Soma Karaelmas Gazetesi

Feyzioğlu, Köylülerle Zeytin Fidanı Dikti

Feyzioğlu, Köylülerle Zeytin Fidanı Dikti
1.513 views
14 Kasım 2014 - 8:46

Feyzioğlu: ‘Şimdi birisi de çıksa dese ki (301 adam orada öldü ama geride 76 milyon daha var) dese buna ne derseniz, (Geride şu kadar milyon zeytin ağacı var) cümlesine, aynı şeyi söylüyorum. Zeytin de candır, 76 milyonu da doyuran bir candır, hazinedir’

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Soma’da termik santralin yapımının planlandığı ve ağaçların söküldüğü bölgeye gidip, köylülerle zeytin fidanı dikti.

İzmir, Manisa, Bursa ve Sakarya barosu başkanlarının da eşlik ettiği Feyzioğlu, ‘zeytin nöbeti’ tutan Yırca Muhtarı Mustafa Akın ve köylülerden, olanlarla ilgili bilgi aldı.

Köylü kadınlarla ağaçların söküldüğü araziye girip, zeytin fidanı diken Feyzioğlu, gazetecilere, askeri tip telle çevrildiğini ifade ettiği alandaki ağaçların, termik santralle ilgili Bakanlar Kurulu kararına karşı yapılan ‘acele kamulaştırma kararının iptali’ ve ‘yürütmeyi durdurma’ başvurusu üzerine Danıştay 6. Dairesinin yürütmeyi durdurma yönünde kararının tebliğinden hemen önce söküldüğünü söyledi.

Metin Feyzioğlu, bunun tesadüf olamayacağını ileri sürerek, şöyle devam etti:

‘Diyorlar ki (Her yere zeytin ağacı diktik). Şimdi birisi de çıksa dese ki (301 adam orada öldü ama geride 76 milyon daha var) dese buna ne derseniz, (Geride şu kadar milyon zeytin ağacı var) cümlesine, aynı şeyi söylüyorum. Zeytin de candır, 76 milyonu da doyuran bir candır, hazinedir. Bu katliamdan ders çıkarmalıyız. (Geride şu kadar zeytinimiz var, ne olacak) şeklindeki gayriciddi, devletle bağdaşmayan ve insanlarla alay eden yaklaşımların da artık bu ülkeden kazınması lazım.’

Bakanlar Kurulunun bölgeyle ilgili ‘acele kamulaştırma kararı’nı, ‘iptal edildiğini bilmeden, Danıştay tarafından iptal edilmiş yönetmeliğe dayandırarak’ aldığını iddia eden Feyzioğlu, ‘İptal edildiğinden haberi yok çünkü acelesi var. Peki acelesi ne, toprak burada’ ifadesini kullandı.

Feyzioğlu, Danıştayın yürütmeyi durdurma kararının, bölgenin zeytinlik olduğu gerekçesiyle alındığını, ağaçların sökülmesinin ardından bölgenin bu niteliğini kaybettiği gerekçesiyle yeni karar çıkıp çıkamayacağına ilişkin soruya, ‘Bizim bildiğimiz evrensel hukuk anlayışına göre, hiçbir şekilde burasını önce kes, sonra da (Hay Allah kestik, zeytinlik vasfını yitirmiştir) şeklinde olmaz. Burası eskisi gibi zeytinlik olacak’ yanıtını verdi.

‘İstanbul-İzmir otoyolunun yapımında, termik santralin yapımıyla ilgili kesilenin iki katı kadar zeytin ağacının kesileceği söyleniyor. Bu konuda girişimde bulunulacak mı’ sorusu üzerine Feyzioğlu, yolun, mevcut kanunlara göre zeytin olmayan yerden geçirilmesi gerektiği ifade etti.

Feyzioğlu, bölgedeki ağaçların sökümü sırasındaki olaylarla ilgili soruya, güvenlik görevlileri dışında onlara emir verenlerin asıl sorumlu olduğu ve emir verenlerden hesap soracakları yanıtını verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!