https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Erteleme Ölüm getirir

Erteleme Ölüm getirir
1.177 views
09 Haziran 2017 - 9:11

9 Haziran’da Mecliste görüşülecek olan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının ertelenmemesi gerektiğiniş dile getiren  İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu Maden Şehitliğinde bir araya geldi.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının ertelenmesinin ölüm getireceğini dile getiren İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu Maden şehitliğinde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

Maden şehitleri için dua eden İSG Platformu Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından basın açıklaması yaptı. İSG Platformu adına açıklama yapan Latif İşçen ‘Kamu ve Az Tehlikeli İşlerle ilgili kapsam il olarak Temmuz 2016 ve Çeşitli gerekçelerle kamu ve az tehlikeli işyerlerinde kapsam (İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Çalıştırma zorunluluğu) 01.07.2017 tarihine kadar ertelenmiştir.

Bu Yıl Türkiye’nin gelişmiş ülkelerdeki evrensel çalışma değerlerine ulaşması, çağdaş bir yasanın hazırlanmış olması gibi temel değerlere atıfta bulunarak bu yasanın uygulamasının pekiştirilmesi amacı ile Sayın Cumhurbaşkanımızın Milli Seferberlik Ruhuna 4 Hedef Sıfır

Kaza Sloganı ile İş Sağlığı ve Güvenliği alanını dahil etmesi elbette takdire şayandır.

İş Sağlığı ve Güvenliği alanında geçtiğimiz 5 yılda çalışma mevzuatımızda olumlu değişiklikler yapılmasına karşın, Çalışma yaşamında istihdamı artışı ile birlikte Kamu ve Özel Sektörde İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarında aynı hıza paralel gelişim sağlanamamıştır.

Çalışma yaşamı içinde, sahada aktif rol alan STK üyelerimiz (Kamu – Özel Sektör) iyileştirici ve önleyici bir anlayış ile çalışmaktadır.

Şu anda Sanayi Komisyonu torba yasasına sunulan 50 kişiye kadar az tehlikeli çalışanın sorumluluğunu işverene bırakmayı düşünen Milletvekillerimizin konuyu yeterince irdelemediğini düşünüyoruz. Zira Soma Maden işçisinden sonra geçen sene yapılan erteleme sonrası işçi ölümlerindeki artış yaklaşık 350 kişidir.

Sanayi komisyonunun sürmüş olduğu bir yasa teklifi ile karşılaşmış bulunmaktayız. Bu yasa teklifine göre İş Sağlığı ve Güvenliği Kamuda 2020 yılına ertelenmekte ve az tehlikeli iş yerlerinde de önerilen sayı 2018’e ertelenme ve 50’ye çıkarılması gibi bir fikri var. İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi almış çalışanların bulunmasına karşın az tehlikelilerde 50 işçiye kadar işverenin kendi bu hizmeti karşılayabileceği şekilde bir düzenleme geçmek üzere ve bilime ise bu maalesef hitap etmemektedir. Niteliksiz vasıfa sahip kişiler 50 kişiye kadar çalışanlarını yönetebilir durumda olacaklar.’dedi.

Basın açıklamasının ardından İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu Maden şehitliğinden ayrıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!