Soma Karaelmas Gazetesi

Gençlerin Somada Motor Çılgınlığı

Gençlerin Somada Motor Çılgınlığı
3.273 views
22 Ekim 2014 - 7:34

Selam ve Sevgilerin en güzelinin  siz değerli dostlarımın olması dileği ile hepinize güzel bir hafta geçirmenizi diliyorum..

Sevgili dostlarım ve değerli okurlarım görevim icabı da kendi özel gezi merakım dolayısı ile de hemen hemen Türkiye’de gitmediğim yer pek kalmamıştır denilecek kadar azdır. Gittiğim , gezdiğim ve gördüğüm yerlerde Soma’daki gibi  özellikle elektrikli bisikletleler  de  çılgınlık gibi cambazlık yapan bir yer görmedim  bu da hakikaten canımıza tak ettirdi.Burada adam gibi binenlere dediğimiz hiçbir şey yok ama bayanlar bile önünde ve arkasında çocuklarla okul önlerinde cirit atıyor bakınız size bir şey söylemek istiyorum, Soma’daki okul önlerinde veya okul içlerindeki parklara bakın ben da buradayım eğer sayım yapın bir başka yerde daha az çıkarsa özür dilemeye razıyım, inanın elektrikli bisikletler haddini hududundu aştı bu nasıl bir motor kullanmaktır, bir elektrikli bisiklete 4 kişi birden binerek, hiçbir ışık ve trafik lambasına aldırış etmeden yola çıkarak trafiği felç yapabilirimi veya buna hakkı varımıdır. Geçenlerde gazetemizde bir esnafın astığı pankartı herhalde bir çoğumuz okumuşsunuzdur, aynen şöyle yazmış “ Caddeler elektrikli bisikletler içindir, yayalar giremez” bu ne demek nasıl mantık anlayabiliyor musunuz. Yaptığımız araştırmalarda İlçe Emniyet Müdürlüğü TRAFİK Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince elektrikli bisikletlerin kaskla kullanılması için okullrda cafelerde, Pazar yerlerinde bilgilendirici broşür dağıtılacakmış buda işin sevindirici yönüdür.

Geçenlerde istasyonda oynanılan resmi bir maç müsabakasında görevliyim, maç sonucu arabamla eve dönüyorum, önümde giden yaklaşık 14 yaşında (U.15 maçıydı) bir genç ve arkasında da bir futbolcu daha ile öyle bir gidiyor ki benim arabamın km,si 90’u gösteriyor benim önümden aralardan  geçerek gar binasının önüne benden önce geldiler. Bu nasıl bir mantık demeyeceğim, bu nasıl bir anne baba mantığı ve düşüncesidir ki sen gencecik aklı başına henüz yeni yeni  oturmaya başlayan  bir gence o motoru telim edersin ve trafiğin içerisine salabilirsin.Allah göstermesin olası bir kaza sonrası ah vah diye ağlamanın anlamı yok,rahmetli annem çocuğunu, dövemeyen, dizini döver derdi, siz bilirsiniz.

Normal plakalı motorlara gelince Allaha emanet bu kadar denetim, bu kadar uygulama, bu kadar kontrol noktalarına rağmen maalesef yine de hemen hemen motor kazasız bir gün geçmiyor. Yazıktır, günahtır henüz hayatının baharında gençler kara toprağın bağrına gömülüyor buda yetmiyor gibi, karşısında hiç suçu günahı olmayan  masum insanları da yakıyorlar.

Trafik polislerine ve ekiplerine gelince söylenecek bir şey yok, bazı yerlerde görevleri kısıtlı olarak hareket etmek zorundalar, örneğin  kaçan bir motorun arkasından maalesef gidemiyorlar.Kontrollerde gördüğüm kadarı ile sadece trafik ekipleri değil, sivil ekipleri de kendilerine büyük destek veriyorlar, yaklaşık özellikle bir aydan beri kontroller sıklaşmaya başladı bu diğer bir sevindirici yönü, şimdi bunu söylerken bizler vatandaşın yediği cezadan zevk almıyoruz ama herkes kendine verilen yetki ve görev çerçevesinde aracını yayalara ve diğer araçlara karşı trafikte  bilinçli  hareket etmek zorundadır. Son olarak uygulamaya katılan ekiplerimize bu kadar yoğun görevleri arasında trafiğe verdikleri önem, ehemmiyet ve sorumluluklarından dolayı kendilerine teşekkür etmeyi bir vatandaş olarak borç biliyorum, sağ olsunlar çünkü zaman geliyor üç saat uyku ile hem kendi işlerini yapıyorlar, hem de diğer ekiplerin işlerine yardımcı oluyorlar onlarda bizim gibi sadece üzerinde üniforması olan normal vatandaşlardır, bizlerinde onlara yardımcı olarak işlerini kolaylaştırmak için vatandaşlık görevlerimizi yapmak zorundayız.

Gelecek hafta görüşünceye dek hepinize kazasız , belasız sağlıklı ve huzurlu güzel günler diliyorum.

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!