Soma Karaelmas Gazetesi

Eşit bir yaşam istiyoruz

Eşit bir yaşam istiyoruz
23 views
04 Aralık 2021 - 8:16

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Soma’da çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Programa ise Karamanlı Mahallesinde oturan Romanların  canlandırıldığı Roman Şov damga vurdu.
Program Beşyol Mevkiinden başlayan geleneksel Engelli yürüyüşü ile başladı. Şarkılar eşliğinde başlayan yürüyüş Cengiz Topel Meydanında sona erdi.
Burada ise Çelenk sunma töreni ve akabinde İstiklal Marşı okundu.
“Özel insanların farkında olmalı
Haklarına saygı duymalıyız”
Günün Anlamına ilişkin konuşma ise Soma Spastik Çocuklar Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Yavuz tarafından yapıldı.
Yavuz konuşmasında “İlçemizde ilk kez 1995 yılında Soma Spastik Çocuklar Derneği ile çıktığımız bu yolda ilk olarak Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Soma Sağlık Sosyal Eğitim Vakfı ile birlikte özel bireylerimizin hayat mücadeleleri ile ilgili çalışmalarımıza başlamıştık. Bugüne geldiğimizde İş Eğitim Uygulama Okulları ve Özel Rehabilitasyon Merkezleri ve dernekler ile hep birlikte yürümeye ve büyümeye devam ediyoruz.
Bugüne kadar devletimizin özel bireylerimize yönelik yaptığı güzel çalışmaların yanında engelli bireyler ve ailelerin yıllardır süre gelen utanç sorunu, eğitim, sağlık, istihdam, sosyal yaşam ve erişebilirlik gibi konularda hala bir takım eksiklikler olduğu görülmektedir. Çünkü engellilik sadece sağlık meselesi değil, aynı zamanda hukuki, sosyal ve ekonomik yönleri bulunan çok boyutlu bir konudur. Bu nedenle sorunların çözümünde toplumun tüm kesimleri üzerine düşen rolları üstlenmektedir. Bireysel engelleri tıp, bilim ve eğitimle ile aşabiliyoruz. Ancak toplumsal engelleri hala aşmakta zorlanıyoruz. Engelli yoluna rampa yapıyoruz ama rampa önlerine araba park edilmesinin önüne geçemiyoruz.Böyle günler empati yapılabilme açısından çok önemli. Toplumumuz bu özel insanların farkında olmalı, onların haklarına saygı duymalıdır. Bu konuda gerçek başarıların elde edilebilmesi için özel bireylerin refahı ve topluma kazandırılması tüm vatandaşlar ile eşit haklara sahip olmaları yerel yönetimlerden başlayıp tüm vatandaşların katılımı ile ulusal bir dayanışma ile sürdürülmelidir. Seçilmişlerden beklentimiz, Engelsiz bir Soma ve Engelsiz bir Türkiye’dir ‘dedi.
Bir Damla Ol Engelliler Derneği Başkanı Mustafa Çakmak ise Engelliler adına yaptığı konuşmasında yaşadıkları zorlukları dile getirdi.
“Bize engel olanlara
Sessiz kalmayın”
Çakmak “Yılda 2 defa hatırlanmamızı sağlayan, herkesin bu günlerde engelli adayı olduğunu bildiği ertesi gün unuttuğu bir güne daha geldik. Herkes engelli adayı bunu unutmamak lazım. Ama bunu çok yakınında ve kendinde yaşamadıktan sonra sadece bir cümle olarak kaldığını da maalesef bilmekteyiz. Allah bize fiziksel olarak bir engel vermiş ama bizim bu hayata tutunmamız için çokça sabır ve güç te vermiş. Biz çok şükür bu hayat mücadelesinde pes etmeden, güçlü bir şekilde tutunmaya çalışıyoruz. Bazı istek ve sıkıntılarımızı dile getirmek gerekirse, Soma’da Camilerimiz engellilerimize uygun değil, bizlerde herkes gibi camiye girebilmek ve ibadet etmek istiyoruz. Ben pandemi zamanı camilerin içinde namaz kılınmasına izin verilmediğinde işte Allah’ın adaleti bu, şimdi herkes dışarıda namaz kılıyor ve bizlerde ilk defa imam ile gözgöze gelerek namaz kıldık. Keşke pandemi bitmese de hep birlikte namaz kılmaya devam etsek deme noktasına geldim.
Bazı camilerin avlusuna dahi giremiyoruz, girdiğimiz camilerde ise abdest alabileceğimiz yer yok.
Soma’daki esnaflarımızdan ricam var.
Lütfen işyerlerinizi engellilerin girişine uygun yapın. Lütfen diğer esnaflarımıza da örnek olun. Bizler sadece bağımsız hareket etmek istiyoruz. Bunun için bize yardımcı olabilirsiniz.
Kaldırım rampalarının önlerine araç koyanlara sesleniyorum, bu dünyada birinin ahını alırsan mutlaka Allah bunun hesabını sorar. Bizi engellemekten çekinmiyorsanız, Allah’tan korkun.
Soma halkından ricam ise bize engel olanlara sessiz kalmayın. Şehir içi halk otobüslerinde görme engelliler için hangi aracın geldiğini söyleyen sesli cihaz istiyoruz. Bu konu ile ilgili Büyükşehir Belediyesine 2 yıl önce dilekçe verdik. Ama hiçbir dönüş olmadı. Rica ediyoruz.
Trafik ışıklarında da görme engelliler için sesli cihaz olması gerektiğini söylüyoruz. Bunun da yapılmasını istiyoruz.
Engelli tuvaleti ve şarj istasyonlarının artmasını istiyoruz.
Engellilere özel spor aktivitelerinin olmasını istiyoruz. Gençlik ve Spor Müdürlüğüne 3 yıl önce dilekçe verdik. Soma’da bocce sporunu yapmak istiyoruz. Malzeme desteğinde bulunurmusunuz dedik. Malzeme alınacak dendi, hiçbir şey olmadı. 2020’de tekrar söyledik. Bu sene de dile getirdik yine hiçbir şey olmadı.
Biz engellileri spora yönlendiren bir yaklaşım istiyoruz. Spor yapmamızı güçleştiren değil.
Soma’mıza içinde eğitimlerin yapıldığı spor gibi bir çok şeyi içinde barındıran ‘Engelsiz yaşam Merkezi’ yapılmasını istiyoruz.
Toplumun her yerinde bizde varız. Bunu unutmayın. Bizde herkesin gidebildiği yerlere gidelim sıkıntı yaşamayalım. Eşit bir yaşam istiyoruz.”dedi.
Program Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin ‘Birlikte aşalım engelleri’ gösterisi ile devam etti.
Soma Bakım ve Rehabilitasyon Aile Danışma Merkezi personeli, engelliler ve Zafer spor kızları ve Roman mahallesi sakinlerinin katılımı ile Roman Of The Dans adlı eğlenceli gösterinin ardından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programı sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!