Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Greenpeace’ten Soma’daki Zeytinlik Kıyımı Hakkında Suç Duyurusu

Greenpeace’ten Soma’daki Zeytinlik Kıyımı Hakkında Suç Duyurusu
1.800 views
20 Eylül 2014 - 7:08

Greenpeace, Soma’da kömürlü termik santral kurmak için dün gece yarısı hukuksuz bir biçimde zeytin ağaçlarını sökmeye başlayan Kolin Şirketler Grubu hakkında suç duyurusunda bulundu. Dün gece yarısı zeytinliklere girip 13 ağacı söken kepçelerin çalışması dün köylülerin direnişiyle durduruldu.

18 Eylül 2014, Soma  Greenpeace, Soma’da kömürlü termik santralin kurulması için acele kamulaştırma sürecinde olan zeytinliklere dün gece iş makineleriyle giren Kolin Şirketler Grubu hakkında suç duyurusunda bulundu. Soma’da, Kolin Kömürlü Termik Santrali’nin yapımı için acele kamulaştırma süreci henüz tamamlanmadı ve acele kamulaştırma kararında karşı dava sürüyor. Şirket buna rağmen dün gece yarısı 12.00 sularında zeytinliklere hukuksuz bir biçimde girerek 13 zeytin ağacını kesti. Daha fazla ağacın kesilmesi Soma Yırca köylülerinin kepçelerin önüne geçmesiyle durduruldu. Köylüler, alanda sabaha kadar nöbet tuttu. Bugün, sökülen ağaçlardaki zeytinleri toplayan köylüler, “Sökülen bu 13 zeytin ağacı bizim çocuğumuz gibi, 20 yılda yetiştirdik, 1 dakikada söktüler. Zeytinimizi heba ettirmeyelim, olgunlaşmasa da toplayalım dedik” dedi.

Zeytinlik Talanına Karşı Nöbet Başlıyor

Soma’nın Yırca köyünde bugün itibariyle zeytinliklerin talan edilmesine karşı nöbet başlıyor.

Zeytinliklerin acele kamulaştırılmasının zaten hukuka aykırı olduğunu söyleyen Greenpeace Avukatı Deniz Bayram, “Kamulaştırma sürecine karşı yasal itiraz süresi devam ediyor olmasının yanı sıra hukuki süreç başlatıldı. Bu süreç devam ederken şirketin gece yarısı baskınıyla 20 yıllık ağaçları katletmesi kabul edilemez. Bu yüzden şirket hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Yırcalılar, zeytinliklerinin yerine termik santral kurulmasını istemiyor ve buradaki ağaçları korumaya da kararlılar. Biz de, buradaki zeytinliklerin koruma altında olduğundan emin olana kadar köylülerin yanında olacağız ve hukuk mücadelesine de devam edeceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!