Soma Karaelmas Gazetesi

ESM’nin Hukuki Zaferi

ESM’nin Hukuki Zaferi
1.936 views
09 Ocak 2015 - 8:30

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK ‘e  bağlı  Enerji,Sanayi, Maden Kamu Emekçileri Sendikası ESM Balıkesir Şubesi ELİ , SEAŞ ,TEİAŞ İşyeri Temsilcilikleri  tarafından Anayasa Mahkemesinin “30 yıl üzerine de İkramiye” kararıyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

ESM Balıkesir Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Şakir Bora, Veli Can Kaya, ELİ İşyeri Temsilcileri Fatma Erdem, H.Rıfat Karataş, SEAŞ Temsilcisi Eylem Can ve Teiaş temsilcileri ve ESM üyelerinin  yanısıra  Eğitim-Sen, SES, BTS Soma Temsilcileri de katıldığı basın açıklaması şöyle: “Bugün sizlerle  kamu çalışanları  adına Konfederasyonumuz KESK  ve Sendikamız  ESM’nin yıllarca süren mücadelesinin sonucu kazanılan hukuki bir zaferi paylaşmak için toplanmış bulunmaktayız.

Bilindiği üzere kamu çalışanları kaç yıllık hizmetleri olursa olsun, en fazla 30 yıl hizmet üzerinden emekli ikramiyesi alabilmekteydi. 30 yılın üzeri için kendilerine herhangi bir ödeme yapılmamaktaydı. Özellikle son yıllarda, çalışan maaşı ile emekli maaşı arasındaki farkın çok artması dolayısıyla, pek çok kamu emekçisi zorunlu olarak 30 yılın üzerinde çalışmak durumunda kalmaktaydı. Bu çalışmanın önemli bir kısmının ikramiye dışında bırakılması ise büyük bir hak kaybına yol açmaktaydı.

Sendikamız avukatı Candan Dumrul tarafından emekli olan eski şube başkanımız Hasan Hüseyin Kaya adına açılan dava neticesinde Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun 89. maddesinin 4. fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “… verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler (dikkate alınmaz)” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurulmuş ve bu başvuru sonucunda ilgili yasa kuralı Anayasa’nın 2, 10 ve 60. maddelerine aykırı bulunarak 25.12.2014 tarihinde iptal edilmiştir.

Anayasa Mahkemesi’nin 25.12.2014 tarih, 2013/111 E. ve 2014/195 K. sayılı kararı 07.01.2015 tarih ve 29229 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Anayasa Mahkemesinin iptal kararının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile birlikte;

– Bugünden sonra emekli olacaklar; hiçbir başvuruya gerek olmaksızın hizmet sürelerinin tamamı için emekli ikramiyesi almaya hak kazanmışlardır.

– Kararın yürürlüğe girmesinden önce emekli olanların ise; SGK’na başvurarak, emekli ikramiyelerinin 30 yılı aşan kısmı için de kendilerine ikramiye ödenmesini talep etmeleri ve gelecek ret yanıtına karşı idare mahkemesinde dava açmaları gerekmektedir.

KESK ve ESM’nin mücadelesi sonucu verilen bu karar tüm kamu çalışanları bakımından haklı ve önemli bir kazanımdır. Kamu çalışanlarının hak ve çıkarlarını korumak, yeni haklar kazanmak için fiili ve hukuki mücadele yürüten KESK ve ESM, bu başarının sahibi ve mimarıdır.

Kimi basın organlarında yer aldığı gibi, bu davanın MEMUR-SEN ile hiçbir ilgisi yoktur. Hükümet yandaşlığı ve baskı ile kamu çalışanlarını üye yapmaya çalışan MEMUR-SEN, kamu çalışanlarına yaşattığı hak kayıplarını unutturmak adına, başarımızdan nemalanma uğraşı içindedir. Bu samimiyetten uzak ve gayri ahlaki çabaları sendikal mücadele ilkelerine de aykırı görmekteyiz.

ESM bugün olduğu gibi bundan sonra da kamu çalışanlarının ve emeklilerin haklarının koruyucusu ve takipçisi olacaktır!

Tüm kamu çalışanları bilmelidir ki, dün olduğu gibi bugün de hakları için mücadele eden KESK ve KESK’e bağlı sendikalardır.

Bu kararın  kamu çalışanları için iyi olmasını diliyor, tüm kamu çalışanlarını daha güçlü ve örgütlü bir mücadele için KESK çatısı altında örgütlenmeye çağırıyoruz!”

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!