Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Garantisi Olmayan Yaşam!

Garantisi Olmayan Yaşam!
1.057 views
05 Şubat 2014 - 7:45

Selam ve Sevgilerin siz gönül dostlarımın olması dileği ile hepinize sağlık, sıhhat ve mutluluk dolu güzel bir hafta geçirmeniz dileği ile sevgiler sunuyorum.
Değerli dostlarım,  Hepimizin  içinde yaşadığı, bu benim hayatım dediği bir dünya vardır. Nefes aldığımız, misafir olduğumuz, en önemlisiyse bence tiyatro sahnesi gibi rol yaptığımız yaşam   günahıyla, sevabıyla, acısıyla, tatlısıyla, özlemi i ve gurbeti  bir döngü olarak kendi  ekseni etrafında dönmeye devam ediyor. Yaşadığımız hayat bazen bize sıkıcı gelir başkası olmak isteriz, başkalarının yaşamına  özeniriz bazen de iyi ki ben onlar gibi değilim diye kendimize teselli ararken  kendimizi kendimiz  gibi görmekten  haz duyarız. Bunları yaşarken bazen zenginlik bazen fakirlik, bazen köşk,saray, villa, bazense başımızı sokacak bir ev , yanı başında birde 4*4 araba olsa hiç de fena olmaz derken baktık ki olacak gibi değil ise babaannemin tabiri ile “yoktan yonga kopmuyorsa”  jeep’i  boş ver , klimalı bir arabada yeter dediğimiz anlarda hiç birimiz beş dakika sonra ne olacağız daha da önemlisi “Hepsini boş ver bence en önemli zenginlik sağlıktır” diyenlerimize pek rastlamamışımdır. Kısacası bunların pek de farkına varamayız sağlıklıyken.
Sevgili dostlarım, yaklaşık bir aydan beri çok sevgili bir dostum ve arkadaşımın rahatsızlığı sonucu ailesinin çaresizliklerine, çırpınışlarına, umut arayışlarına ve  ağızlardan çıkacak bir tek güzel sözü duymak isteyen yürekler ile beraberim. Bu ziyaretlerim sırasında hastaneye akın akın gelen sevgili dostları, öğrencileri, parti temsilcilerini, yaşlısını, gencini, akrabasını, protokolünü kısaca  her kuşaktan insan seyrediyorum. Burada açılan ziyaretçi defterine yazmak için yarışan dostları görüyorum ve çok seviniyorum.
Sevgili dostlar,  hepimizin bildiği gibi  dinimiz açısından da hasta ziyaretleri önemli bir yer kaplar. Hastaları ziyaret etmek, cenazeleri takip etmek Ahreti hatırlatır. Hasta ziyaretinde “Geçmiş olsun” denilir ve hastaya dua edilir. Hastalığın imtihan olduğu, hastalıklara karşı tevekkül edilmesi gerektiği söylenir. Müslüman ve gayrı Müslim bütün hasta olan insanlar ziyaret edilmeli, hastaya yalnız olmadığı hissettirilmeli, moral ve yaşama sevinci verilmelidir. Ziyaretten sonra da hastayla ilgi kesilmemelidir.Hastalarımızı ziyaret etmek  insanların birbirlerine karşı görevleridir. Değerli dostlarım, hiç birimizin yarını için değil bugünü için bile garantisi yoktur.Bazen bugün için en sağlıklı gördüğünüz insan yarın yatağa mahkum olabilir.Hayatımızda hiçbir şey sağlımız adına  garanti taşıyamaz. Hayatında yaşam boyu aktif olarak çalışan ve yaşayan insanlar için yatağa bağlanmak, hastalanmak  daha da zordur, onlar her ne kadar yatakta olsalar da akılları bir an önce iyileşip, tıpkı Ayhan hocamın talebelerine kavuşma isteği gibi  içleri kıpır kıpırdır. Hasta.Hasta olarak yatmayı kendilerinin kabullenmesi zordur ve bu yatak onlara ağır gelir.Ortamlar müsait olduğu müddetçe ve sağlık koşulları uygun olduğu takdirde eşimizi ,dostumuzu , hastamızı ziyaret etmeliyiz, çünkü hastamız  her gün görüp konuştuğu insanları bekler ve kendisinin hatırlanması elbette hoşuna gider. Bu ziyaretler aileye , çocuklarına da moral verir ve hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlar, çünkü her şeyden önemlisi en büyük sağlık  moral ve mutluluk olduğu gibi Allah rızasını da kazanmış oluruz. Yukarıda da söylediği gibi bu hem insani hem de  İslami bir yükümlülüğümüzdür.Bu arada eğer hastayı ziyaret ettiğimizde görme imkanımız varsa onunda duasını istemeliyiz. Peygamber efendimiz (S.A.V.) Hastanın duası meleklerin duası gibidir. buyurmuştur.
Biraz hastane yönetiminden de bahsetmeden geçemeyeceğim, geçmiş yıllara göre burada gerek hastalara ve gerekse hasta yakınlarına karşı daha uygun yaklaşımcı bir rol üstlendiklerini gördüm.Yine hasta ve hasta yakınları ile güzel bir diyalog kurduklarını ve mümkün olduğu her ölçüde onlara yardımcı olduklarını görmek beni gerçekten çok sevindirdi burada üzerine basa basa yazmak istiyorum. “Soma Devlet Hastanesinin her kademedeki  çalışanına sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.” Derken bir teşekkürde bilinçli olarak eşinin arkasında dimdik duran, çareyi yakalayabileceğini uman, çok pozitif düşünebilen sevgili Eryiğit ailesine, çocuklarına  sunmak istiyorum, iyi ki varsınız diyorum. Son söz olarak da Hiçbir zaman umudumuzu kaybetmemeyi, ne olursa olsun hayata daima pozitif gözle bakan, her şeyi olumlu düşünen, bulunduğumuz şartların çok daha kötüsünde olan insanları düşünerek halimize şükretmeyi öğreneceğiz. Unutulmamalıdır ki derdi veren Allah dermanını da elbette verecektir.
Tüm hasta ve hasta yakınlarına Allah’tan sağlık ve şifa ümitlerini bir kez daha cani gönülden dileyerek, her şeyin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum, Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah, Dualar ile kalın.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!