Soma Karaelmas Gazetesi

Gıda Denetimleri Yapılıyor

Gıda Denetimleri Yapılıyor
2.699 views
27 Haziran 2014 - 7:06

Soma Belediyesi Zabıta ekipleri ve Gıda mühendisi tarafından Ekmek fırınları pastaneler ve unlu mamüllerin denetimleri yapılıyor. Vatandaşların son kullanma tarihi geçmiş ürünleri 153 Zabıta veya Alo 174 Gıda numaralara bildirmeleri isteniyor.
Soma Belediyesi’nin Zabıta ekipleri ve Gıda Mühendisi, yapmış olduğu Ekmek Fırınları, Pastane İmalathaneleri, Pastane ve Unlu Mamul Satış Yerleri Denetim’inde iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı, genel hijyen ve sanitasyon, iş önlüğü ve eldiven kullanımı, ekmek raflarının temizliği, gıda ürünlerinin etiketli olup olmadığı, raflarda satışa sunulan ambalajlı gıda ürünlerinin ve içeceklerin son kullanma tarihleri, kullanılan malzemelerin muhafaza şartları, unların ızgara üzerinde istiflenmesi, mayaların soğutucu dolaplarda bulundurulması, ekmek pasa bezlerinin temizliği ve dışarıdan temin edilen ürünlerin Gıda Kayıt Belgesi’nin bulundurulması konusunda kontrol edilmiştir. Ayrıca Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’nin 11.maddesi çerçevesinde, işyerinde doğrudan hizmetin içinde olan çalışanların Hijyen Eğitimi Belge’lerinin bulunup bulunmadığı sorgulanarak, bu yönetmeliğin geçici 1.maddesinde belirtilen 5 Temmuz 2014 tarihine kadar çalışanlarına bu belgeyi aldırmaları, aksi taktirde bu tarihten sonra belgesini almamış kişileri çalıştıran işyerleri hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 282.maddesine göre işlem yapılacağı bildirilmiştir.
Yapılan denetimde bazı işyeri yetkililerinin tarihi geçmiş ürünleri kontrol etmeyip satışa sunduğu veya iade ürünleri depolara kaldırmayıp raflarda satışa sunduğu tespit edilmiştir. Toplamda 71 adet işyeri denetlenmiş olup, 2 işyerine ikazlara rağmen kurallara riayet etmediği için cezai işlem uygulanmıştır. 4 işyerine de tarihi geçmiş ürün kullandıkları ve sattıkları için tutanak halinde zabıta ekiplerince el konulup imha edilmiştir. Toplamda 200 gr Ekomatik Pakmaya, 6 kg Maister Kakao Tozu, 20 kg Ece Kavrulmuş Pirinç Fıstığı, 10 kg Uşak Elif Haşhaş Ezme, 28 kg Vizyon Soğuk Jel, 4 kg Mella Dolgu Jel, 14 kg Fojel Pasta Jeli, 39 kg Vizyon Şeker Hamuru, 12 kg Vizyon Dolgu Kreması, 6 kg Vizyon Ekler Sosu, 5,25 kg Ovalette Pirinç Patlağı, 3 kg Draje Akiş Şekerleme, 48 adet Frida Soda, 7,2 kg Kaya kardeşler Galeta ve 8,76 kg Milango Antep Fıstıklı Sütlü Çikolata imha edilmiştir.
Ayrıca Çarşamba Pazar Yeri de belli periyotlarda denetlenmiş olup menşei belli olmayan ekmeklerin satışa sunulduğu ve hijyenik olmayan koşullarda saklandığı tespit edilmiştir. Toplamda 383 adet köy ekmeği tutanak halinde el koyulup imha edilmiştir.
Bu konuda işletmecilerimizin ve tüketicilerimizin dikkatli olması gerekmektedir. İşletmecilerimizin, işyerlerinin ve rafların düzenini ve genel temizliğini yapmaları, ürünlerin tarihlerini haftalık veya aylık belli rutinlerde kontrol etmeleri;  tüketicilerimizin de menşei belli olmayan etiketsiz ürünleri almamaları ve mutlaka bir ürünü alırken son kullanma tarihine bakmaları eğer son kullanma tarihi geçmiş ise 153 Zabıta veya Alo 174 Gıda gibi ilgili yerlere bildirmeleri gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!