https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Fakülte Soma’nın Hakkıdır

Fakülte Soma’nın Hakkıdır
3.058 views
03 Şubat 2015 - 10:33

Selam ve sevgilerin siz değerli dostlarımın olması dileği ile hepinize güzel bir hafta geçirmeniz dileklerimle Merhabalar diyorum.

Sevgili dostlar, Geçen hafta İçerisinde Soma kent konseyi ve 24 tane sivil toplum örgüt temsilcileri  Soma’da fakülte için harekete geçti. Daha önce de Celal Bayar Üniversitesi Soma Meslek Yüksek okulu yöneticileri ve Soma’nn bürokrasi takımı Manisa Rektörlüğüne bir ziyaret yaparak Soma’da fakülte yapılması için her şeyin hazır olduğunu yeni rektöre iletmişlerdir. Soma’da Sivil Toplum örgütlerinin yaptığı toplantıda şükürler olsun ki ilk defa  STK’ların  yönetici ve idarecileri aynı çatı altında birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek ilk defa güzel bir mesaj vererek kararlı bir adım attılar. Burada bir hususun altını çizmek istiyorum, ben burada birazda serzenişle STK’ların Soma için yeterince bir araya gelerek ses vermediklerinden dolayı açıkçası biraz kırgındım çünkü bunu daha önceki yazılarımın bir tanesinde de     Sivil Toplum Örgütlerinin Ülkemizdeki yeri ve önemi konulu bir yazımda  da bahsettiğim üzere Soma’nın sahipsiz olmadığı, insanlarımızın yeterince STK larına  sahip çıkmadıklarını , üye olmadıklarına ve yeterince destek vermediklerini , insanlarımızın  çalışmalara katılmadıklarını, oysa özellikle Sanayi ve endüstri kenti olan ilçemizde hak ettiğimiz değeri alamadığımızdan yakınmış, bunun suçlusunun hepimiz olduğunu belirtmiştim. Sivil Toplum Kuruluşları, Devletin bazı görevlerinin gönüllü olarak yerine getirilmesi yoluyla vatandaşın yönetime katılmasını sağlar. Vatandaş yönetime katıldığı oranda devletin eylemi denetlenmiş olacaktır. Sivil toplum örgütü kuruluşlarımız aynı zamanda haksızlığa ve çaresizliğe karşı kitlesel güç göstermektirler ki bu ses getirmesi adına en  önemli  görevlerinden bir tanesidir. Şahsen Somadaki örgütlü ve kitlesel toplum kuruluşları bir araya gelirlerse çok önemli konulara imza atarak büyük başarı sağlayacaklarını ve bugün yönetimde olan değerli arkadaşlarımın hepsinin bugün geçmişten bu güne kadar Soma için yaptıkları gayret ve hizmetler ile zaten bunu başardıklarını takdirle izliyorum. Burada üzüldüğüm tek konu SEAŞ Elektrik santralımızın özelleştirilmesi aşamasında yeterince bir Yatağan halkı kadar örgütlenemediğimiz veya örgütlenmekte geç kaldığımız konusundaki tereddütlerimdir.

Gelelim fakültenin Soma’mıza getirilmesi aşamasına, 2014 yılında yaşadığımız acı maden olayı sonrasına bir firma tarafından okul yapılması için Soma adıma Milli Eğitim Bakanlığına 13 milyon TL nakit olarak  verilmiştir. Bizlerde Soma’da yaşayan vatandaşlar olarak bacasız ekonomi olarak gördüğümüz fakültenin ilçemizde yapılmasını fazlası ile hak ediyoruz. Yerimiz hazırdır. Bizim unumuz, şekerimiz, Yağımız vardır, bürokrasi tacını aşabilirsek inşallah Gelecek sezon gibi kısa bir sürede bizler yerimizi hazırlayabiliriz, eğer olur verilirse binalarımız yetişmez ise bile alternatif olarak  Somalılar olarak, yöneticilerimiz ve bürokratlar olarak geçici çözümler üreterek yine bu konuyu aşabiliriz yeter ki Soma’mızın hakkını yine biz Soma’lılara verin. Hakan Işık Başkanımın toplantıda da bahsettiği üzere gerçekten bu güne kadar Soma bir çok yönden sahipsiz kalmıştır, ülke ekonomisinin can damarı olan ve bugün milli hasıla yönünden bir çok ilden bile fazla gelir getirmektedir.Bu taraf dan da bakıldığında   anlaşılacağı üzere Hem sosyal, hem ekonomik anlamdan Soma’ya yapılan her türlü hizmet ve yatırım fazlası ile geriye dönüş yapmaktadır. Bizler Soma’da yaşayan vatandaşlar olarak siyasal yönden de bu güne kadar sahipsiz kaldığımı özellikle belirtmek istiyorum, Sayın Bayraktarın dediği gibi  A,B,C partisi önemli değil ama bizler Soma2mızda millet vekili çıkaramadığımız sürece mecliste sesimizi istediğimiz gibi duyuramayacağız. Onun için siyasi ayrılıkları, kırgınlıkları, küskünlükleri bir kenara bırakarak sadece Somamızın geleceği göz önüne alınarak kitleler olarak bir araya gelerek tek yumruk şeklinde yumruğumuzu masaya vurmanın zamanı gelmiş ve geçmektedir bile.Hadi bu bir ilk olsun , müjdeli haberler ile halkımızı sevindirmenin gururunu beraberce yaşayalım, ve acıları bir nebze olsun unutalım.

G

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!