Soma Karaelmas Gazetesi

Gülcüler’den Aile Sağlığı Merkezi

Gülcüler’den Aile Sağlığı Merkezi
1.026 views
13 Eylül 2017 - 9:53

Somalı hayırsever Müzekka Gülcüler tarafından kazandırılacak Aile Sağlığı Merkezi için Manisa Valiliğinde protokol töreni düzenlendi.

Manisa Valiliği, Soma Belediyesi, Manisa Halk Sağlığı ve Hayırsever Müzekka Gülcüler tarafından imzalanan protokol kapsamında, eski Soma Devlet Hastanesi’nin bulunduğu arsa üzerine 400 metrekare kapalı alanda 6 aile hekiminin hizmet vereceği iki katlı bina yapılacak. Aile sağlığı merkezinin yapım işlemlerinin tamamı Somalı hayırsever Gülcüler tarafından yapılacak. Protokolle Soma Belediyesi, arsa tahsisi, lojistik destekler, çevre düzenlemesi ve alt yapı hizmetlerini karşılayacak Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü de sağlık merkezinin işletilmesi yükümlülüğünü yerine getirecek. 450 bin lira gibi bir maliyeti olan sağlık merkezinin tamamı hayırsever Müzekka Gülcüler tarafından yaptırılacak.
Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım, yaptığı konuşmada, “Sağlık hizmetlerinin daha nitelikli şekilde yapılabilmesi adına Bakanlığımız aile hekimi başına 3 bin 400’lerde olan hedef nüfusu kademeli olarak önce 2 bin 500, sonrasında 2 binlere çekmekle ilgili tüm planlarını hazırlamış vaziyette. Soma ilçemizde toplam 6 aile hekiminin aynı anda görev yapabileceği, ileride 15 bin nüfusa çok rahat bir şekilde hizmet verebilecek bir Aile Sağlığı Merkezini değerli hayırseverimiz projesini de hazırlamak suretiyle ve değerli belediye başkanımız da bize her türlü lojistik desteği vermek suretiyle böyle bir proje hazırladılar. Biz de Halk Sağlığı olarak bölgede ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Soma’nın tam merkezinde çok güzel bir lokasyonda Sayın Valimizin de olur vermesiyle en kısa zamanda böyle güzel bir yapıyla, Somalı vatandaşlarımızı buluşturmuş olacağız” diye konuştu.
Somalı hayırsever Müzekka Gülcüler, “İnsanlar belli bir dönemden sonra mutlaka belli bir hayır kurumuna, belli bir hayır işine kendilerini adamayı bir gelenek haline getirmişlerdir. Bizler de bu duygu ve düşünceyle, düşüncelerimizi destek kurumlarına bildirerek bu projeyi hazırlama yolunda gerekli olan adımları atmış olduk. Gerek İlçe Sağlık Müdürlüğü, gerek İl Sağlık Müdürlüğü ve Belediye Başkanımız bu konuda önderlik yaparak bütün her şeyi ile sahip çıkmışlar. Sayın Valimiz de bunun bir an önce yürürlüğe konması için elinden gelen her şeyi yapmışlardır. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.
Vali Mustafa Hakan Güvençer de, “Bu taraflar arası düzenlenen protokolü, çok genel anlamıyla bağışçı hayırsever ile devlet arasındaki işbirliği protokolünü çok büyük bir onur ve gururla imzaladım. Her şeyden önce bu protokolün bir tarafı hayırsever Müzekka Gülcüler beyefendiye ve temsil ettiği ailesine hem şahsım hem vilayetim, hem de hemşeriler adına çok teşekkür ediyorum. Marifet iltifata, iltifat marifete tabi, bunlar karşılıklı ilişkiler. Soma ilçemiz mevcut 11 Aile Sağlığı Merkezine bu yeni yapıyla yeni bir merkez daha katmış olacak. Halk Sağlığı Müdürümüzün de ifade ettiği üzere belki de Manisa genelinde Sağlık Bakanlığımızın hekim başına düşen hasta sayısı standartlarına bu hayırseverimizin yatırımı sayesinde ilk kez Soma’da geçilmiş olacak. En azından ilklerden biri Soma olacak. Soma ilçemizde hali hazırda 8 Aile Sağlığı Merkezimize Halk Sağlığı Müdürümüzün de ifade ettiği üzere aynı anda 6 hekimimizin vatandaşlarımıza hizmet götürebileceği 9 No’lu Aile Sağlığı Merkezini katmış oluyoruz ve bu protokolle bağışçımız Müzekka beyefendi tüm maliyeti karşılamayı üstleniyor. Sağlık teşkilatımız Aile Sağlığı Merkezi olarak bu yapıyı işletmeyi taahhüt etmiş oluyor, belediyemiz de bu inşaatın yürümesi, arsanın temini, tesisi, alt yapının tamamlanması, çevre düzenlemesi gibi konularda yükümlenmiş oluyor. Halk Sağlığı Müdürlüğümüz yürüttüğü başarılı çalışmalarla, Soma Belediyemiz gerek kendi alanında gerek ilçesine gelecek kamu hizmetlerinde gösterdiği yardımlaşma üstün performansıyla bu güzel yatırımı celbetmiş durumda. Hayırseverimiz hiç kuşkusuz bu performansı, bu iyi niyeti, bu iradeyi fark ederek bu protokole niyetlendi. Çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah böyle iyi niyetlerle, güzellikle, hayır dileklerle ilk imzasını attığımız aile sağlığı merkezimiz 5-6 ay içerisinde tamamlanır, Soma ilçemize kazandırılır” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Soma 9 No’lu Müzekka Gülcüler Aile Sağlığı Merkezi protokolü taraflar arasında imzalandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!