https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Fakülte için toplandılar

Fakülte için toplandılar
1.335 views
10 Ağustos 2016 - 9:08

Soma Belediye Meclis Toplantı Salonunda Fakülte için toplantı yapıldı. YÖK’ün Soma’da fakülte açılmasına onay verebilmesi için neler yapılması gerektiği masaya yatırıldı.

 

Soma Fakülte için tekrar düğmeye bastı. Uzun yıllardır sürekli başlangıcı yapılan ve devamı getirilemeyen Fakülte için ön hazırlıklar yeniden başladı. Soma halkının Özel Birlik Kolejinin bulunduğu yeri fakülte istemesi ile başlayan süreç devam ediyor. Soma Belediye Meclis Toplantı Salonunda Kaymakam Ahmet Altıntaş önderliğinde Soma’ya hangi bölümlerin açılması ve Yüksek Öğretim Kurumundan onay alınması için neler yapılması gerektiği görüşüldü.

Toplantıya Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Hasan Ergene, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Hakan Işık, Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayla Tekin, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Fırat Tekin, Ak Parti Soma İlçe Teşkilatı Başkanı Şeref Kavruk, Milliyetçi Hareket Partisi Soma İlçe Teşkilatı Başkanı Vedat Erdem, Cumhuriyet Halk Partisi Başkanı Levent Elbinsoy, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Tulup katıldı.

‘Hangi bölümün olacağı önemli’

Toplantı öncesinde kısa bir açıklama yapan Kaymakam Ahmet Altıntaş ‘Soma’da fakülte açılması için toplantı yapıyoruz. Önceliklerimiz arasında ise Soma’ya hangi bölümlerin açılması gerektiğidir. Hiç öğrencilerin tercih etmediği bölümler yer alıyor, Dericilik, madencilik  bunlardan bir kaçı. Böyle bölümleri açarsakta boşa açmış olacağız. Hangi fakülteleri açabileceğimiz ile ilgili sıkıntılar var. Biz şu fakülteyi istiyoruz dediğimiz zaman öncelikli olarak yurt sorunu hallolmadan üniversiteden bir adım atmam deniyor. O eğitimin yapılacağı alana uygun bina olmadan bir adım atmam diyor. Ülkenin her yerindeki üniversiteler için geçerli bu durum. Buraya hangi fakülteyi açmamız uygun onun bir kararını vermemiz gerekiyor. Fakülte olsun ama ne olursa olsun diye ilerlemiyor. Onunla ilgili altyapıya sahipmiyiz değilmiyiz. Bunlar yoksa söz ile yapalım denilmiyor. Ayrıca Yurtkur tarafından 300 kişilik bir yurdun ihalesi kısa sürede yapılacak’ dedi.

‘İmam Hatip Ortaokuluna

müracaatlar artıyor’

İmam Hatip Ortaokulunun yeterli gelmediğini dile getiren Kaymakam Altıntaş ‘Neden Birlik koleji Üniversite binası olmadı gibi söylemler var. İmam Hatip Ortaokulumuz var. İl’deki başarı sırası İmam Hatip Ortaokulları arasında 1. sırada yer alıyor. Tüm Ortaokulları arasında ise 2. sırada olan bir okulumuz. Halkımızın çok büyük bir teveccühü var. 200 kişi alabilecek iken şuan 450’nin üzerinde bir müracaat var. İmkanları en optimum şekilde kullanmak gerekiyor. Bu konuda da fikir alışverişinde bulunacağız. Sonuç ne çıkar şuan belli değil.’dedi.

‘YÖK, Soma’ya hayır dememeli’

Yök’ün Fakülte için hayır dememesi için sağlam bir çalışma yapılması gerektiğinin altını çizen Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayla Tekin ‘Ayrıca Kadıoğlu Yurdu ile birlikte 200 kişilik erkek öğrenci yurdumuz da bulunuyoruz bu bir başlangıç olacak. Sıfır bina ise 2018 yılında teslim edilmesi düşünülüyor. Kesin bir bilgi değil. 2008 yılından beri Soma’da görev yapıyorum. 300 öğrenci ile başladık 2100 öğrenciye kadar çıkardık. Biz Soma için gerçekten elimizden geleni yaptık. Fakülte içinde yıllardır çalışıyoruz. Soma’da niye fakülte olmasın. Ancak fakülte için kriterler çok farklıdır. Kriterler şöyle, Fiziki durumu, mevcut altyapısı, Soma’ya uygunmudur bu fakülte, İlçede bir fakülte olursa 4 yıl boyunca öğrenci ne şartlarda eğitim alacak?, sosyal etkinlik alanları müsait mi? bunlar önemli. Sağlam bir dosya hazırlamamız gerekiyor. Şimdiye kadar açmış olduğumuz tüm programlarda hiç geri dönüşümüz olmadı. Olumlu döndü, geçerliliği çok fazla, mezun olduğunda istihdam sıkıntısı olmayan programlardı. Bundan sonraki süreçte de iyi ve sağlam bir programla hareket etmeliyiz. Fakültenin ismini çok iyi koymalıyız ve bundan sonraki mevcut altyapıyı oluşturmamız gerekiyor ki YÖK hayır demesin. Burada sağlam adımlar atarsak bunu 1 yıl içinde veya daha erken de çözebiliriz. Ankara ayağı da çok önemli. Bunları hep beraber yapacağız.’dedi.

Toplantı Basına kapalı olarak devam etti.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!