere yaptığımız ilk basın açıklamamızda belirtildiği gibi, şirketimizin söz konusu ihaleye girmekteki tek amacı, asli iştigal konusu olan nitelikli inşaat yapım işlerinden bir tanesini de Soma İlçesinde gerçekleştirmektir.

Kişisel menfaat elde etmek amacıyla partili kimliğini ve oda başkanlığı unvanlarını kullanmayı kendisine şiar edinmiş sayın Vedat ERDEM’in tüm iddia ve ithamlarının mesnetsiz olduğu hususu, yapılan idari soruşturma neticesinde hazırlanan teftiş kurulu raporu ile ortaya çıkmış bulunması ve Enerji Bakanlığı ve TKİ Genel Müdürlüğü’nün, iddialara itibar etmeyerek şirketimizle sözleşme akdedilmesine karar vermiş olmaları karşısında herhalde iddia sahiplerinin başta Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü olmak üzere kurum yetkilileri ve şirketimizden özür dilemekle yükümlü bulunduğu hususu gayet açıktır. Bu davranışı beklemek, özür dilenmesi gereken öznelerin en büyük hakkıdır.

Kurum ve kuruluşların, müteşebbis özel ve tüzel kişilerin itibar ve onurlarına kolayca dil uzatabilen ve suçlayıcı tavırlar sergileyen bu şahısla ilgili olarak yargı eliyle hesap sorulacak olup bu hususta Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’na gerekli müracaatlar yapılmış bulunmaktadır. Bu şahsın bundan sonraki süreçte bu türden kişisel menfaat ve beklentiler içeren tavır ve davranışlarının vukubulmasına ve kişi ve kurumlara kolayca suçlama tavrı sergilemesine hukuk yoluyla engel olunmaya da devam edilecektir.

Buradan sayın Vedat ERDEM’e açıkça çağrıda bulunarak, asılsız ve mesnetsiz iddia ve ithamlarla bir yandan kurum ve kuruluşları, diğer yandan şirketimizi yıpratma çabası sarf etmek yerine, tüm efor ve çabasını kendi hakkında varolan iddialar konusunda aklanmaya sarf etmesini tavsiye ediyoruz.

 

Asılsız iddia ve ithamlar karşısında kamu çalışanlarının ve özel girişimcilerin yatırım yapma şevkini kırmaya çalışan bu şahsın asılsız iddia ve ithamlarına itibar etmeyerek gereken cevabı vermiş bulunan Sayın Belediye Başkanımıza, tüm siyasi partilerimizin ilçe başkanlarına, sendikalara ve diğer sivil toplum kuruluşlarına, kıymetli basın ve yerel medya kuruluşlarımıza ve siz saygı değer Soma Halkımıza en derin sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Umuyoruz ki bundan sonraki süreçte de Soma Halkımızın yararına bir girişim yapılacak olması halinde, kişisel menfaat elde edemediği zaman asılsız suçlamalarla kişi ve kurumları yıpratmaya çalışacak kişi veya kişilere hiçbir siyasi ve sivil toplum kuruluş temsilcimiz ve vatandaşımız itibar etmemeye devam edecektir.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.
Metin BAŞALMA
Gürtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!